Poczwórne dźwiękowe uderzenie

Sześć kanałów producentom sprzętu audio już nie wystarcza. Creative Labs wyposażył swoje nowe karty w wyjścia na osiem kolumn. W tym samym czasie wprowadzono do oferty stosowne zestawy głośnikowe, które pozwalają na otoczenie łuchającego pełnym kręgiem kolumn.


Sześć kanałów producentom sprzętu audio już nie wystarcza. Creative Labs wyposażył swoje nowe karty w wyjścia na osiem kolumn. W tym samym czasie wprowadzono do oferty stosowne zestawy głośnikowe, które pozwalają na otoczenie łuchającego pełnym kręgiem kolumn.

Poczwórne dźwiękowe uderzenie

Przetestowaliśmy wszystkie nowe karty Creative'a. Są to cztery modele przeznaczone dla różnych grup odbiorców.

Zewnętrzny model Sound Blaster Audigy2 NX to karta komunikująca się z komputerem przez interfejs USB, jedyna na rynku o tak niewielkich wymiarach i obsługująca nawet do ośmiu kolumn. Model ten opracowano, aby zaspokoić potrzeby wymagających dobrej jakości dźwięku właścicieli komputerów przenośnych. Jeśli masz ochotę, NX podłączysz bez problemów także do stacjonarnego komputera. Będzie to wtedy pełnowartościowa wielokanałowa karta dźwiękowa, niezajmująca wiele miejsca w obudowie i bardzo wygodna w obsłudze. Piszemy o tym nie bez kozery, bo umieszczone na obudowie pokrętło głośności czy przycisk szybkiego uruchamiania symulacji dźwięku przestrzennego to drobiazgi ułatwiające codzienne korzystanie z karty. Szerzej o możliwościach tego modelu piszemy w jego pełnym omówieniu zamieszczonym na sąsiedniej stronie.

Co nowego

Poczwórne dźwiękowe uderzenie

Paramtry techniczne i wyniki testów

Drugim z nowych modeli jest bardzo udany produkt Sound Blaster Audigy2 ZS. To zaawansowana karta, bardzo zbliżona możliwościami do luksusowego modelu Platinum Pro. Różnica to brak skrzynki z gniazdami przyłączeniowymi. Karty instalowane wewnątrz peceta są prawie takie same, i różnią się liczbą i rodzajem gniazd na śledziu (wersja Pro ma specjalne wąskie gniazdo do połączenia z modułem zewnętrznym). Oba modele mają przetworniki cyfrowo-analogowe lepsze niż w zewnętrznej wersji NX. Ich parametry to 24 bity/192 kHz. Pozwala to na odtwarzanie nagrań DVD-Audio zapisanych z maksymalną jakością próbkowania, czyli właśnie 192 kHz. Są to płyty dwukanałowe, stereofoniczne. Nagrania wielokanałowe mogą być zapisane maksymalnie z próbkowaniem 96 kHz. Czwarta z nowych kart - Sound Blaster Audigy LS, nie należy do serii Audigy2. Wyposażono ją w prostszy procesor, który nie pozwala na uruchamianie efektów przestrzennych zgodnych z EAX HD 4.0. Karta jest za to kompatybilna z EAX HD, który również pozwala cieszyć się przestrzennym i zróżnicowanym dźwiękiem w grach.

W odróżnieniu od pozostałych trzech nowych produktów, do LS można podłączyć tylko sześć kolumn. Nie dekoduje więc nagrań zapisanych w którymkolwiek ze standardów oferujących dodatkowy, tylny kanał centralny. Nie dekoduje także ścieżek DTS. Creative LS będzie, jak sądzimy, sporym przebojem wśród firm składających komputery. Powód to umiarkowana cena, wystarczające większości odbiorców wyposażenie i bardzo wysoka jakość dźwięku, którą potwierdziły przeprowadzone przez nas testy.

THX w pececie

Certyfikat THX przyznawany jest urządzeniom, nagraniom filmowym, a nawet pomieszczeniom, w których są odtwarzane (np. salom kinowym). Nadaje go firma Lucasfilm, która najpierw bada produkt oddany do certyfikacji i sprawdza, czy jego budowa, walory użytkowe oraz parametry spełniają normy założone przez inżynierów koncernu. Niegdyś trzy magiczne literki mogły być przyznane tylko niewielkiej grupie produktów, takich jak wzmacniacze, amplitunery czy kinowe zestawy kolumn. O certyfikowaniu urządzeń komputerowych nie było nawet mowy. W dzisiejszych czasach THX-owe mogą być i są także produkty tańsze, masowe. Nie zdewaluowało to jednak prestiżu certyfikatu. Kupując produkt z logo THX, mamy gwarancję, że spełnia określone normy jakościowe i jest wartościowy. Certyfikat THX otrzymały dwie z czterech nowych kart dźwiękowych firmy Creative Labs.

Są to dwa najwyższe modele - z końcówkami ZS i ZS Platinum Pro. Oprócz gwarancji, że ich parametry techniczne są wiarygodne i urządzenia oferują wysoką jakość dźwięku, THX pozwolił także na dodanie specjalnych kart konfiguracyjnych w panelu sterowania urządzeniem. Dzięki nim z ogromną precyzją możemy dostroić opóźnienia, natężenie i inne istotne parametry przydatne podczas kalibrowania wielokanałowego systemu.

Mistrzostwo oprogramowania

Oprócz sprzętu dla użytkownika równie istotne jest oprogramowanie dołączone do dźwiękowego "kombajnu". Tu Creative Labs ma wielkie doświadczenie. Aplikacje firmowe są stale udoskonalane i rozbudowywane. Już najprostsze wersje kart dostarczane są z bardzo bogatym pakietem niezwykle przydatnych programów użytkowych. Z istotniejszych i ciekawszych funkcji warto wspomnieć o automatycznej detekcji liczby kolumn podłączonych do gniazd na karcie. Na przykład w zewnętrznym Sound Blasterze Audigy2 NX, w programie do określania położenia i liczby używanych kolumn wystarczy wybrać opcję Auto i można zapomnieć o dalszych manipulacjach na tej karcie. Jeśli do Audigy2 NX podłączymy zestaw 6-kanałowy, to zostanie rozpoznany przez oprogramowanie i karta będzie pracowała w trybie wielokanałowym. Jeśli jednak do gniazda słuchawkowego podłączymy "nauszniki", to wtedy urządzenie automatycznie przestawi się na pracę z takim nagłośnieniem. Bardzo przydatna jest także funkcja SVM, która podczas odtwarzania większej liczby utworów zrównuje ich poziom głośności. Jest to szczególnie istotne w dobie ogromnej popularności nagrań MP3, które użytkownicy nagrywają, nie dbając przeważnie o jednakowy poziom wysterowania. SVM zrównuje ten parametr, a dodatkowo możliwe jest nagrywanie płyt (programem Creative Media Source Organizer) przy wykorzystaniu tej funkcji.