Podkręcanie procesora - wszystko co musisz wiedzieć


Tutaj bardzo ważna uwaga - procesor ma ograniczone możliwości przetaktowania. Da się do podkręcić o kilkanaście lub kilkadziesiąt, ale nie o kilkaset procent. Zależy to od konkretnego modelu, serii i... szczęścia - część procesorów podkręca się lepiej, część gorzej, przed testami nie sposób tego odgadnąć.

Aby uzyskać zamierzony efekt, trzeba także zazwyczaj zwiększyć napięcie zasilania rdzeni procesora (CPU Core Voltage, w skrócie CPU Vcore). Także i jego nie da się bezkarnie podnosić o duże wartości. Najlepiej próbować skokami, co 0,05 V.

Wraz ze wzrostem częstotliwości pracy i napięcia zasilania w ogromnym stopniu zwiększać się będzie ilość ciepła wydzielanego przez procesor. Każdy układ może pracować tylko do określonej temperatury. Po jej przekroczeniu nastąpi wyłączenie lub zredukowanie częstotliwości i napięć.

Podkręcanie procesora - wszystko co musisz wiedzieć

Podstawka AM3 do procesorów AMD niczym nie różni się od AM2 - inne są tylko gniazda pamięci RAM

To zabezpieczenie przed zniszczeniem układu również może być wyłączone w BIOS-ie, ale wówczas jest niemal pewne, że przy kolejnych próbach przetaktowania procesor zostanie po prostu spalony.

Mnożnik najlepiej podnosić skokowo, o x1, w wypadku modeli AMD o x0,5. Po każdym takim zabiegu uruchom system i wykonaj jak najwięcej testów stabilności. Jeśli komputer przejdzie je bez problemu, możesz próbować dalej. W razie niestabilności możesz spróbować delikatnie podnieść napięcie zasilania rdzeni procesora. Cały czas kontroluj temperaturę procesora oraz sekcji zasilania na płycie głównej. Możliwości tej ostatniej często są bardzo ograniczone, a ich przekroczenie często doprowadza do spalenia płyty i procesora.

Podkręcanie przez zwiększenie BCLK

To już wyższa szkoła jazdy. Stawia ogromne wymagania użytkownikowi, płycie głównej, a często także pamięci komputera.

W tym wypadku musisz kontrolować: częstotliwość BCLK, mnożnik pamięci, mnożnik łącza QPI, mnożnik procesora i napięcia zasilania procesora, chipsetu, pamięci oraz łącza QPI.

Zacznijmy od tego, że podobnie jak częstotliwość pracy procesora, także i wartość BCLK jest ograniczona. Od płyty głównej zależy, jaką uda się osiągnąć - zazwyczaj im lepsza płyta, tym wyższą. I właśnie to jest kluczem do podkręcania procesora omawianą metodą.

Mostek północny procesora

Nowoczesne procesory mają zintegrowany mostek północny. W procesorach AMD i Intel Core i7 900 można kontrolować częstotliwość jego pracy. Przyspieszenie samego mostka raczej nie podniesie wydajności, tak więc po podkręceniu procesora warto zadbać, by ta częstotliwość nie destabilizowała systemu.

Zatem zacznij od zredukowania mnożnika procesora. W wypadku układów z ograniczonym mnożnikiem nie da się przekroczyć jego wartości maksymalnej, ale zawsze można ją zmniejszyć - najlepiej do połowy wartości nominalnej. Dzięki temu zyskasz pewność, że procesor nie ograniczy poszukiwań wysokich wartości BCLK.

Kolejny etap to stopniowe zwiększanie wartości BLCK - najpierw możesz podnosić ją o 10 MHz, następnie o 5, by po dotarciu w okolice granic możliwości płyty eksperymentować z krokami 1 MHz.