Pocztówka z ECTS

Jak co roku, na początku września w Londynie odbyły się targi gier i rozrywki wszelakiej z zastosowaniem komputerów i konsol, rzecz jasna.

Jak co roku, na początku września w Londynie odbyły się targi gier i rozrywki wszelakiej z zastosowaniem komputerów i konsol, rzecz jasna.

Prawdziwym hitem okazały się joysticki do deptania, czyli specjalne maty wyposażone w sensory obciążeniowe. Nadepnięcie jednego z takich sensorów uruchamiało w grze funkcję kierunku, strzału lub inną ze zdefiniowanych w programie akcji. Jednak zdecydowanie najczęściej w parze z tą matą prezentowano grę będącą swoistym tanecznym karaoke, Gracz podrygując, podskakując i wykręcając liczne podwójne i potrójne aksle musiał naśladować wirtualnych tancerzy, a jednocześnie był oceniany za wierność powtórzenia poszczególnych kroków. Zabawa była wykańczająca, a gracze po dwóch utworach schodzili z maty, dysząc jak astmatycy. Nareszcie można stracić kilka kilogramów, nie odchodząc od komputera!

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również marakasy podłączone do komputera. Gracz musiał odpowiednio nimi potrząsać, i to na różnych wysokościach, aby się zgrać z wirtualną orkiestrą meksykańską. Ciasno było w zagłębiu konsol Playstation, gdzie oprócz najnowszego dziecka Sony - Playstation 2 - prezentowano także urządzenia sterujące do tego sprzętu. Najwięcej sensacji wzbudziła tam specjalna kamera skierowana na gracza, która odczytywała ruch trzymanego przez niego specjalnego przedmiotu i przenosiła płynnie ten ruch na ekran monitora. W ten sposób można się swobodnie zmierzyć z wirtualnym przeciwnikiem w morderczym pojedynku na szpady bez obawy o własne zdrowie.

Niestety, mimo szumnych zapowiedzi Microsoftu nie było wystawionej na widok publiczny pierwszej konsoli do gier tej firmy o nazwie X-Box, która - jak twierdzi producent - poważnie zachwieje potęgą konsol SONY Playstation, Sega i Nintendo. Microsoft ma jednak podstawy, żeby tak twierdzić. X-Box ma bowiem być wyposażony w kilkugigabajtowy twardy dysk, procesor graficzny nVidia GeoForce 2 i mnóstwo pamięci, nie mówiąc już o przestrzennym dźwięku. Gry dla konsoli będą oparte na technologii i pisane na komputerach PC. Firma zamierza rozdawać za darmo narzędzia wraz z DirectX 8 do tworzenia gier dla X-Box i podpisała już kilkadziesiąt strategicznych kontraktów z najlepszymi producentami gier. Na targach dało się wyraźnie odczuć obecność , umożliwiających jednoczesną zabawę tysiącom użytkowników Internetu. Przy czym nie były to już proste gry planszowe (szachy, reversi, blackjack), ale złożone gry RPG, FPP i RTS.

Nie zabrakło też kontrowersyjnych produktów. Bezsprzecznie pierwsze miejsce w tej kategorii otrzymała gra Hooligans: Storm Over Europe, prezentowana na stoisku zamienionym w melinę, którego główną atrakcją było piwo, które nalewał napakowany, oryginalny angielski hooligan. Sama gra to strategia czasu rzeczywistego RTS, w której zadaniem gracza jest, przewodząc jednej z band meczowych, chuliganów, zrobić jak największą demolkę w spokojnym mieście, przy okazji walcząc z innymi gangami i eliminując naprzykrzających się policjantów.

Równie dużo kontrowersji wzbudziła gra dla dorosłych Erotica Island, prezentowana przez nadzwyczaj skąpo ubrane hostessy. Gra z gatunku ekonomicznych wymagała od gracza zarabiania pieniędzy w... pornobiznesie.