Po co ten UMTS

Telefonia trzeciej generacji jak dotąd nie wywołała rewolucji jaką przepowiadali dostawcy rozwiązań telekomunikacyjnych. Przed salonami operatorów nie widać kolejek chętnych do natychmiastowej wymiany swoich aparatów na telefony 3G. Można powiedzieć, że UMTS wchodzi na rynek kuchennymi drzwiami, ale usługi trzeciej generacji zyskuje już masę krytyczną, także w naszym regionie.

- Rynek UMTS w Europie Środkowo-Wschodniej jest w pierwszej fazie rozwoju. Na koniec 2004 roku usługi 3G były dostępne jedynie w Polsce i w Słowenii - podkreśla Magda Borowik, analityk rynku telekomunikacyjnego, IDC Central Europe. -Na dużo mniejszym rynku słoweńskim obecny jest jeden usługodawca. Mobitel zarejestrował prawie 6,5 tysiąca użytkowników usług trzeciej generacji. W tym roku do środkowo-europejskiego grona 3G w regionie dołączyła Chorwacja. Usługa VIPnet, będąca oferta mobilnego dostępu do internetu poprzez kartę PC, w kwietniu ma zostać poszerzona o wideorozmowy - dodaje.

Według analityków IDC rozwój 3G wydaje się być przesądzony mimo nadal niedużej dostępności, drogich terminali i ich niewielkiego wyboru, a także wysokich cen usług.

-Blue Connect Ery, czy Push-To-Talk zapowiadane przez Polkomtel, są tego dowodem. Obydwaj gracze zaadresowali swe usługi do klienta instytucjonalnego: Era oferuje szybki mobilny internet, tak przydatny w pracy zawodowej. Push-To-Talk Plusa ma być oferowane klientom instytucjonalnym, a dopiero w następnej kolejności prywatnym. Jest to strategia właściwa: wrażliwość cenowa rynków środkowo-europejskich jest wysoka; zatem jedyna sensowna strategia jest dedykowanie nowej, drogiej usługi niszom rynkowym, dla których jest ona akceptowalna: segmentom rynku, które co miesiąc plącą bardzo wysokie rachunki za usługi telekomunikacyjne. Rachunki tak wysokie, ze stosunkowo wysoka cena nowej usługi nie zrobi tu większej różnicy. I tak, usługa początkowo wsparta przez wielki biznes i instytucje, ma szanse trafić pod strzechy - komentuje Magda Borowik.

Jak podaje IDC, pod koniec ubiegłego roku we Włoszech liczba abonentów UMTS przekroczyła 2 miliony. W Wielkiej Brytanii, w sieci Hutchison dziś jest już 3 miliony użytkowników 3G. W Polsce ze względu na ograniczenie zasięgu sieci 3G liczbę użytkowników UMTS można liczyc w tysiącach, włączając klientów, którzy korzystali z testowych ofert operatorów.


Zobacz również