Poczuj się jakbyś tam był

Zbliżają się kolejne Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Tegoroczne, odbywające się we Francji, są już tak rozreklamowane, że powyższe stwierdzenie na pewno nie zaskoczy żadnego fana piłki nożnej. Zresztą siła reklamy odnosi się nie tylko do mistrzostw, ale i działań sponsorów.


Zbliżają się kolejne Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Tegoroczne, odbywające się we Francji, są już tak rozreklamowane, że powyższe stwierdzenie na pewno nie zaskoczy żadnego fana piłki nożnej. Zresztą siła reklamy odnosi się nie tylko do mistrzostw, ale i działań sponsorów.

Wiele firm, produkujących towary związane (lub nie) z sportem, próbuje przez tę imprezę dotrzeć do wielu potencjalnych klientów. Zanim jednak wypijemy napój, dzięki któremu możemy poczuć się "dokładnie tak", jakbyśmy byli na jednym z pucharowych stadionów, proponuję krótki przegląd stron WWW, poświęconych Mistrzostwom Świata w Piłce Nożnej Francja '98. Czy internetowe wędrówki pozwolą przeżyć to wydarzenie jeszcze lepiej?

LICENCJONOWANY SERWIS MISTRZOSTW

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej inspirują także producentów komputerowej rozrywki. Specjalnie z tej okazji firma EA Sports przygotowała grę "World Cup '98" umożliwiając tym samym piłkarskim fanom "rozegranie" finałów mistrzostw na ekranie komputerowego monitora. Możemy być pewni, że zagorzałym graczom zmagania wirtualnych drużyn dostarczą nie mniej emocji niż bezpośrednie transmisje z rozgrywek.

Oficjalna strona tegorocznych mistrzostw, oferuje nie tylko wszelkie niezbędne informacje dotyczące samej organizacji imprezy, lecz również wiele "dodatkowych" wiadomości, które - jak słusznie zresztą przypuszczałem - pozwoliły mi lepiej odczuć atmosferę sportowej rywalizacji.

Prezentowana tam mnogość informacji na temat historii mistrzostw, jak również szczegółowy opis rozwoju tej dyscypliny sportu nie może rozczarować żadnego kibica. Organizatorzy przygotowali też dokładny harmonogram spotkań i historię rywalizujących w nich drużyn. Dowiedziałem się np. że w Brazylii jest ponad 576 tys. zawodowych piłkarzy, a reprezentacja tego kraju czterokrotnie w swej historii zdobyła puchar piłkarskich mistrzów świata. Uzupełniając tę wiedzę o wyniki w aktualnym rankingu FIFA, wiem już, że drużyna Brazylii - zajmująca w nim obecnie pierwsze miejsce - jest jednym z głównych faworytów tegorocznej imprezy.

Oczywiście nie brakuje też informacji o miejscowościach, w których będą odbywać się rozgrywki piłkarskie. Oficjalna strona umożliwia też zaplanowanie szczegółowej trasy podróży na kolejne pucharowe spotkania i poznanie podstawowych informacji o Francji. Szczególnie interesujące wydają się strony gromadzące informacje o połączeniach komunikacyjnych i hotelach. Nie radzę przegapić ich komuś kto w czerwcu zamierza podróżować po Francji.

Ze strony dowiemy się także, kto skomponował hymn tegorocznych mistrzostw, a także odsłuchamy go poprzez dołączony do przeglądarki odtwarzacz RealAudio. Jakby tego było mało, można nawet poznać komentarz kompozytora, dotyczący tego przeboju. Organizatorzy mistrzostw umożliwili nam nawet (dzięki dołączonemu tekstowi utworu) samodzielne odśpiewanie go przed ekranem monitora. Uwagę internautów na pewno przykuje także FOOTIX - maskotka tegorocznych mistrzostw, która - jest niezwykłą atrakcją dla wszystkich kibiców.

