Pod sztandarem Adobe - czyli pomysł na uniwersalny system publishingowy


Ogłoszony latem ub.r. Adobe PostScript Extreme jest nową architekturą, dostępną dla wszystkich aplikacji, tworzących obrazy wysokiej jakości. W środowisku Extreme PJTF odgrywa rolę wirtualnego operatora. Kontroluje i zarządza wszystkimi operacjami niezbędnymi do wykończenia publikacji. Jako cyfrowy "klejŢ łączy całkowicie wszystkie etapy produkcji. PJTF ma wiele zalet; w zeszłym roku zdobył nagrodę miesięcznika "Publish". Łącznie z nowym produktem Adobe o nazwie Press-Ready PDF obsługuje profile ICC, umożliwiając wykorzystanie popularnych drukarek atramentowych (Hewlett Packard, Canon, Epson) do produkcji profesjonalnych prób barwnych. Jak twierdzą przedstawiciele Adobe, Press-Ready zapewnia niezwykle wierne odwzorowanie barw niezależnie od platformy sprzętowej oraz drukarki (z odległości 1 metra trudno odróżnić wydruk z drukarki atramentowej od Cromalinu).

Pod sztandarem Adobe - czyli pomysł na uniwersalny system publishingowy

Acrobat nie tylko współpracuje z Open Press Interface 2, obsługuje także pliki PJTF.

Press-Ready, program do kalibracji i wydruków próbnych, kosztuje zaledwie 149 USD (cena w USA), jego korzyści w przygotowaniu prac do druku mogą okazać się nieocenione. Jak zaobserwowałem podczas prezentacji produktów Adobe (30.03.1999 r. w hotelu Marriott w Warszawie) przedstawiciele firmy zapewniają, że w najbliższej przyszłości PDF wraz z programem PressReady będą standardem do tworzenia i przeglądania wydruków próbnych.

Acrobat ma (podobnie jak poprzednia wersja 3.01) możliwości multimedialne. Doskonale nadaje się do prezentacji interaktywnych dokumentów elektronicznych. Format PDF może zawierać animacje, filmy, muzykę i w tej formie staje się ciekawym narzędziem multimedialnym.

Pod sztandarem Adobe - czyli pomysł na uniwersalny system publishingowy

Obsługa profili ICC umożliwia wykorzystanie popularnych drukarek atramentowych do produkcji profesjonalnych prób barwnych.

Firma Adobe większość prezentacji nowych produktów pokazuje za pomocą programu Acrobat.

Dla tych, którzy nie zdecydują się na zakup pełnej, płatnej wersji programu, a chcieliby korzystać z dobrodziejstw formatu PDF, przygotowano bezpłatny moduł o nazwie Acrobat Reader 4.0. Program dostępny na płycie CD pozwala przeglądać dokumenty zapisane w formacie PDF. Adobe Acrobat 4.0 w Stanach Zjednoczonych kosztuje 249 USD, jako upgrade zaś zaledwie 99 USD.