Podatek od piractwa przegłosowany! Smartfony podrożeją...

Niestety smartfony i tablety wkrótce zdrożeją! Winna jest tutaj opłata reprograficzna (tzw. podatek od piractwa), której rozszerzenie zostało właśnie prawnie "przyklepane" przez Sejm.

Opłata reprograficzna to opłata regulowana przez art. 20 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Najczęściej słyszymy o niej jako o "podatku od piractwa", który, najprościej opisując, ma rekompensować artystom to, że możemy legalnie kopiować ich dzieła na własny użytek osobisty.

Podatek ten (tak, pozwolę sobie tak nazywać tę opłatę) ku rozpaczy organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi nie obejmował jednak najnowszych urządzeń mobilnych takich jak smartfony, czy tablety. Od wielu miesięcy trwały więc zabiegi, aby do ustawy dotyczącej prawa autorskiego wprowadzić zmiany skutkujące rozszerzeniem zakresu urządzeń (przede wszystkim o smartfony i tablety) objętych obowiązkiem odprowadzania opłaty reprograficznej. Stosowny projekt od dawna znajdował się w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak się dzisiaj dowiadujemy, został on właśnie przyjęty przez Sejm!

Jakie zakłada opłaty? Następujące:

- 2 % od tabletów

- 1,5 % od smartfonów

Co to oznacza?

Organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi przekonują, że wprowadzenie nowej opłaty dla producentów i importerów wcale nie spowoduje wzrostu cen smartfonów i tabletów. Będą się oni bowiem obawiali obniżenia popytu na te urządzenia.

Jak będzie faktycznie, przekonamy się wkrótce (zmiany wejdą w życie za 3 miesiące). Ja nie mam złudzeń: dodatkową opłatą zostaniem obciążeni my, czyli konsumenci. Popyt bowiem nie spadnie. Kogo odwiedzie od decyzji zakupu fakt, że smartfon który zamierzał kupić podrożał o kilkanaście złotych?

Aktualizacja: 02 kwietnia 2015 00:38

Jak się wielu z Was trafnie domyśliło, artykuł został przygotowany w związku z 1 kwietnia:) Tak się spodobał, że trafił nawet na główną stronę Wykopu.

Dziękujemy za wspólną zabawę i przepraszamy wszystkich, którym ciśnienie po przeczytaniu powyższej informacji ostro poszybowało w górę:)

Bardzo prawdopodobne jednak niestety jest, że prędzej, czy później opublikujemy podobny tekst z tą jednak różnicą, że informował będzie o prawdziwych niekorzystnych dla konsumentów decyzjach podjętych przez MKiDN...