Podkręcanie procesora - wszystko co musisz wiedzieć

Podkręcanie procesora to często bardzo tani lub nawet zupełnie bezpłatny sposób na zwiększenie jego wydajności. Podpowiadamy, jak to zrobić, omawiamy możliwości, korzyści i niebezpieczeństwa.


Obecnie niemal wszystkie dostępne na rynku procesory dysponują sporym zapasem mocy, co wynika z dopracowania technologii ich produkcji.

FSB, HTT, BCLK i mnożnik

Jeszcze kilka lat temu płyty główne funkcjonowały inaczej niż obecnie. Najważniejszym ich parametrem była częstotliwość magistrali FSB (Front Side Bus - łączy procesor z kontrolerem pamięci). Częstotliwość pracy procesora uzyskiwano, mnożąc FSB przez określoną wartość, zwaną mnożnikiem procesora. Z obecnych dziś na rynku platform jeszcze tylko schodząca LGA 775 Intela wykorzystuje to rozwiązanie.

Zobacz również:

  • Najlepsza płyta na AMD AM4 - jaki model wybrać?
Podkręcanie procesora - wszystko co musisz wiedzieć

Podstawka LGA 1366 - w niej instaluje się najwydajniejsze procesory do desktopów

Z FSB pierwsi zrezygnowali inżynierowie AMD, wprowadzając łącze HT (HyperTransport) i częstotliwość HTT wynoszącą 200 MHz. Zegar procesora wyliczamy, mnożąc HTT przez jego mnożnik. W nowych platformach Intel LGA 1366 i Intel LGA 1156 także nie ma już FSB.

Tutaj procesor pracuje z częstotliwością uzyskiwaną przez pomnożenie mnożnika i wartości bazowej BCLK (Base Clock), wynoszącej 133 MHz (dokładnie 133,33 MHz).

Z powyższego opisu jasno wynika, że jeśli chcemy, by procesor pracował z częstotliwością wyższą od nominalnej, musimy podnieść częstotliwość bazową lub mnożnik (albo i jedno, i drugie).

O ile podniesienie mnożnika to czynność bardzo łatwa - po prostu ustawiamy wyższą wartość, o tyle zwiększenie wartości bazowej wymaga znacznie większej wprawy. Niestety większość dostępnych na rynku procesorów ma zablokowany mnożnik - nie da się dla nich ustawić wartości wyższej od nominalnej.

Podkręcanie procesora przez zwiększenie mnożnika

Ten sposób podkręcania jest uniwersalny dla procesów AMD i Intel. Jednak jak napisano wyżej, tylko niektóre ich odmiany nie mają mnożnika ograniczonego do wartości nominalnej. Z modeli AMD będą to serie Black Edition, a w procesorach Intel odmiany Extreme Edition (CPU do podstawek LGA 1366 i LGA 775) oraz układy z oznaczeniem K (CPU do podstawki LGA 1156). W BIOS-ie płyty głównej znajdź mnożnik (CPU Clock Ratio) i zwiększ jego wartość.

Chcesz podkręcać na maksa, wymień układ chłodzenia

Kupując procesor, zazwyczaj dostajemy go w zestawie z firmowym układem chłodzenia. Podobnie jak sama jednostka centralna, ma on zazwyczaj pewien zapas możliwości, tym większy, z im słabszym procesorem jest łączony.

Korzystając z boxowego coolera, można podkręcić najsłabsze procesory o kilkanaście procent nawet przy zamkniętej obudowie i nie będzie to groziło przegrzewaniem. Jeśli jednak chcesz podkręcać wyższe modele procesorów bądź jakiś układ o kilkadziesiąt procent, nieodzowna stanie się wymiana coolera na znacznie wydajniejszy. Część użytkowników rozważy zastosowanie chłodzenia cieczą.

Tak samo zadbać trzeba o odprowadzanie ciepła z układów płyty. Najlepszym sposobem będzie uporządkowanie kabli wewnątrz obudowy i zaopatrzenie jej co najmniej w dwa solidne wentylatory wymuszające przepływ powietrza między żebrami radiatorów.