Pobieraczek pokonany! Serwis będzie musiał zapłacić niemal 216 tysięcy złotych

Pobieraczek to polski serwis oferujący możliwość pobierania najróżniejszych plików, który zasłynął nie z udostępniania dobrej jakości treści, a z wysyłania do zarejestrowanych użytkowników wezwań do zapłaty. Miało to na celu wyłudzenie od nich pieniędzy poprzez sugerowanie, że popełnili oni przestępstwo. UOKiK nałożył na właścicieli strony karę, która dzisiaj została podtrzymana przez sąd.

Jak donosi serwis rmf24.pl, właściciel witryny Pobieraczek.pl, czyli spółka Eller Service, będzie musiała zapłacić karę za stosowanie niedozwolonych praktyk. Wysyłali oni bowiem do użytkowników poprzez pocztę email wezwania do opłacenia abonamentu za usługę, grożąc w przypadku odmowy sankcjami prawnymi i sugerując popełnienie przestępstwa.

Poprzednio UOKiK dowiódł, że strona Pobieraczek.pl była nastawiona na wprowadzenie internautów w błąd, a obecny wyrok dotyczy już innego aspektu, jakim jest właśnie forma wysyłania do internautów wezwań do zapłaty. Wysokość kary jaką teraz będzie musiało zapłacić Eller Service z tego tytułu to około 216 tysięcy złotych.

Pobieraczek pokonany! Serwis będzie musiał zapłacić niemal 216 tysięcy złotych

Pobieraczek

Już w 2012 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał opinię, że praktyki Pobieraczka były nieodpowiednie i miały klientów zastraszać, aby skłonić do zapłaty. Dzisiaj Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podtrzymał karę wymierzoną rok temu przez urząd. Zgodnie z decyzją sądu działania Pobieraczka były niedopuszczalne, ponieważ firma nie ma prawa sugerować klientom popełnienia przestępstwa, a taki czyn najpierw musi zostać stwierdzony przez sąd.

Zobacz również:

  • Cyberpunk 2077 z kolejnymi problemami. CD Projekt pod lupą UOKiK

Trzeba jednak pamiętać, że wyrok nie jest prawomocny, a Eller Service może złożyć apelację.