Płyty z pinami

Producenci płyt głównych przestawili się na produkcję modeli kompatybilnych z nową podstawką LGA775, rezygnując z produkcji płyt obsługujących tylko starsze gniazdo mPGA478.


Producenci płyt głównych przestawili się na produkcję modeli kompatybilnych z nową podstawką LGA775, rezygnując z produkcji płyt obsługujących tylko starsze gniazdo mPGA478.

Zwolennicy procesorów Intela nie powinni się uskarżać. Na rynku jest całe spektrum płyt głównych, różniących się zarówno zastosowanym chipsetem, jak i dodatkowym wyposażeniem. Do wyboru mamy nie tylko konstrukcje tańsze, ale także rozbudowane, bogato wyposażone i oferujące najnowsze nowinki technologiczne. Oferta przeznaczona jest głównie dla użytkowników najnowszej generacji procesorów kompatybilnych z gniazdem LGA775. Użytkownikom starszych jednostek (Socket478) oferowane są wszelkiego rodzaju hybrydy obsługujące oba gniazda, ale jest ich na rynku niewiele (o czym świadczy brak takiego modelu w naszym teście).

Nowa podstawka i nie tylko nowe chipsety

Płyty z pinami

Uniwersalne rozwiązanie: LGA775 i mPGA478 na jednej płycie głównej.

Obecnie większość nowych płyt głównych przeznaczonych do procesorów Intela LGA775 wyposażona jest w chipsety Intela: 915 (i jego odmiany), 925X oraz 925XE. Ostatni z nich to następca 925X, obsługujący dodatkowo procesory z magistralą FSB1066 MHz i podobnie jak poprzednik, współpracujący z układami DDR2 SDRAM. Najpopularniejsze są, oczywiście, środkowe konstrukcje w grupie, a do takich zaliczyć należy modele z chipsetami: 915P i 915G, które przy braku współpracy z najnowszymi procesorami FSB1066 (oficjalnie) oraz oferując nieznacznie mniejszą wydajność, pozwalają na wykorzystanie magistrali PCI Express oraz pamięci DDR SDRAM lub DDR2 SDRAM (są modele płyt współpracujące z oboma standardami).

Płyty z pinami

Wydajność

Trudno znaleźć płyty główne oparte na chipsetach innych firm, chociaż są już (np. nForce4 firmy NVIDIA) lub ich powstanie zostało ogłoszone (chipsety firmy VIA PT894). Bez trudu znajdziesz za to przeróbki starszych wersji chipsetów, przystosowanych do obsługi najnowszej generacji procesorów (Intel 865, 848P, VIA PT880). Niestety, często powoduje to nieobsługiwanie najnowszej magistrali PCI Express oraz pamięci DDR2 SDRAM. W niektórych wypadkach (ASRock 775i48 z chipsetem 848P) brak również podwójnego kontrolera pamięci, co zmniejsza jej przepustowość i wydajność całego komputera. Zaletą tych rozwiązań jest niższa cena oraz możliwość współpracy z tańszymi i bardzo popularnymi kartami graficznymi AGPx8 (w wypadku chipsetów 915 i 925 wykluczona). Obecnie przejście z AGP na PCI Express nie wiąże się ze wzrostem wydajności, a raczej z wyższą ceną karty graficznej. Oczywiście nie są to rozwiązania przeznaczone dla wymagających, ale dla mniej zamożnych.

Moc możliwości

Płyty z pinami

Opłacalność

Niewątpliwie najdroższe są płyty główne oparte na najwydajniejszych chipsetach, przeznaczone dla wymagających użytkowników. Najdroższe konstrukcje obsługują najnowsze generacje procesorów z magistralą 1066 MHz (płyty z chipsetem 925XE) oraz zawierają wszelkie nowinki techniczne (PCI Express, DDR2 SDRAM itd.). Oczywiście każdy producent stara się przyciągnąć jak najwięcej klientów, stosując w płytach głównych wszelkiego rodzaju dodatki usprawniające ich pracę oraz funkcjonalność. W wypadku modelu Gigabyte'a GA-8AENXP-D jest to dodatkowy stabilizator napięcia, płytę Asusa P5AD2-E Premium wyposażono w łącze WiFi, a produkt Abita AA8XE-3RD Eye w dodatkowy moduł uGuru Look, za pomocą którego można włączać i wyłączać komputer oraz monitorować pracę poszczególnych podzespołów. Nie bez znaczenia jest też dodatkowy kontroler dysków IDE czy też Serial ATA (standardowo chipsety 915 i 925 obsługują tylko jeden kanał IDE).

Płyty z pinami

Asus P5AD2-E Premium - zwycięzca testu i jedna z najwydajniejszych konstrukcji

Płyty z pinami

ASRock 775i48 - ekonomiczny model dla mniej wymagających

Inżynierowie MSI, Asusa, Gigabyte'a, Abita czy Epoksa pomyśleli też o usprawnieniu aktualizacji BIOS-u płyt głównych i można to przeprowadzić bez tworzenia dyskietki startowej. Wystarczy ściągnąć odpowiedni plik z obrazem najnowszej wersji BIOS-u lub pozwolić programowi automatycznie pobrać ją ze strony producenta i zainstalować.

Ma to znaczenie, bo możliwości oraz niekiedy wydajność płyty głównej w dużym stopniu zależą od wersji BIOS-u, która w związku z tym zawsze powinna być najnowsza.

