Poczwórne dźwiękowe uderzenie


Sound Blaster Audigy2 ZS Platinum Pro

Poczwórne dźwiękowe uderzenie

Najbardziej zaawansowana karta dźwiękowa Creative'a. W wersji z układem Audigy2 dopracowana i rozbudowana o przydatne funkcje.

Karty Creative Labs serii Platinum to najlepsze modele, jakie ten producent oferuje. Jak przystało na model dla wymagających, urządzenie ma specjalny zewnętrzny moduł wyposażony w różnego rodzaju gniazda przyłączeniowe. Główny element zestawu stanowi jednak tradycyjna karta instalowana w slocie PCI. Blaster ZS może obsłużyć do ośmiu kolumn oraz po raz pierwszy w historii kart Creative'a dekoduje format DTS ES (w stosunku do DTS 5.1, ES oferuje dodatkowy kanał tylny centralny, nagrany jako odrębna ścieżka na płycie DVD). Urządzenie otrzymało certyfikat THX wydawany przez laboratoria Lucasfilm.

Dostrajamy kolumny

W komplecie z kartą znajduje się pilot zdalnego sterowania. Procesor dźwiękowy otrzymał wsparcie w postaci doskonałego oprogramowania. Opcje zlokalizowane m.in. na karcie THX pozwalają dostroić system audio w zakresie niespotykanym, jak na sprzęt komputerowy. Ustawienie każdej z kolumn określamy z precyzją co do centymetra, na podstawie tych danych komputer dobiera parametry opóźnień tak, aby dźwięk docierał do nas ze wszystkich kolumn jednocześnie, nawet jeśli nie znajdują się w identycznej odległości od słuchacza. Zewnętrzny moduł wyposażony jest w kilka wejść i wyjść cyfrowych audio (optyczne i elektryczne), gniazda FireWire, MIDI oraz liniowe. Nowością jest zastosowanie mechanizmu kreowania wrażeń przestrzennych EAX Advanced HD. Dzięki niemu dźwięk w grach kolejny raz zyskał nową jakość. Jeśli "pudełko" ze wspomnianymi gniazdami nie jest ci niezbędne, to powinieneś rozważyć zakup nieco prostszej, lecz zbliżonej funkcjonalnie karty Audigy2 ZS. Wyniki pomiarów potwierdziły walory techniczne produktu.

Sound Blaster Audigy2 NX

Poczwórne dźwiękowe uderzenie

Najnowszy model Creative'a to urządzenie, które stanowi swego rodzaju przełom na rynku kart dźwiękowych.

W niewielkiej srebrnej obudowie zamknięto wysokiej jakości układy audio (przetworniki 24 bity/96 kHz), które pozwalają posiadaczom komputerów przenośnych (stacjonarnych oczywiście też) cieszyć się dźwiękiem doskonałej jakości. Na tak zaawansowaną kartę dźwiękową, komunikującą się z pecetem interfejsem USB 2.0, czekaliśmy od dawna. Model ten pozwala na słuchanie dźwięku generowanego aż przez osiem kolumn. Procesor Creative'a dekoduje ścieżki zapisane w formatach DD EX. Niestety, w przeciwieństwie do modeli nowej, wewnętrznej serii ZS nie jest możliwe odtwarzanie dźwięku zapisanego na płytach w standardzie DTS.

DVD-Audio z zewnątrz

Możliwe jest za to słuchanie muzyki z krążków DVD-Audio (wymaga to połączenia z pecetem przy wykorzystaniu interfejsu USB 2.0). Karta ma dwa wyjścia (optyczne i elektryczne) i jedno wejście cyfrowe (optyczne). Do zestawu dołączono także pilota zdalnego sterowania, który pozwala na sterowanie aplikacjami multimedialnymi udostępnianymi przez producenta.

Aplikacje te, do czego zdążył już nas przyzwyczaić Creative, zostały wspaniale przygotowane. Są proste w obsłudze, bardzo funkcjonalne, dają niesamowite wręcz możliwości konfiguracji karty i kalibracji systemu audio składającego się z kilku kolumn. Minusem karty (dodajmy - dużym) jest konieczność stosowania zewnętrznego zasilacza. To zdecydowanie ogranicza przydatność karty jako urządzenia przenośnego. Dla podróżujących lepszym rozwiązaniem wydaje się, co prawda, dwukanałowy, zasilany z portu USB Sound Blaster MP3+. Brzmienie modelu NX uznaliśmy za bardzo dobre.