PocketPC i GPS - dobrana para

Masz ochotę pobawić się w wardriving bez spacerów z laptopem? Chcesz pochodzić po bezdrożach, nie walcząc z kompasem i łopoczącą na wietrze mapą? Nic prostszego: włącz Bluetooth w swoim PDA i połącz go z GPS-em!


Masz ochotę pobawić się w wardriving bez spacerów z laptopem? Chcesz pochodzić po bezdrożach, nie walcząc z kompasem i łopoczącą na wietrze mapą? Nic prostszego: włącz Bluetooth w swoim PDA i połącz go z GPS-em!

Za niemałe pieniądze kupiłeś PocketPC pracujący pod kontrolą Windows Mobile. Cieszysz się, że możesz odpisywać na e-maile w domu i nie musisz wozić ze so-bą olbrzymiego i ciężkiego lapto-pa. Nie możesz się nadziwić, że w tak maleńkim pudełku upchnięto wszystkie istotne dla ciebie funkcje komputera stacjonarnego, a przy okazji dołożono do nich akumulator pozwalający nawet na dziewięć godzin pracy. Nie czuwania z wyłączonym ekranem, tylko normalnej, uczciwej pracy.

Masz ochotę na wyjazd w nieznane? Ciągną cię islandzkie bezdroża czy dzikie ścieżki polskich Beskidów? Twoja komórka obsługuje EDGE/ GPRS, więc nawet tam, na krańcu świata, niedaleko Brennej czy Akureyri, zechcesz pogadać ze znajomymi przez Gadu-Gadu. Głupio wyglądałoby, gdyby PDA cisnął się w kieszeni plecaka z kompasem, bo jest dużo lepsza i wygodniejsza opcja: GPS. Z nim nie zginiesz nawet w najdzikszych ostępach.

Czego potrzebujesz?

Aby PocketPC współpracował z GPS-em, musi obsługiwać Bluetooth. Bez niego też się da, ale potrzeba znalezienia sklepu ze specjalnym kablem niejednemu poszukiwaczowi przygód zatruła życie. Poza tym przewody mają tendencję do zamakania, łamania się i ginięcia, tymczasem połączenie bezprzewodowe jest zawsze na miejscu, gotowe do użycia.

Bardzo ważne: jeśli masz PDA z Bluetooth, idź do sklepu z GPS-ami, poproś sprzedawcę o poradę i - koniecznie! - zastrzeż oddanie lub wymianę urządzenia, jeśli nie dogada się z twoim PDA.

Masz już PDA i GPS, pozostaje ich skonfigurowanie. Na szczęście zwykle jest to bardzo prosta ope-racja. Na głównym ekranie PDA kliknij ikonę w prawym dolnym narożniku, symbolizującą połączenia bezprzewodowe (ilustr. 1). Przejdź do Menedżera połączeń i uruchom w nim Bluetooth - przycisk z charakterystycznym logo podświetli się na zielono. Kliknij opcję Manager (ilustr. 2).

ilustr.1

ilustr.1

ilustr.2

ilustr.2

ilustr.3

ilustr.3

Wyświetli się okno z połączonymi urządzeniami - w naszym przykładzie jest to telefon Nokia 6230i w roli modemu. Kliknij New w lewym dolnym narożniku (ilustr. 3). Następnie uzyskasz możliwość skonfigurowania rozmaitych sprzętów wy-korzystujących BT. Wybierz pierw-szą opcję z listy (Explore a Bluetooth device) i kliknij Next (ilustr. 4). Po kilkunastu sekundach poszukiwania na ekranie zostanie wyświetlona informacja o widocznym w okolicy sprzęcie. W naszym przykładzie jest to odbiornik Altina GBT-708. Zaznacz sprzęt i ponownie wybierz Next (ilustr. 5).

Po wyborze właściwej usługi i ewentualnym wpisaniu hasła na przykład 0000; dokładnych informacji poszukaj w instrukcji sprzętu - GPS zostanie dodany do listy urządzeń rozpoznawanych przez PDA. Możesz teraz, ale nie musisz, zaznaczyć opcję szyfrującą dane podczas przesyłania (większe bezpieczeństwo kosztem wyższego zużycia energii elektrycznej) (ilustr. 6).

To już wszystko. Wróć do ekranu z urządzeniami. Zaznacz GPS i wybierz Connect z podręcznego menu. Ikona zostanie podświetlona na zielono (ilustr. 7).

ilustr.4

ilustr.4

ilustr.5

ilustr.5

ilustr.6

ilustr.6

ilustr.7

ilustr.7

Gotowe? Niezupełnie!

Po otwarciu odpowiedniego połączenia odbiornik GPS i komputer PDA potrafią już ze sobą rozmawiać, ale zanim będzie można skorzystać z nawigacji satelitarnej, trzeba się zatroszczyć o jeszcze jedno - o oprogramowanie. W Polsce najczęściej wykorzystywana jest AutoMapa. Bardzo rzadko znajdziesz ją w zestawie z GPS-em, najczęściej trzeba ją dokupić.

Jeśli natomiast chcesz wyszukiwać okoliczne bezpłatne hot-spoty, na pewno zainteresuje cię Ministumbler albo Hitchhiker. Niestety, nie współpracują z WLAN-owymi chipsetami Texas Instruments, dostępnymi w wielu nowszych PDA.

