Podglądanie internautów

Wraz ze wzrostem wymagań specjalistów od marketingu dostawcy sieciowych usług zaczęli korzystać z usług profesjonalnych firm, zajmujących się budowaniem szczegółowych profili użytkowników Internetu.

Minęły już czasy, kiedy to "listy logów" były jedynym narzędziem do mierzenia liczby internetowej widowni. Gwałtowny rozwój Internetu stworzył zapotrzebowanie na firmy analityczne, specjalizujące się w śledzeniu aktywności internautów. Na podstawie danych zebranych z sieci firmy te tworzą szczegółowe profile osobowościowe potencjalnych klientów i sprzedają te informacje zainteresowanym firmom marketingowym. Liderem na tym rynku jest firma Media Metrix, której roczne obroty wynoszą 20,5 mln USD, a baza danych zawiera profile 70 tys. użytkowników, z czego 50 tys. to obywatele Stanów Zjednoczonych, 20 tys. mieszka poza granicami USA. Z usług Media Metrix korzysta ok. 600 firm.

Konkurencyjna firma NetRatings odsługuje 140 klientów, jej zyski wynoszą 3 mln USD rocznie, a baza danych obejmuje dane 85 tys. użytkowników, z czego 35 tys. to internauci spoza Stanów Zjednoczonych. Do badania upodobań międzynarodowej publiczności NetRatings powołała, wraz z firmą ACNielsen, spółkę joint venture o nazwie eRatings.com, w którą ACNielsen zainwestowało 50 mln USD i posiada w niej 80% udziału. eRatings prowadzi badania w Kanadzie, Japonii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Australii, Nowej Zelandii i Singapurze, a w najbliższym czasie ma zamiar rozszerzyć zasięg działania na 33 kraje i pokrywać wraz z NetRatings w 2001 r., 90% światowego ruchu w Internecie.

Głównym problemem w tej nowej dziedzinie sieciowej działalności są sprzeczności w danych prezentowanych przez konkurujące ze sobą firmy analityczne. Choć przedstawiciele przemysłu internetowego usilnie starają się wprowadzić jednolite techniki dokonywania pomiarów, raporty oparte na analizie "logów" oraz badaniach panelowych wskazują na znaczne rozbieżności. Różnice w badaniach zachowań w Sieci (analizy logów a badania panelowe) osiągają czasami wartość 323%!


Zobacz również