Początek końca interfejsu PATA?

Kilka lat po debiucie standard SATA ma szansę na zdominowanie rynku. Złącze tego typu będzie stosowane już nie tylko w dyskach twardych, ale również w napędach pamięci optycznych. W drugiej połowie przyszłego roku na rynek mają trafić napędy kilku producentów. Będą to urządzenia AW-Q160S firmy Sony oraz DRW-1814BLT i DVD-E616A3T produkcji Asusteka.

W tym samym czasie swoje produkty pokażą Samsung, Pioneer, Lite-On i BenQ. Zastosowanie interfejsu SATA w napędach optycznych nie powoduje zwiększenia transferu w porównaniu z najczęściej wykorzystywanym obecnie PATA. Dlatego też większość producentów nie widziała dotychczas potrzeby przygotowywania napędów z interfejsem SATA. Przyczyną podjęcia przez nich decyzji o skorzystaniu z tego złącza była strategia Intela, który produkuje coraz mniej układów scalonych obsługujących standard PATA.

Pojawienie się pierwszych napędów optycznych z nowym interfejsem, stosowanie go od pewnego czasu w dyskach twardych oraz fakt, że do podłączenia wykorzystywane są cieńsze kable, które nie utrudniają znacznie przepływu powietrza wewnątrz obudowy, pozwala przypuszczać, iż SATA będzie stopniowo wypierał PATA.