Podpis elektroniczny w dowodach osobistych za dwa lata?

"Metro" poinformowało o nowym projekcie PO, który po wejściu w życiu zmieni dotychczasowe zasady wydania i funkcjonowania dowodów osobistych. Według nowych założeń dowód osobisty ma być bezpłatny. Z czasem zostanie również wyposażony w dane biometryczne i podpis elektroniczny.

Dowód za darmo

Już w przyszłym miesiącu Sejm będzie debatował nad zmianą dotychczasowych zasad wydawania i funkcjonowania dowodów osobistych.

Nowy projekt PO zakłada, że dowody osobiste od przyszłego roku będą wydawane całkowicie za darmo. Obecnie odbiór dokumentu kosztuje obywatela około 30 złotych. Roczny wpływ do budżetu państwa z tego tytułu wynosi około 35 mln złotych.

"Zdecydowaliśmy, że obciążanie Polaków daniną jaką jest opłata za wydanie dokumentu niepotrzebne, a dla osób uboższych czasem bariera nie do pokonania" - skomentował sprawę dla "Metra" Marek Wójcik z PO.

Podpis elektroniczny i dane biometryczne

Druga część projektu jest równie ciekawa. Okazuje się, że MSWiA pracuje nad nowymi wzorami dowodów osobistych, które mają trafić do obywateli już za dwa lata.

W najnowszych wersjach dokumentu mają być uwzględnione miejsce na dane biometryczne oraz podpis elektroniczny. Pomysł zakłada, że właściciele takich dowodów będą mogli w przyszłości załatwiać wiele spraw w urzędach drogą elektroniczną. W dalszej perspektywie mówi się nawet o głosowaniu przez internet (choć prawdopodobnie to rozwiązanie długo jeszcze nie będzie traktowane poważnie).