Podkręcony Radeon HD 4850 od Palita

Firma Palit, zajmującą się produkcją kart graficznych, oznajmiła oficjalnie dane techniczne nowego modelu zbudowanego na podstawie układu ATI Radeon HD 4850. Karta oferowana przez firmę została fabrycznie podkręcona.

Karta graficzna wyposażona jest w 512 MB pamięci GDDR3 taktowanej zegarem 2000 MHz. Układ komunikuje się z RAMem poprzez 256-bitową szynę pamięci. Rdzeń HD Radeona 4850 Sonic pracuje z prędkością 685 MHz i wyposażony jest w 800 zuinifikowanych jednostek. To o 60 MHz więcej, niż układ referencyjny ATI. Oczywiście karta obsługuje technologię ATI CrossFireX oraz posiada sprzętowe wsparcie dla bibliotek Microsoftu DirectX 10.1 oraz Shader Model 4.1 co umożliwia osiągnięcie najlepszych wrażeń podczas grania. Model Palita posiada także złącze PCI Express 2.0.

Sekcja zasilania ATI Radeon HD 4850 Sonic ma być trójfazowa. Złącze w jakie wyposażono kartę jest 8-pinowe, które pozwala dostarczyć nawet do 150 Watt mocy. Modele referencyjne mają wtyczkę typu 6-pin. Palit mówi, że zabieg ten jest konieczny, gdyż układ jest mocno podkręcony i w innym wypadku mogłyby wystąpić problemy z zasilaniem.

Palit zastosował także zmodyfikowany układ chłodzenia karty, który zajmuje dwa sloty w komputerze. Składa się z miedzianej podstawy i aluminiowych żeberek po obu stronach połączonych dwoma miedzianymi rurkami cieplnymi. Szum generowany przez wentylator jest niższy o 10 decybeli, niż w chłodzeniu referencyjnym, a temperatura rdzenia niższa o 20 stopni Celsjusza podczas maksymalnego obciążenia.

Palit oznajmił, iż nowe układy trafią do sprzedaży wkrótce.