Na zakończenie warto odwiedzić też internetowy sklep mistrzostw. Nauczony doświadczeniem, spodziewałem się ujrzeć tam jedynie kilkanaście produktów z maskotką imprezy, jednak muszę przyznać, że to, co zobaczyłem, przerosło moje oczekiwania. Moim oczom bowiem ukazał się sklep, w którym znajdowała się niesamowita liczba wszelkiego rodzaju produktów, począwszy od szerokiej gamy breloczków, poprzez zestawy talerzy, kieliszków, kufli do piwa, ręczników, poduszek, portfeli, ubrań, na nożach kończąc. Nie jestem w stanie wymienić wszystkich "oficjalnych" towarów mistrzostw, niemniej ich różnorodność z całą pewnością świadczy - tylko nie wiem czy pozytywnie, czy negatywnie - o zaradności organizatorów.

I TEN, TAK JAKBY, NIEOFICJALNY

Po odwiedzinach oficjalnej strony mistrzostw, zdecydowałem się na dalszą wędrówkę po internetowych stronach. W końcu zainteresowanie imprezą tak dużą, jak Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, zawsze powoduje pojawienie się wielu innych, może nie tak atrakcyjnych, jak oficjalna, jednak nie mniej ciekawych stron. Polski Internet nie jest tu - jak zdążyłem się przekonać - wyjątkiem, toteż spośród kilku polskich stron poświęconych mistrzostwom zdecydowałem się przyjrzeć bliżej jednej, przygotowanej przez firmę BitStudio. Wykorzystuje ona pewne graficzne elementy oficjalnego serwisu i nie odbiega zbytnio treścią od stron oficjalnych, z tą różnicą, że tekst jest w języku polskim, a nie angielskim. Nie można jednak wymagać, aby serwis podawał więcej informacji niż czynią to organizatorzy imprezy, toteż w relacji pominę to, co zobaczyłem wcześniej.

Zaproponuję natomiast wszystkim fanom piłki nożnej udział w piłkarskim konkursie, w którym można wygrać cenne nagrody. Przed wypełnieniem formularza konkursowego, chciałbym zasugerować, aby podjąć próbę "zaliczenia" zamieszczonego obok niego testu znajomości na temat piłkarskiej wiedzy. Być może pozwoli to lepiej ocenić nasz faktyczny poziom opanowania "futbolowych" tajemnic.

Oprócz serwisów WWW, po których odbyłem internetową wycieczkę, ogólnoświatowa Sieć oferuje, oczywiście, tysiące innych "futbolowych" zasobów. Dotarcie do nich może być jednak trudne, nie wspominając o odnalezieniu jakiejkolwiek wartościowej informacji o postaciach ze świata futbolu. W takim przypadku służy pomocą nam nowo powstały serwis GilletteFootball. Korzystając z baz danych wyszukiwarki AltaVista, umożliwia on - po wpisaniu konkretnego nazwiska - odszukanie piłkarskich stron WWW, na których ono widnieje. Muszę przyznać, że jest to skuteczne rozwiązanie, dzięki któremu szybciej i łatwiej można odnaleźć wiele informacji interesujących fanów piłki nożnej.

Linki podstawowe:

Oficjalna strona mistrzostw -http://www.france98.com

Gillette Football -http://gillettefootball.com

Polski serwis MŚ firmy BitStudio -http://www.bitstudio.com.pl/francja98

Linki dodatkowe o France '98:

http://www.worldcup.fr

http://www.complex.com.pl/~andrzejp/

http://www.free.polbox.pl./r/radomiak

http://www.fifa.com

http://friko.onet.pl/ka/tabi/

http://www.chat.ru/~polska/France98.htm

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej będą największym sportowym widowiskiem w historii. Przez ponad miesiąc w walce o puchar z osiemnastokaratowego złota walczyć będą 32 narodowe zespoły. Oczywiście o wynikach rozgrywek będzie można dowiedzieć się także odwiedzając przygotowane specjalnie z tej okazji internetowe serwisy informacyjne.