Podkręcanie procesora - wszystko co musisz wiedzieć


Procesory LGA 1156 - Intel Core i7 800, Core i5 i Core i3 miały stanowić niedrogą konkurencję dla AMD, ale ich ceny są wysokie, a niektórych bardzo wysokie. To układy dwu- i czterordzeniowe, ze zintegrowanym kontrolerem magistrali PCI Express. Okazało się to problemem - obsługa tylko 16 linii PCI Express jest ograniczeniem, którego ominięcie znacząco podnosi cenę i tak bardzo drogich płyt z tą podstawką. Namieszano też ze zintegrowanym rdzeniem umieszczonym w układach Core i3 oraz Core i5 600.

Jego wykorzystanie wymaga stosowania płyty z odpowiednim chipsetem: H55 lub H57. W dodatku sam rdzeń, mimo że wydajny, nie sprawuje się tak dobrze, jak znane z chipsetów AMD. Trudno też oprzeć się wrażeniu, że rozwiązanie Intela okazało się znacznie mniej elastyczne niż tradycyjne, przy których pozostała konkurencja.

Intel dla bogatych, Intel dla ubogich?

Wojna między producentami powinna zaowocować spadkiem cen, tymczasem rynek podzielił się na tańsze procesory AMD i droższe Intela z pewną strefą wspólną, w której wydaje się dominować AMD. Nie zmienia to faktu, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Pamiętać należy tylko, że nawet najsłabsze z procesorów doskonale poradzą sobie w większości zastosowań, więc kupowanie układów drogich to często zbędne pozyskiwanie za duże kwoty mocy, której i tak się nie wykorzysta.

AMD OverDrive

Dla fanów podkręcania AMD przygotowało rozbudowany zestaw narzędzi - OverDrive, dostępny w postaci pojedynczego pliku instalacyjnego EXE. Pozwalają one na overclocking z poziomu systemu operacyjnego, dając dostęp do wielu ważnych funkcji w BIOS-ie, i umożliwiają kontrolowanie na bieżąco parametrów pracy komputera. Za pomocą najnowszej wersji AMD OverDrive w połączeniu z nowymi procesorami z trybem turbo można kontrolować nawet działanie każdego ich rdzenia z osobna.