Producenci przykładają wagę nie tylko do wydajności, ale również do możliwości, np. model LAN Party DFI oferuje fosforyzujące sloty oraz kable IDE a w płycie Gigabyte zastosowano najnowszą wersję złącza FireWire.

Coś dla podkręcaczy

Dla lubiących wycisnąć maksymalną moc ze swojego sprzętu nie bez znaczenia są dodatkowe możliwości zaimplementowane w BIOS-ie: przetaktowania magistrali z 200 MHz nawet do 600 MHz (Gigabyte GA-81915P Duo) przy równoczesnym zablokowaniu taktowania PCI czy zwiększenia napięcia do 1,95 V (DFI LP UT 915P-T12). I chociaż prawdopodobnie nikt nie będzie mógł wykorzystać granicznych możliwości, jakie dają BIOS-y, to większość płyt głównych pozwala przyspieszyć pracę magistrali w rozsądnym zakresie. W wypadku np. płyt MSI dodatkowo do dyspozycji mamy technologię D.O.T, która dynamicznie dostosuje prędkość magistrali do obciążenia procesora.

Ekonomiczne combo

Płyty z pinami

Parametry techniczne i wyniki testów

Osoby nie w pełni przekonane do najnowszych i najdroższych technologii zwracają się ku starszym, sprawdzonym lub idąc na kompromis, decydują się na rozwiązania uniwersalne. Niewątpliwie do takich zaliczają się płyty combo, oferujące obsługę dwóch standardów pamięci, DDR i DDR2 SDRAM, lub na przykład wyposażone w dwa różne gniazda procesora: mPGA478 i LGA775. Najczęściej spotykane są modele płyt głównych z chipsetem Intela 915 obsługujące dwa standardy pamięci: Asus, MSI, Intela, Giga-byte. Niestety z uwagi na wysoką cenę najnowszych modułów pamięci (i dyskusyjny wzrost wydajności w wypadku używania ich z procesorami z magistralą 800 MHz) nie mają chyba szans na podbicie rynku. Płyt głównych wyposażonych w dwa różne gniazda procesora jest jeszcze niewiele i na razie nie udało nam się zdobyć żadnego w pełni działającego egzemplarza.

Wiele osób czeka również na prezentowaną na ostatnich targach Computex 2004 płytę główną firmy ECS, wyposażoną zarówno w PCI Express, jak i złącze AGP. Niewątpliwie to dosyć kusząca propozycja dla zainteresowanych kupnem najnowszego procesora Intela - ze względu na możliwość współpracy z tańszymi kartami graficznymi AGP, a w przyszłości wykorzystanie wydajniejszej magistrali PCI Express.

Asus P5AD2-E Premium

Wydajna konstrukcja z bogatym wyposażeniem idealnie nadaje się do budowy szybkiego komputera do gier.

Płyty z pinami
W teście zwyciężyła konstrukcja wydajna oraz funkcjonalna. Dobre wyposażenie tego modelu idzie w parze z wysokimi notami za wydajność (znaczek najlepsza wydajność - 9,8 punktu) oraz funkcjonalnością. Płyta opiera się na chipsecie Intela 925XE i wykorzystuje pełnię jego możliwości, oferując współpracę z najnowszymi i najwydajniejszymi procesorami FSB1066 MHz, szybkimi modułami pamięci DDR2 SDRAM 711 MHz (maksymalnie 4 GB) oraz kartami graficznymi kompatybilnymi ze złączem PCI Express. Można się pokusić o zbudowanie superwydajnej maszyny na podstawie najszybszych komponentów, zwłaszcza że oprócz jednego kanału IDE (ATA 100) do dyspozycji są dwa dodatkowe (ATA 133), a także możliwość podłączenia aż ośmiu dysków Serial ATA. Są również trzy popularne gniazda PCI oraz dwa najnowsze złącza PCI Express x1 (choć obecnie ich przydatność jest raczej wątpliwa). Nie bez znaczenia jest również wyposażenie płyty w komplet kabli oraz układ dźwiękowy C-Media 9880, pozwalający na współpracę z głośnikami w systemie 7.1.

Docenią to wszyscy

Płyty z pinami
Zarówno mostek południowy, jak i północny chłodzone są za pomocą radiatorów. Na spodzie płyty znajdziesz dodatkową płytkę PCB - Asus Stack Cool, ułatwiającą rozproszenie ciepła emitowanego przez procesor oraz elementy zasilające. Jest to integralna część i nie podlega demontażowi. Dodatkowo technologia AI NOS pozwala na automatyczne przetaktowanie w zależności od obciążenia systemu. Aktualizację BIOS-u możemy przeprowadzić bezpośrednio z poziomu systemu.

Informacje AB, tel. (71) 3240500,http://www.ab.pl

Cena 927 zł

Wyniki testów

PCMark04 – wynik ogólny (pkt) 4656

PCMark04 – procesor (pkt) 4813

PCMark04 – pamięć (pkt) 5156

SiSoft Sandra 2005 – CPU (MIPS) 9847

SiSoft Sandra 2005 – CPU (MFLOPS) 4067

SiSoft Sandra 2005 - Memory Bandwith Integer (MB/s) 4716

SiSoft Sandra 2005 - Memory Bandwith Float (MB/s) 4714

Doom 3 – średnia prędkość (ramki/s) 48,4