Podróże palcem po mapie... wirusów

Przed wybraniem się w jakąkolwiek podróż zawsze dobrze jest opracować jej plan. Teraz zaś podróżnicy, biznesmeni i zwykli turyści otrzymują do rąk światową mapę... zagrożenia wirusami komputerowymi, dzięki której będą mogli lepiej przygotować się na ryzyko zainfekowania komputera złośliwym oprogramowaniem w czasie zagranicznych wojaży.

Mapę wirusów opracowała fińska firma F-Secure, specjalizująca się w zakresie komputerowego bezpieczeństwa. Mapa dostępna jest pod adresemhttp://worldmap.f-secure.com. Dzięki dostarczanym przez system informacjom użytkownik ma wgląd w to, jak wysokie zagrożenie wirusami istnieje w danym regionie świata. Skala zagrożeń prezentowana jest w formie graficznej - poszczególnym poziomom odpowiadają stosowne barwy (im ciemniejsza, tym większe niebezpieczeństwo infekcji). Epidemię wirusa komputerowego sygnalizuje kolor czerwony.

Podróże palcem po mapie... wirusów

Wirusowa mapa świata dostępna na stronie firmy F-Secure

Zakres analiz można zawęzić nawet do jednego kraju - w przypadku Polski dane gromadzone są na przykładzie pięciu dużych miast, Gdańska, Krakowa, Łodzi, Warszawy i Wrocławia. Mapa F-Secure dostarcza również informacji na temat aktywności wirusów w poszczególnych jednostkach czasu (godzina, dzień, tydzień, miesiąc, rok). Dostępna jest w czterech językach, angielskim, fińskim, francuskim i niemieckim.

Warto w tym miejscu wspomnieć o podobnym rozwiązaniu zaprezentowanym przez firmę CipherTrust - mapie komputerów zombie, ZombieMeter.

Więcej informacji: F-Secure