Podatek na P2P - muzyczna branża grozi

Kwestia "dobrowolnej opłaty rekompensacyjnej" za korzystanie z sieci P2P wywołuje nadal wiele kontrowersji wśród polskich internautów. Zapewne jednak niewielu użytkowników zwróciło uwagę, iż projekt autorstwa Jacka Skubikowskiego z SAWP bazuje na wzorcach francuskich. Podczas gdy my zastanawiamy się nad prawdopodobieństwem wprowadzenia takiej opłaty w Polsce, we Francji trwa już na tym tle zacięty spór, w którym głos zabrały już nawet najwyższe władze państwowe.

Przypomnijmy, iż pod koniec minionego roku członkowie francuskiego parlamentu opowiedzieli się za umożliwieniem nieskrępowanej wymiany plików przez Internet francuskim użytkownikom. Podczas głosowania nad ustawą o ochronie praw autorskich uchwalili oni, iż autorzy dóbr intelektualnych nie mogą zabraniać reprodukcji materiałów wykonanych w dowolnej formie przed rozpowszechnianiem za pomocą narzędzi komunikacji online na użytek prywatny, ale nie komercyjny. Informowaliśmy o tym w artykule "P2P legalne we Francji?"

Projekt ustawy zakłada, że francuscy internauci zostaną dodatkowo "opodatkowani" za korzystanie z protokołów wymiany plików (wzrost opłaty abonamentowej za dostęp ma wynieść 5 euro). Mimo iż uchwała została podjęta przy minimalnej liczbie posłów obecnych na sali (zaledwie 58 z 577), wydaje się, że jej idee zdobywają sobie coraz większą popularność. Mimo to, nie zanosi się na przyjęcie ustawy w jej obecnym kształcie.

Doisz z P2P - wydoją i Ciebie?

Zapraszamy do lektury artykułu "Doisz z P2P - wydoją i Ciebie?", w którym szeroko opisujemy kwestię "dobrowolnej opłaty rekompensacyjnej" za korzystanie z protokołów wymiany plików przez Internet oraz przytaczamy opinie przedstawicieli branży muzycznej i prawników na ten temat.

Przemysł fonograficzny gwałtownie sprzeciwia się bowiem takiemu rozwiązaniu, czemu wyraz dał prezes koncernu muzycznego EMI, Eric Nicoli, na konferencji MidemNet w Cannes: "Jeżeli Francja nadal będzie podążać tą drogą, konsolidacja rynku legalnej muzyki w Internecie zostanie zagrożona. Wielu francuskich artystów, autorów, wytwórni płytowych, twórców filmowych wyraziło już swój zdecydowany sprzeciw wobec proponowanej ustawy o "globalnej licencji", ostrzegał Nicoli.