Pobudka Creative'a

Z początkiem roku 2004 Creative zaprezentował całą gamę nowych odtwarzaczy MP3.

W ubiegłym roku firma nie odniosła sukcesów w związku z tym asortymentem: Zen z większą pamięcią, bardziej pojemny MuVo NX z wyświetlaczem i to właściwie wszystko. Konkurencja wprowadziła do sprzedaży znacznie lepsze modele.

Z początkiem roku 2004 Creative przystąpił do działania. Efektem tego jest seria nowych odtwarzaczy, która trafiła do redakcji. Pierwszy z nich to MuVo 2. Całkowicie przeprojektowane w porównaniu z poprzednikiem. Oprócz wyglądu poważnie zmieniono też funkcjonalność odtwarzacza, sprzedawanego w dwóch wersjach Do naszych testów trafił X-trainer, przygotowany specjalnie z myślą o osobach uprawiających sport. Liczbę elementów, które mogłyby ulec uszkodzeniu, zredukowano niemal do zera, ponadto do zestawu dołączono specjalne opakowanie. Odtwarzacz możesz mieć zawsze ze sobą - Creative dodał opaskę, którą przymocujesz go do ręki. Niepotrzebna ci już więc kieszeń czy pasek. W MuVo 2 zastosowano graficzny wyświetlacz, dzięki czemu na ekranie zmieści się więcej informacji. Interfejs w menu upodobniono do interfejsu w Zenie. Całość pracuje na akumulatorach, które mogą być ładowane przez kabel USB lub bezpośrednio z kontaktu. Teraz najważniejsze: MuVo 2 X-trainer dysponuje pamięcią o pojemności 512 MB, a żeby dane kopiowane były do niego szybko, zastosowano port USB 2.0. Niewiele odtwarzaczy MP3 z wbudowaną pamięcią może się pochwalić tak szybkim transferem plików z peceta. Co istotne, MuVo 2 wykrywany jest przez system operacyjny jako zewnętrzny twardy dysk, więc posłuży nie tylko jako odtwarzacz.Urządzenie sprzedawane jest z ciekawie skonstruowanymi słuchawkami: zakłada się je na głowę, ale dadzą się złożyć i schować nawet do małej kieszeni. W sprzedaży pojawi się również pojemniejsza wersja MuVo 2 (1,5 GB), w której dane przechowywane będą na specjalnym dysku. To raczej nie dla sportowców z uwagi na możliwość uszkodzenia nośnika danych np. podczas upadku.

Rhomba

Rhomba to całkowicie nowy produkt Creative'a. Oferuje 256 MB pamięci, na których zapisać możesz pliki MP3, WMA lub inne, takie jak dokumenty czy zdjęcia. Dane kopiowane będą przez port USB 1.1, czyli wolniej niż w MuVo 2. To pierwszy odtwarzacz MP3 Creative'a będący również radiem i dyktafonem, przy czym audycje nagrasz jako pliki MP3. Do tej pory nawet Jukebox 3 nie odbierał radia chyba, że po dokupieniu specjalnego zestawu.

Rhomba ma dwa wyświetlacze: jeden pokazuje informacje o utworze, a drugi o czasie jego trwania. To bardzo dobre rozwiązanie. Jeden ekran pomieści wszystkie dane o piosence, wykorzystując małą czcionkę (tak jak w klasycznych odtwarzaczach), a drugi wyświetli czas trwania utworu dużą czcionką. Na ekranie pokazana jest też lista plików w katalogach. Możesz je kasować z poziomu odtwarzacza. Szkoda, że ładowanie akumulatorów w Rhombie odbywa się wyłącznie poprzez USB. W podróż musisz więc zabrać ze sobą również laptop.

Podczas testów Rhomba nie zachwyciła jakością muzyki, ale to z powodu przeciętnych słuchawek dołączanych do zestawu. Gorzej, że po odłączeniu od komputera zawiesiła się i trzeba było czekać na rozładowanie się akumulatorów - brak przycisku &Reset&.

Na tle konkurentów Rhomba przedstawia się bardzo dobrze, ustępując MuVo 2 pod względem wydajności, ale przewyższając go możliwościami. Przegrywa rywalizację z produktami iRiver, pamiętać jednak trzeba o przepaści cenowej, dzielącej te odtwarzacze.

Zen 60 GB

Z wyglądu to tradycyjny, poczciwy, zwykły Zen, ale duży napis "60 GB" na pudełku rozwiewa wątpliwości. Takiej pojemności dyskowej nie zapewnia żadne odtwarzacz na rynku! Szkoda tylko, że aby wykorzystać go jako zewnętrzny twardy dysk, musisz zainstalować dodatkowe oprogramowanie. Pliki kopiowane są do odtwarzacza przez port USB 2.0, zapewniający transfer na poziomie 480 Mb/s.

Z wad wymienić można brak radia czy dyktafonu, z zalet - takie funkcje, jak wyrównywanie poziomu głośności (Smart Volume). Ciekawostką jest Wake to Music czy budzik, który obudzi cię muzyką np. podczas jazdy pociągiem.

Zen Xtra 60 GB to odtwarzacz dla wszystkich mających ogromne zbiory plików MP3, które przestają się już mieścić na nawet dużych dyskach.

Informacje Creative, http://www.creative.com.pl

MuVo 2 X-trainer

Pojemność: 512 MB

Interfejs: USB 2.0

Wymiary: 66x66x22 mm

Waga 91g

Funkcje Pracuje jako zewnętrzny twardy dysk

Cena 1117 zł

Rhomba

Pojemność 256 MB

Interfejs: USB 1.1

Wymiary 80x45x17 mm

Waga 51g.

Funkcje Pracuje jako zewnętrzny twardy dysk, radio, dyktafon

Cena 782 zł

Zen Xtra

Pojemność:60 GB

Interfejs:USB 2.0

Wymiary:12x76x22 mm

Waga

Funkcje Pracuje jako zewnętrzny twardy dysk po zainstalowaniu dodatkowego oprogramowania.

Cena 1610 zł


Zobacz również