Podglądanie na ekranie

Na dyskach lawinowo przybywa plików graficznych pobieranych z Internetu oraz zdjęć z aparatów cyfrowych. Dlatego warto rozejrzeć się za dobrą przeglądarką grafiki, która pozwoli w pełni cieszyć się zgromadzoną kolekcją.


Na dyskach lawinowo przybywa plików graficznych pobieranych z Internetu oraz zdjęć z aparatów cyfrowych. Dlatego warto rozejrzeć się za dobrą przeglądarką grafiki, która pozwoli w pełni cieszyć się zgromadzoną kolekcją.

Chcąc przeglądać pliki graficzne w najróżniejszych, nawet rzadko spotykanych formatach, nie musisz instalować drogiego oprogramowania, np. Photoshopa czy 3ds max. Wystarczy tania, niekiedy nawet bezpłatna przeglądarka grafiki, radząca sobie z kilkudziesięcioma i więcej formatami zapisu obrazu, a także plikami dźwiękowymi i wideo.

Przez długi czas termin "przeglądarka graficzna" kojarzył się niemal wyłącznie z dwoma programami: początkowo z ACDSee, później z IrfanView, a przecież oferta rynkowa liczy kilkadziesiąt pozycji, z tego kilkanaście dystrybuowanych jest na zasadach freeware.

W naszym artykule oprócz tak znanych programów, jak ACDSee czy IrfanView, przedstawiamy mniej popularne, ale naszym zdaniem godne uwagi. Staraliśmy się przy tym wybrać jak najwięcej aplikacji tanich, a nawet bezpłatnych, ale oferujących co najmniej przyzwoity zestaw funkcji. Dwadzieście przeglądarek grafiki dwuwymiarowej pozostało, gdy odrzuciliśmy programy o zdecydowanie najmniejszych możliwościach.

Porównujemy ich możliwości, uwzględniając aż kilkadziesiąt kryteriów. Przedstawiamy także ich wybrane cechy szczególne.

Wyniki podsumowuje syntetycznie zamieszczona dalej tabela. Kilka pozycji wymaga jednak dodatkowego komentarza. Autoskalowanie okna dotyczy funkcji dopasowania rozmiarów okna do rozmiarów grafiki, gdy rozdzielczość obrazu jest mniejsza od rozdzielczości ekranu. Preprocesing dotyczy automatycznego przetwarzania grafik przed ich wyświetleniem, zgodnie ze zdefiniowaną przez użytkownika listą operacji (np. obrót, korekcja jasności/koloru itp.). Obsługa rolki to funkcja, dzięki której przeglądarka pozwala przechodzić pomiędzy obrazami za pomocą rolki myszy. Powiązanie z plikami to dostępna zwykle w ustawieniach opcja automatycznego przyporządkowania programu do plików o określonych rozszerzeniach. Wyświetlanie kanałów dotyczy możliwości selektywnego pokazywania pojedynczych kanałów koloru. Przetwarzanie sekwencji to funkcja umożliwiająca automatyczne wykonywanie tych samych operacji na wielu plikach graficznych. Kontrola odtwarzania oznacza, że program może wstrzymać lub wznowić odtwarzanie animacji/wideo. Wszystkie informacje w tabeli dotyczą wersji podstawowych przeglądarek, bez zainstalowanych dodatków.

Przeglądarkowe minimum

Podglądanie na ekranie

Zestawienie przeglądarek graficznych (I)

Podglądanie na ekranie

Zestawienie przeglądarek graficznych (II)

Oprócz wielu dodatkowych, niekiedy rozbudowanych narzędzi, każdy program do przeglądania grafiki oferuje podstawowy zestaw prostych funkcji: powiększanie i pomniejszanie obrazu, dopasowywanie wielkości obrazu do rozdzielczości ekranu, odczytywanie informacji o pliku oraz wyświetlanie w trybie pełnoekranowym. W tym trybie możesz sam przewijać zdjęcia lub włączyć tzw. pokaz slajdów, w którym program będzie automatycznie wyświetlał kolejne zdjęcia w określonych odstępach czasu. Część programów uatrakcyjnia ten tryb efektami przejść, czyli najróżniejszymi sposobami przechodzenia do następnego zdjęcia. Posiadacze aparatów cyfrowych docenią funkcję obracania grafiki wokół własnej osi, która podczas przeglądania nowych zdjęć od razu przywróci do pionu zdjęcia portretowe, które aparaty z reguły zapisują obrócone o 90 stopni.

