Poczta Polska i e-usługi: testujemy platformę Envelo

Poczta Polska w ostatnich kilkunastu miesiącach systematycznie rozwija ofertę e-usług. Postanowiliśmy sprawdzić obecne możliwości platformy Envelo, która docelowo pozwolić ma nam na załatwienie wielu spraw bez potrzeby wychodzenia z domu.

Poczta Polska to jednoosobowa spółka skarbu państwa, która przez wiele lat korzystała z przywileju bycia monopolistą. Niestety według wielu obserwatorów rynku oraz kontrolerów z Najwyższej Izby Kontroli przespała okres wolnorynkowej transformacji niezbyt przejmując się niezbędnymi reformami. Z czasem poczuła jednak poważne zagrożenie ze strony konkurencji nie tylko w postaci firm kurierskich, ale i takich, które walcząc z monopolem gwarantującym jedynie Poczcie możliwość dostarczania przesyłek o wadze do 50 gramów wpadła na pomysł obejścia tego zakazu poprzez doklejanie do listów metalowych płytek odpowiednio je w ten sposób dociążających. Od 1 stycznia 2013 roku monopol ten został jednak zniesiony czemu dodatkowo towarzyszyło zmniejszenie się ograniczeń dotyczących rejestracji i działalności firm świadczących usługi pocztowe.

Koniec końców Poczta Polska musiała się przebudzić i zacząć robić coś, do czego nie była przyzwyczajona, czyli walczyć o klienta. Na początku 2013 roku usłyszeliśmy więc zapowiedzi wielkich zmian. Część z nich dotyczyła bardziej namacalnej sfery, czyli placówek Poczty mających przejść ogromną metamorfozę, przeistaczając się w sterylne obiekty z kilkoma wydzielonymi strefami, w tym 24 godzinną strefę samoobsługową, w której samodzielnie wysyłać można paczki i listy. Osobiście nie widziałem takiej placówki. Pierwsza, modelowa została otworzona na warszawskiej Pradze w marcu, natomiast setna pojawiła się w Olsztynie z końcem czerwca.

Nowa placówka Poczty Polskiej

Nowa placówka Poczty Polskiej

Zainteresowanych zachęcam do udania się na wirtualny spacer po takim obiekcie.

Platforma Envelo

Znacznie bardziej interesująco, przynajmniej z punktu widzenia internautów, zapowiadał się etap zmian związany z "otwartością na Internet i e-usługi", której przejawem było opracowanie i udostępnienie platformy internetowej Envelo. Obecnie pozwala ona na skorzystanie z następujących modułów:

Neoznaczek: pozwala na zakup przez Internet znaczka pocztowego do samodzielnego wydruku

Neokartka: dzięki tej usłudze możemy z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu (również za pośrednictwem smartfona) wysłać pocztówkę, która w formie tradycyjnej zostanie dostarczona do adresata

Neolist: na komputerze piszemy list (online, lub przesyłamy do Envelo PDF), który następnie jest drukowany i przekazywany adresatowi

Neorachunki: jest to miejsce, w którym możemy odbierać i przechowywać otrzymywane faktury

Zwiedzanie czas zacząć

Pod adresem envelo.pl znajdziemy bardzo prostą, czytelną stronę domową, która pozwala nam wybierać pomiędzy czterema zakładkami: Wyślij kartkę, Wyślij list, Kup znaczek, Odbieraj rachunki.

Strona domowa platformy Envelo

Strona domowa platformy Envelo