Podkręcanie programowe, czyli overclocking dla laików

Chciałbyś zwiększyć wydajność swojego "peceta", ale uważasz że poziom Twej wiedzy i umiejętności jest zbyt niski, by grzebać w ustawieniach BIOS-u ("jeszcze coś zepsuję"), a tym bardziej w podzespołach komputera ("na pewno coś zepsuję!")? Wcale nie musisz tego robić - wystarczy skorzystać z szerokiej gamy oprogramowania, które umożliwi ci podkręcanie zarówno procesora, jak i na przykład karty graficznej. Niweluje to potrzebę rozgryzania ustawień BIOS-u, bądź często bezowocnych, acz niebezpiecznych manipulacji we wnętrzu komputera.

Na początek ważna uwaga - przekonanie, że jedynie podkręcanie sprzętowe może uszkodzić nam komputer, a programy nic tu zepsuć nie mogą, jest na wskroś nieprawdziwe. Programy do podkręcania procesora pozwalają nam uzyskać dokładnie taki sam efekt jak zworki na płycie głównej, czy też opcje w BIOS-ie, czyli np. zwiększenie taktowania magistrali systemowej. Zagrożenia z tego płynące są identyczne, jak w przypadku podkręcania sprzętowego, czyli przegrzanie i w konsekwencji spalenie żywotnych części systemu.

Sam program nic tu nie załatwi - nadal musimy dbać o wydajniejsze chłodzenie platformy. Wymiana radiatora na bardziej wydajny wydaje się być jednak pestką w porównaniu ze wszystkimi skomplikowanymi czynnościami, z jakimi możemy się zetknąć przy podkręcaniu sprzętowym. Programy z tej dziedziny mogą stanowić także znakomite preludium do studiowania zjawiska overclockingu, jednak, tak jak i przy innych eksperymentach tego typu, i tu radziłbym zachowanie ostrożności oraz, co najważniejsze, zdrowego rozsądku. Chciałbym też podkreślić, że podkręcanie programowe procesora zwykle przynosi niższe wyniki niż to załatwiane za pomocą BIOS-u bądź zworek, natomiast podkręcanie kart graficznych zwykle załatwia się właśnie metodą software'ową.

Podkręcanie z producentem

Najbardziej prostym i oczywistym rozwiązaniem jest skorzystanie z oprogramowania firmowego, dołączanego na dysku CD wraz z płytą główną. Jeżeli płyta nam zaginęła, bądź też w ogóle jej nie posiadaliśmy, warto wejść na oficjalną stronę producenta. Oprócz oczywistych korzyści, jak pobranie najnowszych wersji BIOS-u, oprogramowania i sterowników, często można tam znaleźć właśnie oprogramowanie do overclockingu. Sam posiadam płytę firmy ASUS, więc na początek przedstawię oprogramowanie przeznaczone właśnie dla sprzętu tej firmy. Użytkownicy płyt innych firm z pewnością bez problemu znajdą podobne oprogramowanie na oficjalnych stronach producentów.

Poszukiwania modelu płyty na stronie firmy ASUS

Poszukiwania modelu płyty na stronie firmy ASUS

Po krótkich poszukiwaniach na stronie producenta, łatwo zlokalizujemy posiadaną przez nas płytę główną. Poszukiwania ułatwia wiedza, jakie gniazdo procesora jest zamontowane na naszej płycie głównej. Jeśli i tego nie wiemy, bądź też nie jesteśmy pewni, możemy skorzystać z szerokiej gamy oprogramowania do identyfikacji sprzętu (o czym rozwodzić się będę dalej).

W celach diagnostycznych, firma ASUS oddała dla użytkowników program PC Probe. Potrafi on nam podać podstawowe informacje, jak temperaturę procesora i płyty głównej (mostka północnego), napięcia na różnych podzespołach oraz prędkość obrotów zainstalowanych wentylatorów. Może nas także zaalarmować, jeśli niespodziewanie jeden z wiatraków stanie, bądź też z powodu zanieczyszczenia/awarii zacznie pracować poniżej normy.

Program diagnostyczny PC Probe

Program diagnostyczny PC Probe