Po mistrzowsku... AV Master 2000

Przedstawiamy produkt do przetwarzania analogowego sygnału wideo na postać cyfrową - kartę AV Master 2000 firmy FAST Multimedia.

Przedstawiamy produkt do przetwarzania analogowego sygnału wideo na postać cyfrową - kartę AV Master 2000 firmy FAST Multimedia.

Po mistrzowsku... AV Master 2000
System komputerowy musi spełniać niemałe wymagania sprzętowe. Warunkiem koniecznym jest 32-bitowa magistrala systemowa zgodna ze specyfikacją PCI w wersji 2.0, tj. wspierająca technikę bus mastering, pozwalająca jednemu uprzywilejowanemu urządzeniu sterować kolejnością przesyłania danych. Wtedy jest możliwe osiągnięcie ciągłego transferu danych na poziomie kilku megabajtów na sekundę, wymaganych podczas przechwytywania pełnowymiarowego obrazu.

Warto zainwestować w kartę graficzną ze sterownikami, które, umożliwiając liniowe adresowanie pamięci, pozwolą wykorzystać funkcję PCI Overlay. Metoda ta polega na przesyłaniu pojedynczych klatek bezpośrednio do pamięci ekranu w celu uzyskania najwyższej płynności wyświetlanego obrazu. Uzyskane efekty są na tyle dobre, że można wyeliminować dodatkowy monitor zewnętrzny i obniżyć koszt systemu edycyjnego.

Krytycznym parametrem jest wydajność twardego dysku. Najlepiej skorzystać z napędów SCSI przeznaczonych do zastosowań multimedialnych - A/V lub Multimedia Ready. Wcześniej trzeba sprawdzić minimalny transfer danych, który określa z jaką największą prędkością może odbywać się ciągły zapis/odczyt danych na twardym dysku. AV Master nie ogranicza się jednak tylko do urządzeń SCSI, gdyż rozwój technologii E-IDE (między innymi za sprawą trybu Ultra-DMA/33) spowodował, że dyski twarde produkowane w tym standardzie zaczynają dorównywać, a nawet przewyższać parametrami znacznie droższe napędy SCSI. Minimalna platforma sprzętowo-programowa do karty AV Master 2000 to komputer PC z procesorem Pentium 166 MHz (zalecane Pentium II 233 MHz), 32 MB pamięci RAM (64 MB) i Windows 95/98/NT 4.0.

Karta może pobierać dane obrazowe z wyjścia wideo w telewizyjnych standardach NTSC, PAL i SECAM, w formacie VHS, Video8, S-VHS i Hi8, za pomocą sygnałów CVBS (composite video) oraz Y/C (component video). Najefektywniejsze są sygnały S-video, gdyż źródła obrazu w formacie CVBS wymagają zastosowania dodatkowej (dołączonej) przejściówki.

Dzięki parametrom przechwytywania AV Master 2000 lokuje się w grupie sprzętu do zastosowań profesjonalnych. 24-bitowy, pełnokolorowy obraz jest zapisywany z częstotliwością 25/30 klatek na sekundę w formacie M-JPEG z minimalną kompresją 4:1, co zmniejsza straty jakości. Przetwarzaniem sygnału audio zajmują się układy DSP zapewniające stereofoniczny, 16-bitowy dźwięk próbkowany z częstotliwością 44,1 kHz, decydujący o jakości płyty CD.

Oprogramowanie sterujące systemu edycyjnego pomaga ominąć ograniczenia nakładane przez Windows. Jednym z nich jest np. maksymalna wielkość nagrywanego pliku AVI ustalona na 2GB. Rozwiązanie przynosi moduł Multifile Player, który sekwencyjnie odgrywa fragmenty oryginalnego filmu z oddzielnych plików AVI. Pomocny w płynnym odtwarzaniu będzie program MediaCache, który wczytuje fragment buforowanego pliku aż do wypełnienia przydzielonej pamięci, po czym sukcesywnie ją opróżnia. Jest to przydatne, gdy do edycji wykorzystuje się programy innych producentów (Ulead Media Studio, Adobe Premiere), które nie mają własnych modułów optymalizujących.

Podstawowym narzędziem do przechwytywania obrazu jest program FAST Capture, wykorzystujący sprzętową akcelerację karty do płynnego wyświetlania sekwencji wideo. Główną jego funkcją jest jednak digitalizowanie obrazu, tj. zarówno całych filmów, jak i pojedynczych klatek. Aby uzyskać najlepsze efekty, FAST Capture pozwala zbadać minimalny, jeszcze podtrzymywany transfer danych (oddzielnie prędkość odczytu i zapisu danych) i na podstawie uzyskanych wyników ustawić takie parametry przechwytywania jak rozmiary ekranu (1 półobraz, 2 półobrazy = 1 klatka i ćwiartka do formatu MPEG-1), jakość sygnału audio oraz format danych wideo.

AV Master jest uniwersalna do tego stopnia, że zastępuje kilka urządzeń. Może być kartą dźwiękową oraz sprzętowym (de)kompresorem M-JPEG, a wszystkie jego opcje (uaktywnienie układu DSP, emulacja portu audio, generowanie IRQ, bezpośredni dostęp do pamięci) można skonfigurować w Panelu Sterowania. Kosztownym atutem pakietu jest dołączone oprogramowanie - pełne wersje Ulead Media Studio Pro 5.2 i Ulead Cool3D 2.0 oraz program do prezentacji Mediator 5.