Po raz ósmy

Czy można ulepszyć doskonałe? Owszem, nawet bardzo. Dowodem na to jest najnowsza wersja WinZipa wyposażona w funkcje, o jakich jeszcze niedawno mogłeś tylko marzyć.

Czy można ulepszyć doskonałe? Owszem, nawet bardzo. Dowodem na to jest najnowsza wersja WinZipa wyposażona w funkcje, o jakich jeszcze niedawno mogłeś tylko marzyć.

Po raz ósmy
Wersja beta programu, którą testowaliśmy, na pierwszy rzut oka niewiele różni się od poprzednich. Dopiero przy bliższym zapoznaniu się z WinZip zauważamy duże zmiany.

Jednym z ważniejszych ulepszeń, przydatnych mniej zaawansowanym użytkownikom, jest udoskonalony kreator (Wizard). Korzystając z niego, łatwo tworzyć nowe zbiory ZIP, uaktualniać stare, instalować skompresowane do ZIP aplikacje. Nowością jest możliwość dekodowania MIME, co pomoże w pracy z plikami przesyłanymi pocztą elektroniczną.

Zmienił się też interfejs. Zasady pracy z WinZipem bardziej przypominają teraz sposób korzystania z Eksploratora Windows. Dostępne są menu podręczne, wywoływane prawym przyciskiem myszy i zawierające pełną gamę funkcji związanych z danym typem pliku. Dla przykładu: menu wyświetlane po wskazaniu zbioru DOC zawiera opcję otwarcia i drukowania. Więcej: użycie klawisza [Shift] przy wywoływaniu menu powoduje (jak w Eksploratorze) rozszerzenie go o opcję Otwórz z.... Oprócz tego zwiększono "inteligencję" programu. Obecnie po zaznaczeniu kilku folderów nie musisz już włączać opcji Include Subfolders, aby WinZip się domyślił, że właśnie o to chodzi. Funkcja pojawia się tylko wtedy, kiedy użyjesz masek (np. *.JPG), aby wskazać grupę zbiorów. Informacje o pierwotnym położeniu kompresowanych zbiorów są zachowywane automatycznie. Dla wielbicieli prostej symboliki ikon Eksploratora Windows przewidziano nie lada atrakcję: możliwość pracy z interfejsem "jak w Eksploratorze" (Explorer-style). Prezentowane przyciski są wtedy prostsze, szaroczarne, a kolorów nabierają dopiero w chwili wskazania kursorem myszy. Ciekawą funkcją WinZip 8 jest wyświetlanie krótkich informacji o zawartości każdego pliku ZIP w momencie jego wskazania. Gdy włączona jest opcja Jako stronę sieci Web menu Widok folderu, dane o liczbie skompresowanych w archiwum plików pojawią się też w oknie podglądu.

Aby ułatwić identyfikację poszczególnych opcji menu podręcznego wyświetlanego po kliknięciu archiwum, umieszczono w nim miniaturowe ikony. Funkcja działa jednak tylko w systemach Windows 98/2000.

Prościej

Dostałeś e-mail ze spakowanym wygaszaczem lub kompozycją pulpitu? Z nowym WinZipem wystarczy otworzyć archiwum i kliknąć ikonę Install. Program sam rozpocznie instalację.

WinZip 8, podobnie jak wcześniejsze wersje, integruje się powłoką systemową. Zaznaczając zbiór, folder lub całą ich grupę i klikając prawym przyciskiem, uzyskasz dostęp do menu zawierającego jednak nieco więcej opcji. Nowość to Zip and E-mail. Jak łatwo się domyślić, służy do kompresji danych i szybkiego wysłania pliku wynikowego pocztą elektroniczną jako załącznika.

Podczas otwierania archiwum wyświetlane jest okno z komentarzem wprowadzonym podczas kompresji. W dole okna WinZip, jeśli pracujesz z interfejsem standardowym, widoczna jest też miniaturowa ikona, sygnalizująca obecność komentarza i dająca natychmiastowy dostęp do jego treści. Oprócz wymienionych ulepszeń wprowadzono wiele drobnych modyfikacji. Niektóre z nich rzeczywiście usprawnią pracę z programem, inne służą tylko estetyce. Dobrym przykładem jest ilustrowanie przebiegu kompresji prostą animacją. Dokumenty dosłownie przelatują teraz do szuflady archiwum!

Autorzy pomyśleli też o udostępnieniu prostszego systemu pomocy (oczywiście w języku angielskim). Większość okien dialogowych wyposażono w niewielki przycisk oznaczony znakiem zapytania. Jego wciśnięcie powoduje wyświetlenie pomocy kontekstowej.

Najnowsza wersja popularnego WinZipa szybko zastąpi starsze edycje programu. Funkcjonalność w połączeniu z niską ceną (29 dolarów) pozwala sądzić, że na zakup zdecydują się nawet Ci, którzy do tej pory nie zdążyli się do niego przekonać.