Podręczny komputer UMPC firmy Asustek

Asustek Computer pod koniec września wprowadzi do sprzedaży swój pierwszy komputer typu UMPC (Ultra Mobile PC). Urządzenie o nazwie R2H wspiera system GPS (Global Positioning System) i jest na tyle małe, że można go umieścić np. na desce rozdzielczej samochodu.

Podręczny komputer UMPC firmy Asustek
Komputer R2H pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Windows XP Tablet Edition i jest wyposażony w procesor Intel Celeron 900 MHz. Produkt ma wymiary 23,4 cm na 13,3 cm (i waży 870 gramów), czyli jest dwa razy mniejszy od standardowego notebooka. Komputer posiada ekran o przekątnej 7 cali, po którym użytkownik może nawigować, używając do tego celu specjalnego pióra (stylus).

Jak większość urządzeń typu UMPC, R2H posiada interfejs zapewniający użytkownikowi dostęp do Internetu (bezprzewodowy interfejs WLAN/802.11b/g), wspierając też połączenie Bluetooth. Dbając o bezpieczeństwo, Asustek wyposażył urządzenie w system identyfikowania linii papilarnych (na podczerwień).

Asustek oferuje kilka modeli urządzenia, które różnią się od siebie pojemnością dysku twardego (od 20 do 60 GB). Zainstalowana w urządzeniu bateria (dwa ogniwa) starcza na dwie godziny pracy. Użytkownik ma też do dyspozycji model zawierający cztery ogniwa. Komputer R2H jest już dostępny w Tajwanie, gdzie kosztuje 1117 USD.