Pod lupą

Firma WebTrends przygotowała oprogramowanie służące do zaawansowanego raportowania i analizy wszystkiego, co dotyczy naszej obecności w Internecie.

Firma WebTrends przygotowała oprogramowanie służące do zaawansowanego raportowania i analizy wszystkiego, co dotyczy naszej obecności w Internecie.

Program WebTrends Pro Suite 2.1 to potężny przybornik udostępniający webmasterom w pełni zautomatyzowane instrumenty do analizy wszelkiego rodzaju logów, czyli plików z rozszerzeniem log, informujących o przebiegu procesu w danym programie, oraz badania własnego serwisu. Aplikacja zawiera narzędzia diagnostyki ośrodka WWW, analizy logów serwera WWW, logów proxy. Wszystkie funkcje WebTrend są łatwo dostępne i dają duże możliwości. Czytelne menu, graficzne oznaczenie opcji i wbudowane kreatory pozwalają na efektywne wykorzystanie aplikacji nawet mniej zaawansowanym użytkownikom.

Pod lupą
Moduł Web Site Link Analysis diagnozuje aktualności i funkcjonowanie wszystkich elementów serwisu WWW. Wśród możliwych zastosowań znajdują się m. in.: weryfikacja odnośników do stron wewnątrz serwisu, weryfikacja łączy do stron umieszczonych na innych serwerach, sprawdzanie obecności wszystkich ilustracji, łączy do dokumentów różnego typu, do plików multimedialnych (midi, wav, animacje w różnych formatach). Wynikiem działania jest raport wskazujący ewentualne niedopatrzenia, "przeterminowaneŢ odnośniki itp.

Moduł Web Server Log Analysis udostępnia możliwość dokładnej analizy logów serwera WWW. Po wskazaniu pliku(ów) log i wybraniu odpowiednich ustawień wciskamy Start i... po kilku chwilach mamy gotowy raport w formie dokumentu HTML, DOC (MS Word), XLS (MS Excel), w dodatku bogato zilustrowany barwnymi wykresami. Wśród badanych wielkości (podstawowych jak: nasilenie ruchu w funkcji czasu itd.) mamy także dodatkowe, ciekawe informacje: najczęściej ściągane pliki, strony, z których najczęściej opuszczano serwis, najpowszechniejsze "ścieżkiŢ internautów, po których zwykli chadzać odwiedzając nasz serwer, ilość wysłanych formularzy.

Oprócz tego na końcu raportu może znaleźć się słowniczek wyjaśniający podstawowe terminy (szkoda, że nie po polsku) - przydatne, gdy np. raport chcemy wysłać komuś mniej obeznanemu z używaną terminologią. Raport zawiera także mniej przydatne informacje atrakcyjne tylko dla webmasterów amerykańskich (jak na przykład identyfikacja regionów w USA, z których łączono się z naszą witryną). Szybkość analizy logów nie jest mała. Podczas testów przykładowy plik składający się z ponad 170 tysięcy linii, zanalizowany został przez mniej niż 2 minuty.

Równie ciekawe, choć już nie dla wszystkich, jest działanie modułu do analizy logów serwerów proxy. Administratorowi odpowiedzialnemu za utrzymywanie proxy w niedużej firmie posłużyć może na przykład do raportowania ruchu i wymiany danych użytkowników z Internetem. W produkowanych przez program raportach znajduje się jednak znacznie więcej danych. Wśród nich są informacje dotyczące najczęściej odwiedzanych serwerów, nasilenia ruchu w funkcji czasu, typów ściąganych plików, użytkowników najczęściej wykorzystujących proxy oraz dane na temat ich zainteresowań (z listą najczęstszych zapytań wysyłanych do wyszukiwarek włącznie). Cóż - zastosowanie dokładnego monitorowania dostępu do Sieci pomóc może choćby pracodawcy - dowiedzieć się jak często (i w jakim kierunku) surfują jego podwładni.

WebTrend Suite zawiera bardzo przydatne narzędzie. Jeśli program pracuje w tle, łatwo można ustalić okresy kontroli wybranych części serwisu. Wykrycie nieaktualnego odnośnika lub np. kłopotów w uzyskaniu połączenia z serwerem sygnalizowane może być zarówno sygnałem dźwiękowym jak i listem e-mail wysłanym do administratora.

Cały pakiet prezentuje się bardzo dobrze. Produkowane przez niego raporty są świetnej jakości, a dodatkowe opcje jak styl (stosowane barwy) czy język (niestety nie ma polskiego) wyników analizy podnoszą jeszcze jego atrakcyjność. Dla webmasterów zainteresowanych wyłącznie analizą logów serwera WWW przygotowano także oddzielny produkt funkcjonalnie zgodny z WebTrends Suite - Log Analyzer 4.5. Warto wypróbować!

Programy w wersjach testowych zamieściliśmy na naszej płycie CD-ROM.