Pod sztandarem Adobe - czyli pomysł na uniwersalny system publishingowy


Pod sztandarem Adobe - czyli pomysł na uniwersalny system publishingowy

GoLive 4.0 ma nowy edytor QuickTime'a. Używając metody "przeciągnij i upuść" można wykorzystywać efekty specjalne, audio i wideo z innych quicktimowych plików.

Lista nowych funkcji aplikacji GoLive jest bardzo długa, sam program zaś bez trudu pozwala tworzyć najbardziej urozmaicone witryny internetowe. Najciekawsze i najbardziej rewolucyjne zmiany są zapowiadane w nowych wersjach oprogramowania.

Firmy Adobe, IBM, Netscape, Sun i Corel w zeszłym roku oficjalnie przedstawiły World Wide Web Consortium (W3C) - projekt nowego standardu obsługi Internetu. Precision Graphics Markup Language (PGML) oraz Scalable Wector Graphics (SVG) dają projektantom precyzyjną kontrolę nad układem tworzonych stron. SVG jest pewną odmianą języka opisu strony PostScriptu w XLM i PDF integracją.

Wraz z dodatkową obsługą animacji, interakcji i wygładzania krawędzi SVG łatwo obsługuje aplety Java, CSS, DHTML, DOM (Document Object Model).

Pod sztandarem Adobe - czyli pomysł na uniwersalny system publishingowy

Edytor DHTML w który jest wyposażony GoLive wprawia w ruch strony internetowe.

Pod sztandarem Adobe - czyli pomysł na uniwersalny system publishingowy

GoLive, by ułatwić zarządzanie stronami, używa kodu XML i uwspólnionych sieciowych baz danych.

Ale to nie wszystko. SVG w przeciwieństwie do binarnie zapisanego kodu Macromedia Flash jest zapisem zorientowanym tekstowo. Daje to dodatkową możliwość: w pełni edytowalny tekst nawet w przygotowanych wcześniej bannerach. Adobe prezentowało już dodatkowy plug-in, obsługujący SVG do programu GoLive, zatem jego wersja handlowa to już tylko kwestia czasu. Wraz z SVG, GoLive, PDF Adobe ma szansę opanować kolejny rynek. Jeżeli w dziedzinie prepressu pozycja firmy wydaje się niepodważalna, to o sukcesie na arenie Internetu zadecydują najbliższe miesiące.

GoLive 4.0 będzie dostępny w sprzedaży w cenie 299 USD (cena w USA). Dotychczasowi użytkownicy programów PageMill oraz CyberStudio Personal Edition mogą zakupić upgrade za 199 USD. Dla zestawu CyberStudio Professional uppgrade został wyceniony na 99 USD.

(Na podstawie "Adobe's Brave New WorkflowŢ Marka Nichosona)