Poczta elektroniczna wciąż głównym źródłem wycieku danych

Pomimo przepisów, kar, polityki firmowej i narzędzi zapobiegających wyciekowi danych, informacje firmowe są ciągle narażone z uwagi na niewłaściwe korzystanie pracowników z poczty elektronicznej. Badania pokazują, że e-maile pozostają głównym źródłem wycieku poufnych danych, gdyż ich nadawcy ciągle łamią zasady.

VaporStream przeprowadziło badania nad użytkowaniem poczty elektronicznej w pracy. Jeden na dziesięciu zatrudnionych przyznał, że doprowadził do wycieku prywatnych i poufnych informacji biznesowych drogą e-mailową. 73,7 proc. badanych w firmach z większą liczbą niż 100 zatrudnionych powiedziało, że oni, lub ktoś w ich firmie, przesłali e-mailem informacje z naruszeniem przepisów. 28 proc. z nich stwierdziło, że było to działanie zamierzone.

45,3 proc. respondentów stwierdziło, że e-maile trafiały też do osób, które nie miały go otrzymać. Ten problem dotyczy na dużą skalę urządzeń mobilnych. 60 procent badanych osób powiedziało, że zdarzyło im się kliknąć Odpowiedz wszystkim zamiast Odpowiedz, gdy korzystali z poczty elektronicznej na swoich tabletach lub na smartfonach.

Poufne Informacje są również ujawniane przez drukowanie maili. Pozostawiane są w koszach na śmieci, pokojach hotelowych, na lotniskach oraz w samej pamięci drukarki sieciowej. Mimo takiego niebezpieczeństwa, 81,7 proc. respondentów drukuje maile czasem lub często, a 50 proc. stwierdziło, że drukowało e-maile z poufnymi informacjami.

Firma Vapor Stream oferuje serwis zapewniający przesyłanie wiadomości bez konieczności ich zapisu. Wysyłane poprzez serwis są przechowywane tylko w pamięci wideo systemu odbiorcy i znikają po tym, jak zostaną odczytane. Wiadomości nie są gromadzone w systemie nadawcy ani odbiorcy.

Narzędzia zapobiegające utracie danych nie są jednak skuteczne z uwagi na zbyt częste fałszywe alarmy, zaszyfrowane załączniki, a zwłaszcza użytkowników korzystających z własnych kont e-mail w pracy. Praktycznie niemożliwe jest także kontrolowanie maili wysyłanych z urządzeń mobilnych.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: