Podkręcona pamięć

Warto sprawdzić, ile potencjału drzemie w modułach pamięci, których używasz, a planując zakup nowych, wybrać sprawdzony przez nas model, dobrze funkcjonujący w znacznie wyższej częstotliwości.


Warto sprawdzić, ile potencjału drzemie w modułach pamięci, których używasz, a planując zakup nowych, wybrać sprawdzony przez nas model, dobrze funkcjonujący w znacznie wyższej częstotliwości.

Jeżeli zdecydujesz się na podkręcenie pamięci RAM, musisz pamiętać, że moduły będą się bardziej nagrzewać. Gdy cyrkulacja powietrza wewnątrz obudowy jest niezbyt wydajna, a temperatura otoczenia za wysoka, system może działać niestabilnie. Temperatura pamięci długotrwale obciążonych często przekracza 55 stopni Celsjusza, dlatego nawet niewielki radiator przyklejony do modułów pamięci niekiedy czyni cuda. Warto również pomyśleć o odpowiedniej obudowie. W naszych testach wykorzystaliśmy model Aplus CS-EL Diablo, który za pomocą dużego wentylatora nawiewa chłodniejsze powietrze z zewnątrz bezpośrednio na całą płytę główną, w tym na moduły pamięci. Zapewnienie odpowiedniego ruchu powietrza wokół nich to podstawa dobrych osiągów, zwłaszcza gdy podwyższasz napięcie ponad 2,3 V (niektórzy producenci wręcz zalecają zastosowanie dodatkowego wentylatora skierowanego na moduły pamięci).

Ostrożnie z napięciem

Podkręcona pamięć

Pamięci - zestawienie przyrostów wydajności w stosunku do czasów dostępu

Przetaktowując pamięć, czasami trzeba podnieść jej napięcie. Dzięki temu można ustabilizować jej działanie, choć skutkiem tej operacji jest większa emisja ciepła. Nie ma ogólnych zaleceń dotyczących stopnia podwyższania napięcia – dużo zależy od konkretnego modułu, np. większość modeli o krótszym czasie dostępu wymaga zwiększenia standardowego 1,8 V do 2–2,2 V, co wynika już ze specyfikacji producenta.

Optymalnym sposobem jest podwyższanie „małymi kroczkami” i to tylko wtedy, gdy pojawiają się błędy, np. podczas startu systemu lub gdy po podkręceniu pamięci komputer się nie uruchamia. Aby moduły pracowały w miarę długo i stabilnie, nie zaleca się podwyższania napięcia ponad 2,3–2,35 V. Wyższe nadaje się raczej do bicia rekordów podkręcania.

Podkręcanie a stabilność

Samo podkręcenie pamięci i uruchomienie systemu nie oznacza, że wybrany model będzie długo i stabilnie pracował z daną prędkością. Podczas testów wielokrotnie korygowaliśmy maksymalną prędkość działania pamięci, z jaką uruchamiał się system, aby otrzymać taką, z którą komputer będzie działał stabilnie. Przykładowo moduły GOODRAM PRO GP800D264L5/2GDC pozwalają na uruchomienie systemu z ustawionymi opóźnieniami 4-5-5-18 (2,35 V) po podkręceniu z DDR2-800 do DDR2-1170. Niestety, system nie działa wówczas stabilnie i dopiero obniżenie częstotliwości pamięci do DDR2-1130 przejdzie bez błędów trzygodzinny test Orthosem.

<hr>

Liczy się płyta

Podkręcona pamięć

Przy podkręcaniu pamięci wiele zależy od płyty głównej, dlatego my po przetestowaniu kilku modeli różnych firm, ostatecznie wybraliśmy model DFI LP P35 T.

Płyta ta oferuje rozbudowany BIOS, opcję szybkiego restartu BIOS-u jak i duże możliwości odnośnie współpracy z różnymi pamięciami.

Płytę dostarczył xtremeMem, tel. 022 8882024,http://www.extrememem.pl

<hr>

GOODRAM PRO GP800D264L5/ 2GDC

Pamięci GOODRAM zawsze cieszyły się sporą popularnością, oferując bardzo dobry stosunek możliwości do ceny. Podobnie jest i w tym wypadku. Są to najtańsze moduły spośród testowanych, możliwościami podkręcania znacznie przewyższające droższe modele. Oparte na układach Micron D9 oferują timingi (4-5-5-18 SPD) i spory zapas mocy.

Testy (4-5-5-18)

Podkręcona pamięć

Podwyższenie napięcia do 2,03 V pozwala na uruchomienie komputera z pamięciami ustawionymi jako DDR2-1000, co już jest wynikiem bardzo dobrym, bo z reguły większość modeli DDR2-800 do uzyskania tej prędkości potrzebuje wyższego napięcia. Badanie stabilności działania rozpoczynamy w ustawieniu DDR2-1170 i z napięciem 2,31 V, bo dalsze jego zwiększanie nie daje pożądanego rezultatu (podczas uruchomienia systemu pojawiają się błędy). W pierwszych sekundach system się zawiesza, podobnie dzieje się przy prędkości DDR2-1150, dopiero obniżenie do DDR2-1140 nieco pomaga, ponieważ błędy pojawiają się dopiero w 37. minucie testu Orthosa. Ostatecznie pamięć przechodzi 3-godzinny test jako DDR2-1130 przy napięciu 2,31 V, uzyskując ponad 40-procentowy wzrost przepustowości przy CAS 4.

Testy (5-5-5-18)

Sprawdzanie stabilności zaczynamy w ustawieniu DDR2-1170, bo w wyższej częstotliwościach system się nie uruchamia lub działa niestabilnie (nie pomaga podwyższenie napięcia do 2,42 V). Komputer zawiesza się w pierwszych minutach testów Orthosem. Pamięci przechodzą test w ustawieniu DDR2-1140 (2,35 V). Ponieważ w obu testach model ten uzyskał bardzo zbliżone wyniki, warto zdecydować się na niższy parametr CAS i nieco niższą częstotliwość, bo pamięci działają wówczas wydajniej.

Standard PC6400 (DDR2–800)

Czas dostępu (CAS-tRCD-tRP-tRAS) 4-5-5-18

Napięcie 1,8 V

Informacje Wilk Elektronik

tel.032 7369000

http://www.wilk.com.pl

Cena 176 zł