Pobieranie z P2P legalne we Włoszech

Włoski sąd kasacyjny uznał, że pobieranie muzyki, filmów i oprogramowania z internetowych sieci P2P nie jest przestępstwem, o ile użytkownik nie czerpie z tej działalności dochodu - informuje agencja Associated Press. Decyzja ta kończy trwające od blisko 13 lat postępowanie przeciwko dwóm byłym studentom turyńskiej politechniki, oskarżonym o stworzenie nielegalnej sieci wymiany plików.

Obaj studenci zostali aresztowani w 1994 r., po tym jak stworzyli lokalną sieć P2P, umożliwiające nieograniczone wymienianie się plikami muzycznymi, filmami i oprogramowaniem. Oskarżono ich o nielegalne dystrybuowanie materiałów chronionych prawem autorskim - sąd pierwszej instancji wymierzył im kary w wysokości 1 roku pozbawienia wolności. Sąd apelacyjny obniżył wymiar kary do trzech miesięcy - jednak prawnik ex-studentów skierował sprawę do sądu kasacyjnego, który ostatecznie uniewinnił obu oskarżonych.

W uzasadnieniu wyroku sędzia napisał m.in. pobieranie muzyki, filmów i oprogramowania z internetowych sieci P2P nie jest przestępstwem, o ile użytkownik nie czerpie z tej działalności dochodu - dlatego też działalności obu oskarżonych nie można uznać za nielegalną.