Pobierz i zainstaluj

One-Click Install i WebDeploy to aplikacje, które ułatwiają proces instalacji nowego oprogramowania, przekazując komunikaty o postępie procesu w oddzielnym oknie.

Programy One-Click Install i WebDeploy to przykłady aplikacji ułatwiających instalację dowolnego oprogramowania na komputerze. Aplikacje towarzyszą użytkownikowi przez cały proces, powodując wyświetlanie odpowiednich komunikatów w oddzielnym oknie.

One-Click Install jest częścią pakietu InstallShield Professional 6.2, dostępnego na rynku od ubiegłego miesiąca w cenie 995 USD. InstallShield pojawia się w oddzielnym oknie podczas instalacji nowych programów z dyskietki czy CD-ROM-u.

Jako przykład działania programu, na stronie producenta podano link do WeatherBug, darmowego programu prezentującego dane pogodowe zbierane przez uczelnie na całym świecie. Po kliknięciu przycisku Install pojawia się oddzielne okno, w którym znajduje się informacja, że program nie został zmieniony od momentu publikacji, zaś tożsamość producenta została zweryfikowana za pomocą systemu VeriSign. Następnie należy wskazać miejsce na instalację, wypełnienie formularza rejestracyjnego i ukończenie pobierania.

Inną firmą tworzącą oprogramowanie instalacyjne dla Windows jest Competitor Wise Solutions. Jednakże w odróżnieniu od One-Click Install, opcja WebDeploy programu InstallMaster 8.0 nie przesyła informacji o rejestracji online do programu instalującego, co wymaga powtórnego wprowadzania danych. One-Click Install może też przesłać do producenta programu wiadomość o pomyślnej lub nieudanej instalacji.

Jak wykazują badania firmy, połowa pobranych z Internetu programów nigdy nie zostaje zainstalowana. Prezes Wise Solutions, Brian Witkowski, twierdzi, że jest to mało istotna funkcja: "InstallMaster zachowuje dane z formularzy rejestracyjnych i przechowuje je na serwerze firmy". Witkowski twierdzi, że One-Click Install pobiera sterownik ActiveX lub plug-in Javy, mogący umożliwić hakerom wejście do komputera, zaś Wise WebDeploy pobiera plik .exe.


Zobacz również