Płyty na dwa fronty

Jeśli kiedykolwiek w konkursie telewizyjnym padnie pytanie: ''Który komponent komputerowy podlega najszybszym zmianom?'', wówczas szybko odpowiadaj: płyty główne. Praktycznie każdy miesiąc przynosi sporo nowych konstrukcji.


Jeśli kiedykolwiek w konkursie telewizyjnym padnie pytanie: ''Który komponent komputerowy podlega najszybszym zmianom?'', wówczas szybko odpowiadaj: płyty główne. Praktycznie każdy miesiąc przynosi sporo nowych konstrukcji.

Płyty na dwa fronty

Płyty główne AMD

Płyty na dwa fronty

Płyty główne Intela

Również w tym miesiącu nie zabrakło nowości. Po raz pierwszy do testów trafiły płyty do procesorów AMD z chipsetami NVIDIA nForce2 Ultra 400, VIA KT400A oraz SiS 746FX. Z dotychczasowego doświadczenia wiedzieliśmy, że do procesorów AMD najlepsze są płyty wyposażone w chipsety nForce2 SPP i IGP (z wbudowanym rdzeniem graficznym). Z góry informujemy, że i tym razem obyło się bez niespodzianek, jeśli chodzi o króla wydajności. Pozostał nim chipset nForce2, chociaż zmodyfikowana VIA KT400A również pokazała klasę. Układ ten jest wyraźnie szybszy od swego poprzednika, zwłaszcza jeśli chodzi o obsługę pamięci RAM. W przypadku płyt do Pentium 4 nowości chipsetowych nie było. Modele z układami i865 oraz i875 opisywaliśmy już miesiąc temu, ale teraz mogliśmy się przyjrzeć się znacznie szerszemu zestawowi płyt i porównać, w jaki sposób poszczególni producenci wykorzystali możliwości stwarzane przez wspomniane chipsety. Nie ulega wątpliwości, że obecnie w segmencie komputerów wydajnych liczą się tylko te dwa rozwiązania do Pentium 4.

KT400A przestarzały na starcie?

Płyty na dwa fronty

Parametry techniczne i wyniki testów AMD

Chipset VIA trafił na rynek za późno. Co prawda, jego premiera odbyła się w odpowiednim czasie, równocześnie z wprowadzeniem do ofert AMD procesorów z szyną systemową 333 MHz, jednak na płyty główne trafił niedawno. Co więcej, VIA zdążyła już pokazać kolejną wersję układu KT600, która różni się wyłącznie obsługą szyny systemowej 400 MHz. Pod innymi względami oba chipsety są identyczne. Niestety, w momencie przeprowadzania naszych testów ani jedna z płyt głównych opartych na KT600 nie była dostępna w Polsce. Czy warto więc interesować się KT400A, nową wersją chipsetu do procesorów AMD Athlon i Duron? Naszym zdaniem tak. Jak pokazały testy wydajności płyty Gigabyte, układ pracuje naprawdę wydajnie, dorównuje pod tym względem wielu konstrukcjom z chipsetami NVIDII. Duża w tym zasługa nowego kontrolera pamięci, który VIA nazwała FastStream64. Obsługuje on jednokanałowe pamięci DDR (do DDR333 włącznie), jednak w stosunku do wersji bez A wypada o mniej więcej 5-10 procent lepiej w aplikacjach 3D.

nForce2 Ultra 400

Płyty na dwa fronty

Parametry techniczne i wyniki testów Intel

Kolejną nowością jest poddany fabrycznemu tuningowi chipset NVIDII. Zmieniono w nim niewiele, chociaż są to modyfikacje dość istotne z punktu widzenia producentów i klientów. Teraz z chipsetami nForce2 można instalować niedrogie mostki południowe MCP, a nie tylko w pełni wyposażone MCP-T. Skutek to pojawianie się w sprzedaży tańszych płyt głównych o świetnej wydajności, lecz nieco słabszym wyposażeniu. Oczywiście największą zmianą jest w wypadku Ultry deklaracja producenta o jej współpracy z procesorami Athlon obsługującymi magistralę systemową 400 MHz. Trzeba przyznać, że nForce2 od początku praktycznie, choć nieoficjalnie pozwalał na pracę w takim trybie. Zdarzało się jednak, że część płyt głównych nie pracowała stabilnie z FSB400. Teraz klient otrzymał swego rodzaju certyfikat, gwarantujący poprawność pracy systemu.