Podatek od CD-R?

Kanadyjski rząd rozważa możliwość podwyższenia cen m.in. czystych płyt CD oraz odtwarzaczy MP3 o opłaty licencyjne, które trafiałyby do koncernów płytowych i muzyków.

Kanadyjski rząd rozważa możliwość podwyższenia cen m.in. czystych płyt CD oraz odtwarzaczy MP3 o opłaty licencyjne, które trafiałyby do koncernów płytowych i muzyków, posiadających prawa autorskie do utworów muzycznych, zapisywanych na tych nośnikach.

Zdaniem organizacji Canadian Private Copying Collective, która zgłosiła projekt takiego rozwiązania, pozwoliłoby to na uregulowanie choć części opłat licencyjnych, jakie koncerny płytowe tracą z tytułu nielegalnego kopiowania muzyki. Organizacja podkreśla, że rocznie w Kanadzie sprzedawanych jest ok. 100 mln czystych płyt CD, z czego ok. 44 mln wykorzystywanych jest do nielegalnego kopiowania i dystrybuowania muzyki.

Poza płytami CD-R i odtwarzaczami wyposażonymi w stały nośnik pamięci (np. twardy dysk), dodatkowymi opłatami miałyby zostać objęte także analogowe kasety audio, nagrywalne płyty DVD i karty pamięci (wykorzystywane w odtwarzaczach MP3).

Zgodnie z propozycją CPCC, płyty CD-R miałyby podrożeć o ok. 0,75 USD za sztukę, zaś odtwarzacz MP3 byłby droższy o ok. 65 USD.

Plan CPCC wywołał ogromne kontrowersje w Kanadzie i poza nią. Przeciwnicy pomysłu argumentują: "Przecież nie wszystkie nośniki wykorzystywane są do nielegalnych celów, dlaczego więc miałyby na tym ucierpieć także osoby wykorzystujące płyty CD-R np. do archiwizacji danych komputerowych???"

Gdyby argumenty CPCC przekonały kanadyjski rząd, to nowe opłaty mogłyby wejść w życie już na początku 2003 roku.


Zobacz również