Podróże palcem po e-mapie

Trudno wyobrazić sobie wakacyjną podróż lub weekendowy wypad za miasto bez wcześniejszego sprawdzenia trasy w internetowym serwisie z mapami. Dla wielu internautów numerem jeden pozostają Mapy Google’a, ale konkurencja nie próżnuje. Jak wypada to porównanie?


Google uruchomiło swój serwis z mapami maps.google.pl w 2005 roku. Przez ponad pięć lat obrósł on w liczne dodatkowe funkcje, z których najbardziej efektowne to Street View - tryb widoku okolicy z perspektywy pieszego - i Earth, czyli wtyczka pozwalająca zobaczyć w oknie przeglądarki trójwymiarowe modele miast, znane z programu Google Earth. Ponadto, po znalezieniu ciekawego miejsca na mapie, użytkownik ma dostęp do zdjęć wykonanych przez inne osoby w tej lokalizacji, powiązanych tematycznie wpisów z Wikipedii oraz filmów z serwisu YouTube.

W Mapach Google wciąż implementowane są nowe funkcje. Na przykład posiadaczom telefonów komórkowych serwis ten może już w pełni zastąpić nawigację satelitarną, a w niektórych miastach na świecie można za pomocą Map sprawdzić trasę kursowania autobusów. Google uruchomiło także usługę Miejsca (www.google.pl/miejsca), za pomocą której firmy mogą umieszczać swoje dane kontaktowe na mapach.

Nadal jednak, poza wirtualnymi wycieczkami, Mapy Google najlepiej nadają się do wytyczania tras podróży samochodem lub pieszej wyprawy. Zrobisz to, klikając odnośnik Pokaż trasę w lewym górnym rogu okna, pod logo serwisu. Możesz wskazać punkt startu i miejsce docelowe lub dodać kolejne punkty podróży, klikając opcję Dodaj cel podróży. Z kolei w dodatkowych ustawieniach (odnośnik Pokaż opcje) będziesz mógł wskazać serwisowi, aby unikał przy wytyczaniu trasy płatnych odcinków dróg i autostrad. Witryna wyświetla z reguły kilka propozycji tras, podając ich długość w kilometrach lub milach oraz szacowany czas przejazdu. Jeżeli chcesz zmodyfikować trasę, przeciągnij ją na mapie w inne miejsce.

A jak radzą sobie konkurencyjne serwisy z mapami?

Bing Maps

Największym konkurentem Google’a pozostaje należąca do Microsoftu wyszukiwarka Bing, a wraz z nią serwis Bing Maps (www.bing.com/maps). Witryna nie jest jeszcze dostępna w polskiej wersji językowej, ale i tak warto przyjrzeć się jej bliżej, ponieważ pod względem niektórych funkcji znacznie przewyższa usługę Google’a. Mamy tutaj do dyspozycji widok mapy i zdjęcia satelitarne. Jest także odpowiednik google’owego Street View, nazwany Streeside. Bing Maps oferuje również funkcję wyświetlania zdjęć z serwisu społecznościowego Flickr, które są nakładane na obraz okolicy. Są one nie tylko dopasowane do odpowiednich miejsc (dobierane są tylko zdjęcia zawierające opisy współrzędnych), ale również na obraz. Dzięki temu możemy zobaczyć, co działo się w danym miejscu lub jak wygląda ono o innej porze dnia. Aby uruchomić tę funkcję, klikamy odnośnik Map Apps, a następnie opcję Streetside Photos.

Podróże palcem po e-mapie

Na uwagę zasługuje także bardzo ciekawy widok z lotu ptaka, który pokazuje zdjęcia pod lekkim kątem, dzięki czemu można obejrzeć fronty budynków, a nie tylko ich dachy. Niezwykle prezentuje się funkcja Photosynth (także dostępna w sekcji Map Apps), która łączy kilka zdjęć tego samego obiektu (np. Statuły Wolności w Nowym Jorku) w jedną panoramę, z możliwością zmiany kątów ujęć. Autorami zdjęć są internauci, którzy korzystają z serwisu Photosynth (www.photosynth.net).

Wytyczanie trasy w Bing Maps jest równie proste, jak w Mapach Google’a. Możemy dodać wiele punktów na trasie i przenosić je na mapie. Da się wykluczyć określone rodzaje dróg, podawany jest również orientacyjny czas przejazdu. Odległości prezentowane są w kilometrach lub w milach.

Targeo

O ile Mapy Google’a i Bing Maps równie dobrze nadają się do wytyczania podróży, jak do spisywania listy atrakcji turystycznych, o tyle polski serwis Targeo (www.targeo.pl) jest nastawiony głównie na kierowców - brak tutaj trybu ze zdjęciami satelitarnymi, zamiast tego mamy do dyspozycji mapę drogową Polski, z uwzględnieniem tras będących jeszcze w budowie. Targeo udostępnia także mapy zagraniczne krajów europejskich. Możemy wyznaczać trasę przejazdu między dwoma punktami, podając dokładny adres (łącznie z nazwą ulicy i numerem domu). Istnieje również opcja dodawania punktów pośrednich, a także wybierania jednego z gotowych wariantów tras: optymalnego, krótkiego lub szybkiego.