Rikaline GPS 6036

Rikaline 6036 został zaprezentowany na tegorocznych targach CeBIT w Hanowerze. Zgodnie z założeniami, wielkością miał dorównywać odtwarzaczom MP3. I udało się, sprzęt zmieści się nie tylko w kieszeni plecaka, ale nawet - spodni!

Niewielkie urządzenie wyposażono w 20-kanałowy układ SiRF Star III (czułość wynosi -159 dBm), do komunikacji z innymi sprzętami wykorzystywany jest Bluetooth. Bateria GPS-u może być ładowana za pomocą kabla USB albo z wykorzystaniem ładowarki podłączanej do gniazdka zapalniczki samochodowej. Litowo-jonowa bateria ma pojemność 740 mAh; producent zapewnia, że bez zewnętrznego zasilania Rikaline 6036 może pracować nawet przez 9 godzin.

GPS doskonale radzi sobie na obszarach zabudowanych, gdzie trudno o dobrą widoczność całego nieba. Dokładność odbiornika wynosi ok. 10 metrów (z włączonym WAAS/EGNOS - 3 metry i lepiej), zimny start - wyszukiwanie satelitów i obliczanie pozycji - trwa 42 sekundy, gorący start średnio 6 sekund. Pod względem większości parametrów GPS nie różni się zresztą od opisywanego poniżej modelu Rikaline GPS 6017.

Informacje Rikaline, tel. 071 3635532,http://www.rikaline-gps.pl

Cena nieznana

Dołączone akcesoria stacja dokująca, smycz, ładowarka samochodowa i sieciowa, płyta CD, instrukcja obsługi, wbudowany magnes pozwalający na przytwierdzenie urządzenia do metalowej powierzchni

Wymiary 75x39x14 mm

Waga 50 g

Wyświetlacz brak (3 diody LED)

Altina GBT 708

Odbiornik GPS Altina GBT 708 jest bezpośrednim konkurentem Rikaline GPS 6036. Do komunikacji wykorzystuje Bluetooth, pozycja ustalana jest z wykorzystaniem układu SiRF Star IIe, mogącego śledzić jednocześnie do 12 satelitów. Wbudowana litowo-jonowa bateria starcza na 9, a w trybie oszczędnym nawet na 16 godzin pracy sprzętu.

Na obudowie znajduje się przełącznik włączony/wyłączony oraz ukryte pod gumowymi osłonkami porty zewnętrznej anteny i USB. Czułość Altiny GBT 708 wynosi -143 dBm. Położenie wyznaczane jest z dokładnością 5-25 metrów.

Zimny start trwa 45 sekund, gorący - 8 sekund. Jeśli GPS był wyłączony na mniej niż 25 minut, pozycja ustalana jest maksymalnie po 3 sekundach. Prędkość mierzona jest z dokładnością 0,1 m/s w przedziale 0,1-515 m/s. Wewnętrzna bateria pozwala na przechowanie danych przez 500 godzin.

Widoczne przez "okienko" trzy diody sygnalizują tryb pracy odbiornika. Producent gwarantuje poprawną pracę sprzętu w temperaturze od -10 do +60 stopni Celsjusza oraz przy wilgotności od 5 do 95 procent.

Informacje 4Active, tel. 012 6337130,http://www.4active.pl

Cena 399 zł

Dodatkowe akcesoria płyta CD, kabel USB, zasilacz sieciowy podłączany przez USB, zasilacz samochodowy podłączany przez USB, końcówki do zasilacza sieciowego

Wymiary 55x72x21 mm

Waga 78 g

Wyświetlacz brak (3 diody LED)

Rikaline GPS 6017

Odbiornik Rikaline 6017 jest minimalnie większy niż jego poprzednik. Urządzenie również wyposażono w 20-kanałowy układ SiRF Star III o czułości -159 dBm. Na polskim rynku jest tylko wersja z dwumetrowym kablem zakończonym gniazdem PS/2 - do współpracy z PDA lub laptopem trzeba dokupić odpowiedni kabel. Wodoodporna obudowa gwarantuje, że urządzeniu nie zaszkodzą ani trudne warunki pogodowe, ani nawet zanurzenie pod wodą. GPS jest zgodny ze standardem WAAS, dzięki czemu położenie odbiornika można ustalić z dokładnością do 3 metrów. Niestety, funkcja ta dostępna jest wyłącznie mieszkańcom Ameryki Północnej.

Zimny start trwa średnio 42 sekundy, gorący 6 sekund, uaktualnienie pozycji - zwykle jedną dziesiątą sekundy. W warunkach standardowych (bez WAAS) położenie mierzone jest z dokładnością prawie do 10 metrów, prędkość przemieszczania - 0,05 m/s w zakresie od 0,1 (0,36 km/godz.) do 515 m/s (1854 km/godz.). Wewnętrzne źródło zasilania pozwala na podtrzymanie informacji o satelitach minimalnie przez 230 godzin od momentu odłączenia.

Informacje Rikaline, tel. 071 3635532,http://www.rikaline-gps.pl

Cena 329 zł

Dołączone akcesoria płyta CD, instrukcja obsługi, wbudowany magnes pozwalający na przytwierdzenie urządzenia do metalowej powierzchni

Wymiary 62x46,1x18 mm

Waga 75 g

WyŚwietlacz brak (1 dioda LED)