Płyty w praniu

Przetestowaliśmy 15 płyt głównych przeznaczonych do procesorów Pentium II/III i Celeron, biorąc pod uwagę ich budowę, łatwość instalacji i wydajność. Oto wyniki naszych testów.


Przetestowaliśmy 15 płyt głównych przeznaczonych do procesorów Pentium II/III i Celeron, biorąc pod uwagę ich budowę, łatwość instalacji i wydajność. Oto wyniki naszych testów.

Supermicro P3 SEA

Płyty w praniu

Porównanie płyt dla Celerona

Najbardziej rzucającymi się w oczy elementami płyty P3 SEA są aż trzy gniazda ISA (jedno jest w rzeczywistości współdzielone z gniazdem PCI). Stąd też płyta może się przydać osobom, które używają starszych kart rozszerzeń. P3 SEA oparta jest na układzie Intel 810E, ma wbudowaną kartę dźwiękową i graficzną. Układ AC97, odpowiedzialny za dźwięk, zajmuje zasoby procesora, na co warto zwrócić uwagę, chcąc osiągnąć na przykład maksymalną wydajność aplikacji nie wykorzystujących dźwięku. Aby odłączyć układ dźwiękowy, wystarczy zmienić ustawienie pojedynczej zworki.

Wygodna jest instalacja - nie trzeba ustawiać zworek, chyba że próbując przetaktować procesor. Pewien kłopot może sprawić tylko zamocowanie zasilania płyty - gniazdo umieszczono za procesorem. Instrukcja płyty jest szczegółowa, ale czasem wprowadza w błąd (może dlatego, że jest wspólna dla płyt P3 SEA i P3 SED) - na przykład na płycie brak wspomnianej w instrukcji diody sygnalizacyjnej.

NMC 6VCX

Płyty w praniu
Wygodnie, choć nietypowo umieszczone złącze zasilania płyty. Wybór częstotliwości i mnożnika procesora - za pomocą czterech przełączników - jest prosty, pod warunkiem korzystania z instrukcji. Trzeba też sprawdzić ustawienie zworek odpowiadających za wybór częstotliwości pracy płyty.

Ciekawe, że podczas instalacji nie powiodły się pierwsze próby ustawienia odpowiedniej częstotliwości zewnętrznej i wewnętrznej procesora. Dopiero po wybraniu zaniżonych wartości, uruchomieniu systemu, skonfigurowaniu BIOS-u i wyłączeniu komputera, kolejna próba była udana (oczywiście jeszcze raz trzeba było zajrzeć do ustawień BIOS-u).

Instrukcja dołączona do płyty jest bardzo obszerna (po 106 stron w językach niemieckim i angielskim), warto zwrócić uwagę na dokładny opis przeznaczenia wszystkich ustawień BIOS-u.

Abit VA6

Płyty w praniu
Jest to pierwsza płyta Abit oparta na układzie VIA Apollo Pro 133. Instalacja płyty i procesora jest prosta, nie wymaga żadnych manipulacji zworkami (procesor jest wybierany całkowicie z poziomu BIOS-u). Jedynie umieszczenie złącza zasilania płyty blisko gniazda procesora może sprawić pewne kłopoty przy montażu. Należy też zwrócić uwagę na dokładne zamontowanie prowadnicy procesora - nie jest ono fabrycznie montowane na płycie.

Na płycie VA6 nie znajdziesz złącza AMR, rzucają się natomiast w oczy dwa gniazda ISA, dosyć rzadko obecnie używane. Blisko gniazda procesora znajduje się rząd kondensatorów, co ma korzystny wpływ na filtrowanie prądu zasilającego procesor. VA6 potrafi monitorować stan swoich podzespołów, badając stan dodatkowego miernika temperatury, umieszczonego w pobliżu gniazd pamięci. Na płycie zmieściłby się jeszcze jeden miernik, nie jest jednak zainstalowany. Niektórzy użytkownicy zwracają uwagę na stosunkowo małą stabilność tej płyty, jednak nasze testy nie wykryły tego typu wad.

