Pobieraczek - masz problem, będzie sprawa w sądzie? Prawnik firmy tłumaczy

Internauci skuszeni wizją bezpłatnego ściągania plików z serwisu Pobieraczek.pl ochoczo rejestrowali się w serwisie, by potem ze zdziwieniem otrzymywać korespondencję wzywającą do zapłacenia abonamentu za korzystanie z usługi. Niektórzy z nich poczuli się oszukani, a sprawa otarła się o Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Postanowiliśmy skontaktować się z przedstawicielami witryny. Odpowiedział nam Ireneusz Lejczak, specjalista ds prawnych Eller Service - firmy, do której należy Pobieraczek.pl i Pobieraczek.com. Dowiedzieliśmy się, że aż 90 procent internautów zamawiających pakiet Pobieraczek5 - stanowiący domyślny wybór w regulaminie - zdecydowało się na zapłacenie abonamentu. Pozostałe 10 procent uchyla się od płacenia - wobec nich właściciel witryny podejmuje kroki na drodze prawnej.

Porada: Jak wyrejestrować się z serwisu Pobieraczek.pl?

Pobieraczek - masz problem, będzie sprawa w sądzie? Prawnik firmy tłumaczy

Pobieraczek.pl

Pobieraczek.pl zachęca do darmowego pobierania plików. Reklamy serwisu pojawiły się nawet w komunikatorze Gadu-Gadu, skąd na stronę trafiło wielu internautów, zachęconych perspektywą dostępu do bazy plików serwisu rzekomo przez 10 dni za darmo. Aby uzyskać taką możliwość, należy zarejestrować się w serwisie. Problem w tym, że akceptacja regulaminu korzystania z serwisu jest interpretowana przez Eller Service jako równoznaczna z "zamówieniem usługi", za którą spółka każe już sobie płacić - doniesienia o tym pojawiły się już w kwietniu na Forum IDG by wkrótce potem rozprzestrzenić się na największych polskich portalach i forach.

Zobacz również:

  • Android Auto otrzymuje redesign Materia You! Jest jednak pewien haczyk

Eller Service domaga się od internautów opłat za usługę, na którą "wyrazili zgodę akceptując regulamin", grozi pozwami sądowymi, wpisem do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych - wszystko po to, by "wyegzekwować należności wraz z ustawowymi odsetkami za każdy dzień opóźnienia". Użytkownicy, którzy nie wyrejestrowali się z Pobieraczka przed upływem 10-dniowego okresu "testowego" otrzymują kolejne e-maile dotyczące "płatności za usługę Pobieraczek5", wezwania do zapłaty, potem już "przedsądowe wezwania do zapłaty", itp.

Internauci z kolei zarzucają firmie celowe wprowadzanie w błąd. Skargi na zachowanie właścicieli Pobieraczka trafiły nawet do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (i z każdym tygodniem ich przybywa). Prezes UOKiK wszczęła w tej sprawie postępowanie wyjaśniające, by sprawdzić "czy konsumenci, którzy chcieli skorzystać z takich usług byli wprowadzani w błąd treścią komunikatów reklamowych oraz czy przedsiębiorca stosuje klauzule niedozwolone." Na Eller Service, jak na każdym usługodawcy, ciąży bowiem obowiązek przekazywania klientom prawdziwych, zrozumiałych i rzetelnych informacji o danej usłudze oraz jej cenie.

Co mówią przedstawiciele Eller Service? Ireneusz Lejczak, specjalista ds prawnych firmy, tłumaczy w rozmowie z PC World: dotychczasowe podejście mediów do serwisu Pobieraczek.pl ma charakter nagonki. Nasze prawo do wypowiedzi było przez media poważnie ograniczane. Z ubolewaniem muszę stwierdzić, iż media nastawione są raczej na szukanie sensacji, a nie na dostrzeganie prawdziwych problemów. Nie ukrywam, iż działalność serwisu ujawniła pewien problem - polegający na tym, iż część użytkowników nie czyta regulaminu przed jego akceptacją.

Dziennikarze niektórych serwisów deklarowali, że próbowali kontaktować się z firmą Eller Service, jednak nie udało im się uzyskać szczegółowych odpowiedzi na temat świadczonych przez Państwa usług?

Jak do tej pory, nikt ze strony mediów nie zainteresował się samą ofertą Premium Usenet'u, którą świadczy serwis Pobieraczek.pl mimo że podobne płatne serwisy działają na całym świecie. Szczególnie popularne jest to w Stanach Zjednoczonych oraz w zachodniej Europie. W Polsce póki co, premium usenet jest mało popularny, co nie oznacza, iż wśród polskich internautów nie ma zapotrzebowania na tego rodzaju usługi.

Bezpłatny okres testowy miał być sposobem na zaistnienie w świadomości internautów i zainteresowanie ich usługą?

Chcąc promować płatną oraz słabo rozpoznawalną wśród internautów usługę, spółka Eller Service wprowadziła do swojej oferty 10 dniowy darmowy okres próbny. Warunki skorzystania z tej promocji znajdują się w naszym regulaminie. Jedyne na czym nam zależy, to aby użytkownicy faktycznie przetestowali naszą usługę. Jeżeli użytkownik dojdzie do wniosku, iż usługa mu nie odpowiada ma 10 dni na to aby z niej zrezygnować.

Wydaje mi się, iż warto zwrócić uwagę na fakt, iż usługa jest świadczona w korzystnych dla polskiego internauty cenach. Koszt konta o limicie transferu 5GB danych to 7,9 zł za jeden miesiąc podczas gdy analogiczne konto w serwisie Giganews (serwis ten jest jednym z liderów na rynku amerykańskim) kosztuje ponad 14 zł. (3,5 EUR).

Czytaj dalej >>

Aktualizacja: 28 sierpnia 2009 10:12

Jak wyrejestrować się z serwisu Pobieraczek.pl? - PC World radzi.