Podniebne Wi-Fi

Firma Connexion by Boeing, oddział producenta samolotów, poinformowała o zawarciu porozumienia z Intelem. Celem umowy jest rozwiajnie i promocja usługi szybkiego dostępu do Internetu podczas lotu. W ramach porozumienia, firmy zakończyły testy kompatybilności usługi z platformą bezprzewodową Intel Centrino. Tym samym usługa Connexion została, jako pierwsza tego typu, w pełni zweryfikowana przez program Wireless Verification Intela.

Usługa działa już drugi rok. Jak tłumaczą przedstawiciele obu firm, pomyślne przejście testów zgodności z platformą mobilną Intel Centrino, daje pewność, że korzystający z niej pasażerowie będą mieli bezproblemowy, szybki dostęp do pokładowej sieci Wi-Fi. Urządzenia montowane na pokładach muszą spełniać warunek współpracowania z jak najszerszą gamą sprzętu oraz bezproblemowej pracy w tak specyficznym środowisku, jakim są samoloty.

System Connexion Boeinga składa się z dwóch (lub niekiedy trzech) acces-pointów, które są podłączone do pokładowego serwera. Komunikacja z Internetem jest realizowana poprzez łącze satelitarne. Czasami łączność może być zrywana na kilka minut - gdy samolot znajdzie się poza zasięgiem satelitów.

Pasażerowie zaopatrzeni w notebooka będą mogli także korzystać z VoIP, nie łamiąc w ten sposób przepisów dotyczących korzystania z telefonów komórkowych na pokładach maszyn latających. Dostęp do globalnej sieci daje nie tylko możliwość surfowania po witrynach WWW, ale także oglądania telewizji transmitowanej na żywo przez Internet, czy łączenie się z korporacyjną siecią VPN.

Dostęp, w zależności od przewoźnika i trasy, kosztuje od 15 do 30 USD. Obecnie już kilka linii lotniczych oferuje usługę Connexion, w tym na przykład Lufthansa, czy ANA.

Oficjalna informacja

Strona domowa Connexion by Boeing


Zobacz również