Poczta na podsłuchu

Przedstawiciele FBI ujawnili szczegóły działania systemu Carnivore, używanego do przechwytywania elektronicznych wiadomości.

Amerykańskie Federalne Biuro Śledcze ujawniło szczegóły dotyczące pozyskiwania danych operacyjnych poprzez zbieranie wiadomości wysyłanych pocztą elektroniczną. Podczas specjalnie zorganizowanego pokazu przedstawiciele FBI zaprezentowali program Carnivore, który posłużył do pozyskania materiałów dowodowych w prawie 25 procesach sądowych. Wiele osób dbających o ochronę prywatności krytykuje FBI za użytku takich metod. Federalne Biuro Śledcze zaczęło prace nad rozwojem programu trzy lata temu, kiedy wprowadzono przepisy prawne umożliwiające traktowanie wiadomości poczty elektronicznej jako procesowego dowodu. Efektem prac był system Carnivore, którego działanie, jak twierdzą pracownicy rządowej agencji, nie jest sprzeczne z amerykańskim prawem. Program zainstalowano tylko w komputerach mniejszych dostawców usług internetowych, bo, zdaniem FBI, duże firmy takie np. jak America OnLine mają odpowiedni sprzęt i wykwalifikowanych pracowników, by zbierać potrzebne FBI informacje.

Program przygotowany przez FBI nie ma dużego wpływu na ruch wiadomości w Sieci i może być stosowany jedynie przez okres, na który została wydana zgoda sądowa. System filtruje pakiety informacji, przechwytując wiadomości z konkretnych kont. Następnie sporządzane są kopie wiadomości, które mogą być wykorzystane przez FBI. Federalne Biuro Śledcze nie ujawniło kodu źródłowego programu, w obawie przed możliwością dokładnego zbadania całej procedury i wykorzystania tych informacji przez niepowołane osoby. Aby przekonać obrońców prywatności, iż stosowana metoda nie stoi w sprzeczności z amerykańskim prawem, FBI zamierza zlecić analizę programu niezależnej komisji uniwersyteckiej.


Zobacz również