Po co ci kabel?
-
- Daniel M. Guga,
- 01.12.2000
Internet z komórki szybszy niż z peceta? To nie sen - to GPRS, technologia jutra która weszła już dziś. I to nie koniec, są jeszcze HSCSD i UMTS... Szybko, szybciej, najszybciej - kto będzie pierwszy na mecie?
Internet z komórki szybszy niż z peceta? To nie sen - to GPRS, technologia jutra która weszła już dziś. I to nie koniec, są jeszcze HSCSD i UMTS... Szybko, szybciej, najszybciej - kto będzie pierwszy na mecie?
Perspektywa korzystania z Internetu z dowolnego miejsca bez ryzyka zaplątania się w kable jest nieodległa. System HSCSD (High Speed Circuit Switched Data, oferowany m.in. przez Nokię, jest jedną z pierwszych technologii, które pozwalają na zwiększenia szybkości przesyłania danych w systemie GSM. Obecnie przy zastosowaniu standardowych urządzeń możliwe jest uzyskanie transferu 9,6 Kb/s. Dzięki technologii HSCSD szybkość 9600 b/s zostaje podwyższona do 14,4 Kb/s w jednym kanale transmisji, a następnie dzięki multipleksowaniu nawet czterech kanałów jednocześnie operator sieci może udostępnić transmisję z szybkością 57,6 Kb/s (oznacza to sześciokrotne zwiększenie prędkości w porównaniu z dotychczasową). Ponadto, dzięki zastosowaniu kompresji, faktyczna uzyskiwana szybkość przesyłania danych jest jeszcze większa.

Szybko, szybciej, GPRS
GPRS (General Packet Radio Service) to technologia, która pozwoliła na wykorzystanie telefonów komórkowych do łączności z Internetem. Jest to kompleksowe rozwiązanie dla telefonii przenośnej, zawierające infrastrukturę IP do przenoszenia ruchu pakietowego. W skład produktów dostarczanych przez producentów telefonów komórkowych dla operatorów GSM wchodzą telefony komórkowe - jako urządzenia konsumenckie, umożliwiające korzystanie z nowej technologii - aplikacje i serwisy, pozwalające na wprowadzanie nowego standardu.
Maksymalna teoretyczna przepustowość transmisji danych w systemie GPRS wynosi 171,2 Kb/s. Taką prędkość można osiągnąć, korzystając jednocześnie z 8 kanałów transmisyjnych. System GPRS to duży krok do telefonii komórkowej trzeciej generacji (3G) - multimedialnej, pozwalającej na jednoczesny przekaz głosu, obrazu i danych.
W porównaniu z tradycyjnym sposobem transmisji danych w sieci GSM o prędkości 9600 b/s czy w zestawieniu z technologią HSCSD, która umożliwia maksymalną przepustowość 57,6 Kb/s, transmisja 171,2 wydaje się znaczącym skokiem technologicznym. Oferowane obecnie metody stacjonarnego dostępu do Internetu pozwalają na osiągnięcie maksymalnej transmisji 56 Kb/s w przypadku analogowego dostępu dial-up, 115 Kb/s - w przypadku dostępu HIS (oferowanego przez Ericssona i TP SA) czy 128 Kb/s - w telefonii cyfrowej ISDN. Nowe technologie, umożliwiające stały dostęp do Internetu, takie jak DSL, ADSL czy łącza T, oferują wyższe prędkości transmisji niż GPRS. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że oprócz przesyłania informacji przez GPRS otrzymujemy możliwość wykonywania tego przemieszczając się. Nie jest to kluczowym aspektem dla wszystkich użytkowników Internetu, jednak może mieć znaczenie w przypadku informatyzacji terenów o małym nasyceniu telefonią stacjonarną.