Targeo daje dostęp do wielu szczegółów charakterystycznych dla wskazanej okolicy. Możliwe jest m.in. wyświetlenie lokalizacji przystanków autobusowych w niektórych miastach oraz miejsc, gdzie napotkać można utrudnienia na drodze (np. powstałe w wyniku powodzi). Dzięki usłudze Targeo Traffic Live, serwis Targeo wyświetla również natężenie korków w największych miastach i na głównych trasach - aktualne dane zbierane są od kilkudziesięciu tysięcy kierowców mających zainstalowane nadajniki GPS oraz od użytkowników systemu AutoMapa Traffic. Nie bez znaczenia jest także możliwość eksportu wygenerowanej trasy do formatu akceptowanego przez program AutoMapa.

Zumi.pl

Należący do portalu Onet serwis Zumi.pl reklamowany jest przede wszystkim jako lokalizator internetowy, czyli serwis, w którym znajdziemy informacje o lokalnych firmach i usługach. Jednak za jego pomocą można także wyznaczyć trasę podróży po Polsce (Zumi.pl nie obsługuje zagranicy). Mapa (dostępne tryby: mapy, satelitarny oraz hybrydowy) wyświetla punkty, w których są utrudnienia w ruchu, czarne punkty oraz lokalizacje fotoradarów. Dostępny jest także podgląd z kamer drogowych umieszczonych przy najważniejszych trasach.

Samo wyznaczanie trasy jest jednak mocno uproszczone. Da się wskazać jedynie lokalizację początkową i końcową, bez miejsc pośrednich. Nie ma możliwości zmiany raz wygenerowanej trasy, brak także alternatywnych wariantów. Na pocieszenie pozostaje funkcja eksportowania trasy do aplikacji nawigacyjnej MapaMap.

Podróże palcem po e-mapie

Ciekawostką w Zumi.pl jest tryb Ulica 360, będący odpowiednikiem google'owego Street View. Dostępne są widoki z centrów największych polskich miast, szkoda tylko, że ich jakość nie jest aż tak dobra, jak zdjęć publikowanych w serwisach Google’a i Microsoftu.

Docelu.pl

Współtworzony przez portal Wirtualna Polska serwis docelu.pl mile zaskakuje możliwością przeglądania map nie tylko Polski, ale również innych krajów europejskich. Dostępny jest jednak tylko widok mapy, bez widoku satelitarnego. Wytyczając trasę, możesz dodać punkty pośrednie, a także wybrać rodzaje dróg - docelu.pl rozróżnia autostrady, drogi ekspresowe, wojewódzkie, krajowe i lokalne. Gotowa trasa prezentowana jest w dwóch wariantach: najkrótszym i najszybszym. Nie da się jednak w prosty sposób modyfikować jej przebiegu, przenosząc punkty na mapie.

Serwis wyświetla również zdjęcia wybranych miejsc dodane przez użytkowników oraz powiązane tematycznie wpisy z Wikipedii. Jest ich jednak mniej niż u konkurencji.

Pozostałe serwisy

Mapy internetowe udostępniają także serwisy Panoramy Firm (mapa.pf.pl, tylko obszar Polski oraz innych wybranych krajów) oraz PKT (mapy.pkt.pl, cała Europa). Oferują one podobne możliwości, co opisane wyżej witryny. Rozbudowaną mapę znajdziemy też w portalu Interia.pl (map24.interia.pl) - możemy tu wytyczyć trasę wzdłuż całej Europy, wyszukując po drodze kempingi lub miejsca warte odwiedzenia, np. zabytki.

E-mapa zamiast globusa

Spośród porównanych serwisów trudno wskazać taki, który dorównałby Google Maps liczbą oferowanych funkcji. Wyróżnia się Bing, ale informacji dotyczących Polski jest w jego zasobach stosunkowo niewiele. Docenić należy natomiast pomysłowość polskich serwisów, które nadrabiają braki techniczne pomysłowymi dodatkami, takimi jak widoki z polskich miast czy raporty o korkach.

Z czasem internetowe mapy staną się jeszcze bardziej wszechstronne, ale już teraz da się nimi zastąpić nie tylko tradycyjny globus, lecz także niejeden przewodnik turystyczny. To sprawia, że idealnie nadają się do zaplanowania wakacyjnej wyprawy, począwszy od sprawdzenia miejsc wartych odwiedzenia, aż po wytyczenie szczegółowej trasy przejazdu. Tym samym określenie "wodzić palcem po mapie" nabrało nowego znaczenia.

Podróże palcem po e-mapie