Podkręcanie procesora - wszystko co musisz wiedzieć


Wraz z podnoszeniem wartości BCLK zwiększać się będzie także częstotliwość pracy łącza QPI i pamięci RAM. Na szczęście pamięć również dysponuje własnym mnożnikiem, który należy ustawiać tak, by pracowała w swoich ustawieniach nominalnych, dających pewność, że nie zdestabilizuje to systemu. Podobnie jest z częstotliwością QPI, tyle że zazwyczaj ustawienie mnożnika jest mocno ograniczone.

Jednak bardzo się tym nie przejmuj - w wypadku LGA 1156 QPI to wewnętrzne łącze procesora i potrafi wytrzymać naprawdę dużo. W razie niestabilności możesz próbować delikatnie podnieść napięcie chipsetu i łącza QPI. Pamiętaj jednak, że podobnie jak w wypadku rdzeni procesora, również tutaj zwiększenie napięć spowoduje automatycznie zwiększenie ilości wydzielanego ciepła.

Przy okazji warto wspomnieć, że umiar zalecany jest także z innego powodu - układy mają swoje "ulubione" napięcie pracy i przekroczenie go w danych warunkach spowoduje zmniejszenie, a nie zwiększenie możliwości.

Po odnalezieniu granic możliwości płyty należy zredukować uzyskaną wartość o 10 MHz w celu uzyskania pełnej stabilności systemu. Kolejnym etap to stopniowe zwiększanie mnożnika procesora. Przy odrobinie szczęścia da się go podnieść nawet do wartości nominalnej. Zarówno podczas tego zabiegu, jak i wcześniej, podczas podnoszenia BLCK, po każdym kroku testuj stabilność systemu.

Podkręcanie procesora przez zwiększenie HTT

Procesor AMD podkręca się bardzo podobnie, tyle że podnosisz częstotliwość HTT. Sprawdzenie jej wartości maksymalnej dla danej płyty wymaga obniżenia mnożnika procesora, ale warto także obniżyć częstotliwość pracy łącza HT - najlepiej obie wartości o połowę. Następnie możesz przystąpić do podnoszenia HTT zgodnie ze wskazówkami podanymi wyżej.

Również w tym wypadku kontroluj częstotliwość pracy pamięci, żeby nie przekroczyła możliwości modułów. Pokonanie kolejnych granic ułatwi kontrola nad napięciem mostka północnego chipsetu, łącza HT, pamięci, a także mostka południowego.

Jak testować podkręcany system?

Do sprawdzenia stabilności systemu po podkręceniu nie wystarczy prosty benchmark jak Sandra. Obciążenie musi być nie tylko maksymalne, ale i długotrwałe. Idealne do tego są takie gry, jak "Crysis" czy "Metro 2033", obciążające nie tylko procesor, ale wszystkie elementy komputera. Dopiero po kilku godzinach intensywnego testu można stwierdzić, czy komputer pracuje nie tylko wydajnie, ale i stabilnie.

Po odnalezieniu najwyższej użytecznej częstotliwości HTT możesz najpierw wyrównać częstotliwość HT do nominalnej (chociaż w przybliżeniu), a następnie zacząć podnoszenie mnożnika procesora. W wypadku AMD warto kilka razy próbować uzyskać zadaną wartość - zdarza się, że najpierw system w ogóle nie chce ruszyć, a później pracuje w takich samych ustawieniach zupełnie stabilnie nawet miesiącami.

Słabsze CPU lepiej się podkręca

Współczesne procesory dysponują zazwyczaj sporym zapasem mocy. Jakiś czas temu z dużych możliwości przetaktowywania słynęły układy firmy Intel, obecnie procesory AMD na pewno im nie ustępują. Wszystkie układy pochodzą z takich samych wafli krzemowych, a nominalna częstotliwość ustalana jest przez zapisanie odpowiedniego mnożnika.