Zestaw podstawowych funkcji oferuje przeglądarka Microsoftu, wbudowana w Windows XP. Zaletą narzędzia Podgląd obrazów i faksów jest szybkość działania i prostota obsługi, za to nie znajdziesz w nim żadnych dodatkowych funkcji. Możesz przeglądać pliki w trybie pełnoekranowym z opcją pokazu slajdów, pomniejszać i powiększać. Z narzędzi edycyjnych jest tylko obracanie grafiki o 90 stopni. Jednak praktyka pokazuje, że to całkiem przydatny program, jeśli nie potrzebujesz wykonywać bardziej złożonych operacji na plikach, np. konwertować ich grupowo na inny format.

Masa dodatków

Podglądanie na ekranie

Większość przeglądarek, idąc z duchem czasu, potrafi odczytać format EXIF, w którym aparaty cyfrowe zapisują kilkadziesiąt informacji o parametrach wykonania zdjęcia. Na ilustracji okno programu XnView.

Obecnie standardem stały się funkcje przetwarzanie wsadowego, umożliwiające automatyczne wykonywanie operacji na dużej liczbie plików, np. zmianę nazw lub konwersję na inny format. Wybierając odpowiednią przeglądarkę, nie będziesz potrzebował oddzielnego programu do przechwytywania zrzutów ekranu. Rozwój fotografii cyfrowej sprawił, że w przeglądarkach pojawiły nowe funkcje: odczytywanie formatu EXIF oraz mniej lub bardziej zaawansowane funkcje tworzenia albumów. Co więcej, niektóre programy oferują bogaty zestaw narzędzi fotoretuszerskich, takich jak redukcja efektu czerwonych oczu, korekcja parametrów obrazu (nasycenie barw, ostrość, kontrast) oraz różnego rodzaju filtry graficzne. Często przeglądarka potrafi przygotować galerię internetową - wygeneruje kod HTML i miniaturki, które można opublikować w Internecie. Okazuje się, że przeglądarki grafiki, np. Ulead Photo Explorer 8.5, nadają się również do automatycznego pobierania wielu plików graficznych ze stronhttp://www. Program sam skanuje kod stron, wykrywa odnośniki do plików, a następnie pobiera je na dysk.

Szybkość czy możliwości?

Wiele programów, które zaczynały jako proste przeglądarki grafiki, wraz z kolejnymi wersjami autorzy rozszerzali o nowe, mniej lub bardziej przydatne funkcje, "rozdmuchując" swoje produkty do monstrualnych niekiedy rozmiarów, czego przykłady to ACDSee 7.0 oraz Ulead Photo Explorer 8.5. Niekorzystnym skutkiem tej tendencji jest znaczne wydłużenie czasu uruchamiania. Rozbudowywanie drugiego z wymienionych programów zaszło tak daleko, że autorzy wydzielili z niego aplikację Instant Viewer, która oferuje tylko podstawowe funkcje przeglądania plików graficznych, ale za to szybko się uruchamia. Na szczęście większość programów, mimo dokładania nowych funkcji, jest błyskawicznie gotowa do pracy. Do najszybszych przeglądarek zalicza się IrfanView.

Parada wtyczek

Podglądanie na ekranie

Mimo prostoty przeglądarka wbudowana w Windows XP okazuje się całkiem przydatnym narzędziem.

Jeśli mimo to wciąż brakuje ci jakiejś funkcji, możesz rozszerzyć możliwości przeglądarki grafiki za pomocą wtyczki. Taką opcję oferują m.in. IrfanView, XnView oraz ACDSee. Dzięki wtyczkom dodasz obsługę nowych formatów graficznych lub nowe funkcje.

