Po prostu pisz! Programy, które pomogą utrzymać koncentrację

Komunikatory, serwisy społecznościowe i inne możliwości powodują, że często ciężko skupić się na jednej czynności. Jest to jednak konieczne przy pisaniu tekstów. Z pomocą przychodzą programy, które zamieniają ekran komputera w czystą kartę, na którą można bez przeszkód przelewać swoje myśli.


W naszych czasach, jeśli ktoś pisze, to w większości przypadków używa do tego komputera. Dłuższe listy, artykuły, wpisy na blogu itd.. Do napisania takich tekstów potrzeba skupienia. W zebraniu myśli może jednak przeszkodzić bardzo wiele elementów systemów operacyjnych i środowiska sieciowego, a nawet same edytory tekstu z mnóstwem opcji.

Istnieją jednak programy do pisania, które odcinają od wszystkich rozpraszających czynników i pozwalają na przeniesienie swoich myśli na ekran. Większość z nich nie oferuje wielu opcji formatowania, ale po zakończeniu pisania można, jeśli jest taka potrzeba, otworzyć tekst w tradycyjnym edytorze.

WriteMonkey

Pierwszą darmową aplikacją jest WriteMonkey. Obejmuje cały ekran, daje podstawowe opcje edycji oraz mnóstwo możliwości dostosowywania po kliknięciu prawym klawiszem myszy. Schemat kolorów można dopasować do swoich potrzeb i upodobań. Program daje spore możliwości i nie rozprasza.

Dark Room i WriteRoom

Inną darmową opcją jest Dark Room dla Windows, który jest kopią aplikacji WriteRoom z Mac OS. Programy te są prostsze niż WriteMonkey. Nie mają tylu opcji, ani nie oferują tak dużych możliwości dostosowywania. Można pisać i przewijać. Prostota w stylu retro.

CreaWriter i OmmWriter

Kolejnym darmowy programem jest CreaWriter dla Windows, zainspirowany OmmWriterem z Mac OS. Oba posiadają możliwość wyświetlania tła oraz oferują relaksującą ambientową muzykę i dźwięki w tle. Mają kilka opcji edycji i konfiguracji, a przede wszystkim są bardzo przyjemne w użyciu.