Podrobione komórki

Chińscy producenci podróbek idą z duchem czasu i nie boją się nowoczesnych technologii. Nalot chińskiej policji na jedno z szanghajskich centrów handlowych zaowocował aresztowaniem kilkunastu sprzedawców i konfiskatą setek podrobionych topowych modeli telefonów komórkowych.

Skonfiskowane komórki naśladowały najbardziej zaawansowane technicznie i najdroższe modele takich producentów jak Sony Ericsson, Nokia i Samsung. Posiadały podobne funkcje i możliwości, gdyż były zbudowane na wzór oryginałów ze znacznie tańszych podzespołów. Chińscy policjanci ustalili, że oszuści kupowali telefony za mniej niż 25 dolarów za sztukę i sprzedawali z kilkukrotnym przebiciem, choć i tak o wiele taniej niż oryginalne komórki, które są w Chinach bardzo drogie.

Chińczycy podrabiają prawie wszystko - od szwajcarskich zegarków po markowe ubrania słynnych projektantów. Odkryty właśnie przypadek z telefonami komórkowymi obrazuje jak szybko producenci podróbek reagują na potrzeby chińskiego społeczeństwa. Chiny to obecnie największy rynek dla telefonów komórkowych na świecie - od niedawna jest tam już ponad 400 milionów abonentów sieci komórkowych, o czym pisaliśmy w artykule "400 milionów komórek w Chinach".