Użytkownicy IrfanView mogą skorzystać z kilkudziesięciu wtyczek, dla wygody zebranych przez autora programu w jednym pliku instalacyjnym. Wprowadzają m.in. obsługę wtyczek Photoshopa (8BF), nagrywanie płyt z pokazem slajdów w formacie VCD (wymaga programu Nero), odczyt animacji Flash, plików MP3, QuickTime i wielu innych formatów.

Wtyczki do ACDSee oferuje również producent programu, niestety, za dodatkowe funkcje trzeba słono zapłacić. W sumie jest ok. 20 rozszerzeń, niektóre bardzo rozbudowane. ACD Photostitcher dodaje funkcje tworzenie zdjęć panoramicznych, Lura-Wave - opcję bezstratnej kompresji plików graficznych, a LuraDocument służy specjalnie do kompresji zeskanowanych plików graficznych zawierających tekst. RealOptimizer to wtyczka dla webmasterów, optymalizująca grafikę pod kątem publikacji w Internecie. 2D Vector Pak wprowadza obsługę grafiki wektorowej w formatach DWF, HPGL oraz CGM, wykorzystywanych przez inżynierów i architektów. Pełna lista rozszerzeń jest dostępna na stroniehttp://www.acdsystems.com/english/products/acdsee/related-plugins .

Autor XnView poszedł inną drogą. Wyposażył swój program w obsługę wtyczek Photoshopa, do którego powstały już setki rozszerzeń, zarówno bezpłatnych, jak komercyjnych.

Obsługa formatów

Podglądanie na ekranie

3D Photo Browser Light 7.6 wyświetla trójwymiarową grafikę utworzoną w programach 3DS Max lub Lightwave.

Jak pokazuje nasza tabela, przeglądarki obsługują bardzo różną liczbę formatów. Najlepiej wypada tu XnView, który radzi sobie z ponad czterystoma, nie tylko graficznymi. Popularne stało się wyposażanie przeglądarek grafiki w funkcje odtwarzania plików dźwiękowych i wideo, niektóre odczytują również pliki TXT i HTML oraz dają taki dostęp do archiwów ZIP, jak do zwykłych folderów. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że zdecydowanej większości użytkowników wystarczy obsługa 20-30 najpopularniejszych formatów. Pozostałe są rzadko spotykane, niekiedy wręcz egzotyczne, jak Amiga IFF czy Total Annihilation (rozszerzenie GAF). Jeśli pobierasz grafikę z Internetu, najczęściej trafisz na pliki w formatach GIF i JPG, niekiedy PNG. Amatorom fotografii cyfrowej wystarczy obsługa formatów JPG i TIF, mile widziany jest RAW, format zapisu zdjęć bez kompresji. Jeśli masz mniej typowe zainteresowania, pełną listę obsługiwanych formatów znajdziesz na stronie internetowej producenta programu lub w pliku pomocy. Na przykład 3D Photo Browser Light 7.6 potrafi wyświetlać trójwymiarowe sceny i modele utworzone w programach 3DS Max lub Lightwave. Niekiedy znajdziesz dwie listy: formatów odczytywanych oraz zapisywanych.

Panele

Mówiąc o przeglądarkach dwu- lub trzypanelowych, mamy na myśli programy, których główne okno podzielono na części o różnym przeznaczeniu. W przeglądarkach dwupanelowych pierwszy, mniejszy panel wyświetla drzewo katalogów i umożliwia nawigowanie po dysku, drugi zaś oferuje podgląd zawartości katalogu, z reguły w formie miniatur. Panel nawigacyjny jest szczególnie przydatny, gdy chcesz, aby podczas otwierania plików z poziomu Eksploratora Windows domyślnie uruchamiał się inny program, np. edytor grafiki. W takiej sytuacji do plików graficznych na dysku wygodnie dotrzesz właśnie z poziomu przeglądarki. W przeglądarkach trójpanelowych dodatkowy panel służy z reguły do wyświetlania podglądu wybranego pliku oraz dodatkowych informacji.