Pobito światowy rekord szybkości Internetu

Prędkość transmisji danych wyniosła 319 terabitów na sekundę. Jak do tego doszło?

Pobito światowy rekord szybkości Internetu

pexels.com

Japońscy inżynierowie wykazali szybkość transmisji danych na poziomie 319 terabitów na sekundę (Tb/s) przez światłowody. Rekord ustanowiono na ponad 3 tys. km i wszystko wskazuje na to, że jest kompatybilny z istniejącą infrastrukturą kablową. To niemal dwukrotnie więcej niż poprzedni rekord 178 Tb/s z zeszłego roku i siedmiokrotnie więcej niż poprzedni rekord – 44,2 Tb/s. Przypomnijmy, że najszybsze domowe połączenia internetowe osiągają maksymalnie 10 Gb/s w niektórych miejscach w Japonii, Nowej Zelandii czy USA.

Do rekordu wykorzystano istniejącą infrastrukturę światłowodową ulepszoną o zaawansowane technologie. Wykorzystano cztery rdzenie, zamiast standardowego pojedynczego rdzenia. Sygnały zostały podzielone na wiele długości fal przesyłanych jednocześnie przy użyciu techniki multipleksowania z podziałem długości fali (WDM).

Zobacz również:

  • Kryptowaluty - aktualne ceny [23.09.2021]
  • Tesla Model S Plaid ustanowiła światowy rekord prędkości! [Zobacz film]

W tym przypadku przemieszczające się dane światłowodu napotykają wzmacniacze optyczne dopiero po ok. 70 km. Następnie przechodzą przez dwa nowe typy wzmacniaczy światłowodowych - domieszkowane erbem oraz tulem, a następnie przez wspólny proces zwany wzmocnieniem Raman. Sekwencje sygnałowe są później kierowane do nowego segmentu światłowodu. Powtórzenie tego procesu umożliwiło zespołowi przesyłanie danych na odległość aż 3001 km.

Pobito światowy rekord szybkości Internetu

Schemat nowego systemu transmisji

źródło: newatlas.com / NICT

Co najważniejsze, po uwzględnieniu osłony ochronnej, światłowód czterordzeniowy ma dokładnie taką samą średnicę jak standardowy światłowód jednordzeniowy. Dzięki temu technologia powinna być łatwa do wdrożenia w istniejącej infrastrukturze światłowodowej.

Zobacz także: Najlepsze wentylatory na lato 2021 [RANKING]

Źródło: newatlas.com