Początek końca tanich CD?

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, koncern TDK postanowił podnieść ceny płyt CD-R i CD-RW.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, koncern TDK postanowił podnieść ceny płyt CD-R. Droższe będą także produkowane przez TDK płyty CD-RW, mimo że podwyżka cen tych ostatnich nie była planowana. Zarówno nośniki CD-R, jak i CD-RW podrożeją w najbliższym czasie o ok. 30%. Na początek maja, poza TDK podwyżki zapowiedziały koncerny Memorex oraz Verbatim. Wtedy producenci mówili o wzroście cen rzędu nawet 300%.

Jim Browning, dyrektor ds. marketingu w TDK, twierdzi, że podwyżki są konieczne. Mają one stanowić swego rodzaju korektę rynku, który w ciągu dwóch ostatnich lat został dosłownie zalany tanimi płytami CD. Znaczny spadek cen spowodował, że duża liczba niewielkich wytwórców płyt CD była zmuszona do rezygnacji z produkcji, która stała się nieopłacalna. Wielkie koncerny produkujące nośniki CD i CD-RW postanowiły więc zmniejszyć wielkość produkcji, aby unormować sytuację na rynku.

Konieczność podwyżki cen wynika ponadto z bardzo wysokich opłat licencyjnych, pobieranych przez właścicieli patentów z tytułu wykorzystania zaawansowanych technologii przy produkcji nośników. Prowizje licencyjne mogą stanowić nawet 30-40% kosztów produkcji.


Zobacz również