Pocztówka z ECTS

Jak co roku, na początku września w Londynie odbyły się targi gier i rozrywki wszelakiej z zastosowaniem komputerów i konsol, rzecz jasna.

Jak co roku, na początku września w Londynie odbyły się targi gier i rozrywki wszelakiej z zastosowaniem komputerów i konsol, rzecz jasna.

Prawdziwym hitem okazały się joysticki do deptania, czyli specjalne maty wyposażone w sensory obciążeniowe. Nadepnięcie jednego z takich sensorów uruchamiało w grze funkcję kierunku, strzału lub inną ze zdefiniowanych w programie akcji. Jednak zdecydowanie najczęściej w parze z tą matą prezentowano grę będącą swoistym tanecznym karaoke, Gracz podrygując, podskakując i wykręcając liczne podwójne i potrójne aksle musiał naśladować wirtualnych tancerzy, a jednocześnie był oceniany za wierność powtórzenia poszczególnych kroków. Zabawa była wykańczająca, a gracze po dwóch utworach schodzili z maty, dysząc jak astmatycy. Nareszcie można stracić kilka kilogramów, nie odchodząc od komputera!

Pocztówka z ECTS
Dużym zainteresowaniem cieszyły się również marakasy podłączone do komputera. Gracz musiał odpowiednio nimi potrząsać, i to na różnych wysokościach, aby się zgrać z wirtualną orkiestrą meksykańską. Ciasno było w zagłębiu konsol Playstation, gdzie oprócz najnowszego dziecka Sony - Playstation 2 - prezentowano także urządzenia sterujące do tego sprzętu. Najwięcej sensacji wzbudziła tam specjalna kamera skierowana na gracza, która odczytywała ruch trzymanego przez niego specjalnego przedmiotu i przenosiła płynnie ten ruch na ekran monitora. W ten sposób można się swobodnie zmierzyć z wirtualnym przeciwnikiem w morderczym pojedynku na szpady bez obawy o własne zdrowie.

Niestety, mimo szumnych zapowiedzi Microsoftu nie było wystawionej na widok publiczny pierwszej konsoli do gier tej firmy o nazwie X-Box, która - jak twierdzi producent - poważnie zachwieje potęgą konsol SONY Playstation, Sega i Nintendo. Microsoft ma jednak podstawy, żeby tak twierdzić. X-Box ma bowiem być wyposażony w kilkugigabajtowy twardy dysk, procesor graficzny nVidia GeoForce 2 i mnóstwo pamięci, nie mówiąc już o przestrzennym dźwięku. Gry dla konsoli będą oparte na technologii DirectX i pisane na komputerach PC. Firma zamierza rozdawać za darmo narzędzia wraz z DirectX 8 do tworzenia gier dla X-Box i podpisała już kilkadziesiąt strategicznych kontraktów z najlepszymi producentami gier. Na targach dało się wyraźnie odczuć obecność gier online, umożliwiających jednoczesną zabawę tysiącom użytkowników Internetu. Przy czym nie były to już proste gry planszowe (szachy, reversi, blackjack), ale złożone gry RPG, FPP i RTS.

Pocztówka z ECTS
Nie zabrakło też kontrowersyjnych produktów. Bezsprzecznie pierwsze miejsce w tej kategorii otrzymała gra Hooligans: Storm Over Europe, prezentowana na stoisku zamienionym w melinę, którego główną atrakcją było piwo, które nalewał napakowany, oryginalny angielski hooligan. Sama gra to strategia czasu rzeczywistego RTS, w której zadaniem gracza jest, przewodząc jednej z band meczowych, chuliganów, zrobić jak największą demolkę w spokojnym mieście, przy okazji walcząc z innymi gangami i eliminując naprzykrzających się policjantów.

Równie dużo kontrowersji wzbudziła gra dla dorosłych Erotica Island, prezentowana przez nadzwyczaj skąpo ubrane hostessy. Gra z gatunku ekonomicznych wymagała od gracza zarabiania pieniędzy w... pornobiznesie.