Pod sztandarem Adobe - czyli pomysł na uniwersalny system publishingowy


W Internecie: GoLive 4.0

Pod sztandarem Adobe - czyli pomysł na uniwersalny system publishingowy

Platforma Adobe przeznaczona dla publikacji sieciowych

Kupowanie jest proste. Zarządzanie natomiast jest sztuką. Tak można by zatytułować nowe posunięcia firmy Adobe. W tym jednak przypadku możemy z czystym sumieniem mówić o nowoczesnej sztuce zarządzania. Gdy Adobe wykupiło firmę GoLive Systems w styczniu br., zakupiono nie tylko kod źródłowy doskonałego programu CyberStudio. (CyberStudio był wielokrotnie omawiany na łamach PiMW jako w pełni doskonałe narzędzie do tworzenia i edycji stron WWW). Adobe nabyło całą firmę i zatrudniło grupę 60 głównych twórców programu CyberStudio zamieszkałych w Hamburgu. Pomimo odległości i bariery językowej na rezultaty połączenia firm nie trzeba było długo czekać.

Nowa wersja programu GoLive 4.0 rozprowadzana zaledwie kilka miesięcy po zakupie firmy przynosi wiele wspaniałych nowości. Taki krok pozytywnie zaskoczył wielu obserwatorów rynku. Pamiętajmy, że początkowo program GoLive był dostępny tylko na platformie Macintosh. Adobe zapowiada wprowadzenie na rynek za parę miesięcy wersji dla komputerów z systemem Windows. Wersja beta programu jest już dostępna do pierwszych testów. Ciekawostką programu jest edytor filmów oparty na technologii Quick Time 3,0. Pozwala miksować różnorodne fragmenty filmów, muzyki czy też efektów generowanych w aplikacjach Premiere albo After effects.

Inne niezwykle przydatne funkcje programu to:

  • Obsługa nowych, popularnych formatów Cascading Style Sheets (CCS) oraz dynamicznego HTML (DHTML), dostępnych w nowych wersjach przeglądarek internetowych. Zaletą GoLive jest pełna zgodność ze starszymi wersjami tych przeglądarek.

  • Edytor ASP (Microsoft Active Server Pages).

  • XLM moduł internetowej bazy danych upraszczający tworzenie całych witryn.

  • Wbudowany mechanizm przeglądania tworzonych stron w dowolnej przeglądarce internetowej (Netscape lub Explorer) opartej na systemie
    lub Windows bez potrzeby opuszczania obecnego systemu.

  • Pełna obsługa formatu PDF.###

  • Mechanizm "Drag and Drop", ułatwiający tworzenie dowolnych elementów strony.