Pocztowa superwtyczka

Xobni to bardzo przydatna i niezwykle uzależniająca wtyczka. Uporządkuje informacje w twojej skrzynce pocztowej, a po paru dniach używania przekonasz się, że nie możesz bez niej żyć. Nawet Bill Gates uległ jej urokowi.


Xobni to bardzo przydatna i niezwykle uzależniająca wtyczka. Uporządkuje informacje w twojej skrzynce pocztowej, a po paru dniach używania przekonasz się, że nie możesz bez niej żyć. Nawet Bill Gates uległ jej urokowi.

Twórcy Xobni uznali, że skrzynka pocztowa w Outlooku bardzo potrzebuje uporządkowania. Popchnęło ich to do stworzenia wtyczki, która indeksuje wiadomości i pozwala używać narzędzi znanych z internetowych serwisów Web 2.0. Po paru dniach korzystania z Xobni nie będziesz umiał wyobrazić sobie Outlooka bez tego dodatku. Wtyczka jest realizacją bardzo prostego pomysłu, który jednak zasadniczo zmienia sposób używania poczty elektronicznej. Zachwycił się nią nawet Bill Gates, pompatycznie stwierdzając, że jest to zupełnie nowe podejście do tworzenia społeczności internetowych. Wtyczka jest na razie tylko w wersji do Outlooka 2003 i 2007, ale autorzy pracują nad jej wersjami również do innych programów pocztowych.

Uporządkowana skrzynka

Pocztowa superwtyczka

Wtyczka Xobni wyszukuje powiązania między osobami, z którymi korespondujesz. Wyświetla również informacje kontaktowe i statystyki wymiany e-maili.

Xobni to Inbox na wspak (wymawia się Zobni). Po zainstalowaniu wtyczka przekopuje się przez wiadomości w skrzynce odbiorczej, wyszukując w nich kluczowych informacji, takich jak imiona i nazwiska, numery telefonów, adresy itp. Proces nie wymaga wstępnej synchronizacji z serwerem pocztowym czy innych zabiegów przygotowawczych i przebiega całkiem sprawnie. Przeprowadziliśmy test na skrzynce zapełnionej po brzegi tysiącami wiadomości - program przeglądał ją przez ok. 40 minut. W wypadku skrzynki zawierającej ok. 200 wiadomości trwało to nie więcej niż minutę. Gdy dodatek upora się z indeksowaniem, porządkuje zebrane wiadomości i wyświetla na pasku bocznym (bardzo podobnym do paska bocznego znanego z Visty, umieszczonego jednak w kliencie pocztowym, a nie na pulpicie).

Jakie są efekty działania wtyczki? Przykładowo, masz wiadomość od kolegi z pracy. Klikasz ją, a na pasku Xobni pojawiają się różne informacje na temat nadawcy. Zobaczysz statystyki wymiany e-maili (jak często korespondujecie i kiedy), numer telefonu, poprzednią i następcą wiadomość w wątku, umówione spotkania oraz listę wszystkich załączników nadesłanych przez tę osobę. Statystyki są prezentowane w formie wykresu, pokazującego, ile wiadomości wymieniliście, z podziałem na godziny. W ten sposób możesz łatwo zauważyć, z kim częściej korespondujesz w ciągu dnia, a z kim wieczorami.

Na pasku pokazuje się też lista osób powiązanych z konkretnym nadawcą. Program buduje ją, gdy natrafi na wiadomości wysłane więcej niż do jednej osoby. Wtedy odczytuje imiona, nazwiska i adresy e-mail pozostałych adresatów z pól Do oraz DW. Jest to bardzo interesująca funkcjonalność, która przydaje się w różnych sytuacjach, np. gdy nie możesz sobie przypomnieć, jak nazywała się koleżanka twojego kolegi. Wtedy zaznaczasz wiadomość od niego, a Xobni pokaże ci listę jego znajomych. Najważniejsze, że nie musisz samodzielnie kompilować tych informacji, wtyczka robi to za ciebie. Oferuje także wiele dodatkowych funkcji. Wystarczy najechać kursorem myszy np. na numer telefonu, a Xobni pokaże, z której wiadomości go odczytał.

Szybkie wyszukiwanie

Xobni świetnie zastępuje dostępny w Outlooku mechanizm wyszukiwania. Wyświetla wyniki w oddzielnym panelu, więc cały czas widzisz zawartość skrzynki odbiorczej. Ma tę przewagę nad wyszukiwarką z Outlooka, że potrafi znaleźć nie tylko wiadomości, ale również osoby. Do tego jest bardzo szybki - wyniki pojawiają się już w momencie wpisania pierwszej litery zapytania i są zawężane w miarę wprowadzania kolejnych znaków. Również znalezienie załącznika, który przyszedł sześć miesięcy temu, nie sprawia trudności. Wystarczy odszukać wiadomości od osoby, która go nadesłała. Następnie pozostaje znalezienie właściwego pliku na liście wszystkich załączników od tego nadawcy.

Wtyczka zajmuje całkiem sporo miejsca z prawej strony ekranu, ale nie przeszkadza to w korzystaniu z Outlooka. Poza tym możesz ją zminimalizować do postaci wąskiego paska tuż przy krawędzi ekranu. Jeśli korzystasz z wbudowanego w Outlooku kalendarza, Xobni potrafi podpowiedzieć, kiedy masz wolny czas. A jeśli klikniesz przycisk Schedule time with, od razu przygotuje e-mail z proponowanymi godzinami spotkań, którą możesz wysłać do drugiej osoby. Niestety na razie wiadomość jest generowana w języku angielskim.

U dołu okna wtyczki znajduje się przycisk z ikoną przypominającą koło zębate. Kliknij go, a pojawi się menu z kilkoma dodatkowymi opcjami. Np. Fun Facts pokazuje informacje typu: kto najszybciej odpisuje na twoje wiadomości, komu ty najszybciej odpisujesz albo do kogo wysłałeś najwięcej wiadomości.