A-Trend ATC 6240V - 01

Płyty w praniu
Instalacja jest całkowicie bezzworkowa, co nie oznacza, że użytkownik zwolniony jest z majstrowania przy płycie - przy montażu/wymianie procesora konieczne jest ustawienie przełączników (DIP-switch). Na płycie znajdują się 2 gniazda ISA i 5 gniazd PCI oraz 4 gniazda pamięci. Większość kondensatorów znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie procesora i gniazd pamięci. Niestety, złącze zasilania płyty znajduje się za gniazdem procesora, co sprawia, że do wymiany procesora konieczne jest także odłączenie

kabla zasilania. Porty we/wy oznaczone są standardowymi kolorami, jed-nak wbrew opisowi na stronie WWW producenta, port COM1 nie jest wyróżniony.

Płyta oparta jest na układzie VIA Apollo Pro 133 (North Bridge VIA 693A, South Bridge VIA 596B). O obecności kości VIA 596B nie sposób zresztą się przekonać, gdyż układ zakryto naklejką z enigmatycznym napisem "PC 133". Na płycie nie można, niestety, znaleźć mierników temperatury - nawet w pobliżu gniazda procesora.

ECS P6BAT-A+ 2.0 i ECS P6BAT-A+ wersja 2.2

Płyty w praniu
Podobne płyty, obie wyposażone w dwa gniazda procesora - Slot 1 i Socket 370. Nie są jednak dwuprocesorowe - w danym momencie może być używany tylko jeden procesor. Oparte są na układach Elite ET82C693A/596B. Wersja 2.2 ma oprócz uaktualnionego BIOS-u także drugą diodę sygnalizacyjną, w dodatku nie opisaną w instrukcji. Instalacja płyt wymaga ustawienia kilku zworek, na szczęście dokładnie opisanych w instrukcji. W ustawieniach BIOS-u warto zwrócić uwagę na opcję CPU clock failed reset, dzięki której ustawienia przetaktowanego procesora zostaną automatycznie zmniejszone do bezpiecznej wielkości (dwa razy prędkość magistrali systemowej) w przypadku trzykrotnej awarii przetaktowanego systemu. Warto zauważyć, że włączenie/wyłączenie wbudowanej karty dźwiękowej odbywa się z poziomu BIOS-u. Na płycie znajduje się także dobrze widoczny miernik temperatury oraz dioda sygnalizacyjna.

Na krążku CD dołączonym do płyty umieszczono wszystkie niezbędne sterowniki, jednak ich instalacja wiąże się z przeszukiwaniem zawartości krążka, który zawiera oprogramowanie do wielu modeli płyt - w folderze p6bat-a+ znaleźć można tylko pliki tekstowe (readme) zawierające odniesienia typu "poszukaj w folderze /via".

MSI BX Master

Płyty w praniu

Zestawienie płyt głównych

Płyta BX Master jest następczynią MS-6163 i MS-6163 Pro. Najważniejszą cechą odróżniającą ją od poprzedniczek jest obecność 2 kanałów Ultra DMA 33 (kontrolowanych przez układ Intel 82371EB) i 2 kanałów Ultra DMA 66 (kontroluje je oddzielny układ - Promise ATA 66). Do płyty można podłączyć do 8 twardych dysków lub innych urządzeń (na przykład napędów CD).

Znajdują się na niej 4 gniazda pamięci i aż 6 złączy PCI, więc wszystkie elementy są dość blisko siebie, co jednak nie utrudnia dostępu do gniazd i zworek (nie licząc złącza zasilania). W pobliżu portów szeregowych i równoległego znajdują się cztery diody sygnalizacyjne (ich dokładny opis znalazł się tym razem i w instrukcji, i na oddzielnej naklejce). Dodatkowa dioda ukryta jest między gniazdami pamięci a złączem AGP. Wskazuje ona na obecność zasilania kości pamięci - nie należy nimi wówczas manipulować.

Bardzo pomocnym drobiazgiem jest jaskrawo czerwony kolor zworek, których odpowiednie ustawienie umożliwia ewentualne przetaktowanie procesora.