Płyty winylowe - alternatywa dla zabezpieczonych CD

Jak donosi Electronic Frontier Foundation, w Stanach pojawia się nowy trend. Niektóre firmy sprzedają nagrania na płytach winylowych, a prócz tego udostępniają użytkownikom te same utwory w postaci plików MP3 do pobrania.

Trend został ochrzczony mianem "digital vinyl". Po raz pierwszy wprowadziła go w życie wytwórnia Merge Records w przypadku albumów Clientele i Roberta Pollarda. Wkrótce później na podobną akcję zdecydowała się Saddle Creek Records.

Niektórych fanów muzyki taka sytuacja bardzo cieszy. Ich zdaniem nic nie jest w stanie zastąpić brzmienia czarnej płyty, a jeśli już nawet przyznają wyższość nagraniom cyfrowym, starają się wymienić choć kilka tytułów, które na CD brzmią gorzej niż na winylu.

Zobacz również:

  • Najlepsze strony z legalną muzyką do pobrania za darmo

Specjaliści z branży twierdzą, iż jest to bardzo sprytny ruch wobec "plagi" zabezpieczeń na nośnikach cyfrowych (patrz artykuł i komentarze w tekście: 'Sony: "Dziękujemy za zakup tego zabezpieczonego dysku CD"'). Szczególnie wobec ostatniej afery związanej z rootkitami instalującymi się z płyt audio CD firmy Sony - okazuje się, że ukryte oprogramowanie znaleziono nawet na kluczowych dla bezpieczeństwa kraju maszynach amerykańskiej armii.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: