Poczta Polska ostrzega przed nowymi kampaniami phishingowymi

Poczta Polska stała się w ostatnim czasie "fałszywką" dla cyberprzestępców. Na czym polega ich najnowsza kampania?

Fot.: Poczta Polska

Cyberprzestępcy starają się wyłudzać pieniądze od klientów Poczty Polskiej. W wysłanych przez siebie SMS-ach informują o konieczności dopłaty do oczekiwanej przesyłki. Mogą także telefonować, aby - pod pozorem dostarczenia paczki - zdobyć ich adres. Następnie szukają danych adresowych informacji o wartościowych przedmiotach. W przypadku SMS-a mamy w nim link do strony udającej oficjalną witrynę Poczty Polskiej, gdzie należy dokonać dopłaty.

Choć zazwyczaj suma ta nie jest duża, to jednak przekazuje się oszustom dane, które mogą doprowadzić do kradzieży środków z konta. Inny mechanizm został opisany następująco:

Przestępcy starają się także modyfikować metodę oszustwa „na wnuczka”, tym razem podają się za pocztowca i dzwonią z informacją o czekającej do doręczenia przesyłce. Starają się wyłudzić od klientów dane adresowe. Następnie do tych samych osób dzwoni oszust podający się za policjanta ścigającego oszusta od paczki i wypytuje o wartościowe rzeczy znajdujące się w mieszkaniu

Co robić? Zachować czujność. Poczta Polska nie wysyła wiadomości z żądaniem dopłaty, nie wymaga podawania danych osobistych oraz przekazywania jakichkolwiek pieniędzy wskutek takich jak opisane kontaktów z nieznajomymi. Nie powinno się również klikać w linki załączone do niewiadomego pochodzenia SMS-ów.

Zobacz również:

Źródło: Poczta Polska


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: