Podróżujesz? Zaplanuj noclegi w sieci

Jeżeli planujesz wyjazd i szukasz ciekawego noclegu w dobrej cenie, skorzystaj z pomocy wyspecjalizowanych serwisów internetowych. Znajdziesz wśród nich zarówno wyszukiwarki ofert hoteli, jak i serwisy z opiniami innych podróżnych oraz witryny nastawione na obsługę rezerwacji miejsc na kempingach lub wynajmu prywatnych apartamentów.


Dobrze jest być w obecnych czasach samodzielnym turystą. Dzięki rozwijającemu się rynkowi rezerwacji noclegów online, można trafić na promocyjne oferty najlepszych hoteli w atrakcyjnych lokalizacjach, niedostępne w tradycyjnej sprzedaży. Nie jest się przy tym skazanym tylko na najbardziej znane sieci hotelarskie, ponieważ serwisy z opiniami podróżnych umożliwiają sprawdzenie jakości i ewentualne zarezerwowanie pokoju, także w mniejszych hotelach i pensjonatach. Rezerwacje za pośrednictwem internetu sprawdzą się również w przypadku kempingów, szczególnie tych położonych w zagranicznych kurortach, gdzie bez uprzedniej wpłaty trudno potem marzyć o znalezieniu wolnego miejsca na rozstawienie się z samochodem kempingowym w środku sezonu urlopowego.

Wreszcie pozostaje jeszcze możliwość wynajmowania apartamentów od prywatnych osób. W przeciwieństwie do tradycyjnego wynajmu nastawionego na pobyty długoterminowe, tutaj możliwe jest zarezerwowanie mieszkania lub pokoju tylko na kilka dni. Nie trzeba przy tym martwić się, że wynajmujący wystawi swoich gości do wiatru, ponieważ wpłata przechodzi przez serwis pośredniczący i trafia do odbiorcy dopiero wówczas, gdy wszyscy są już na miejscu. Nic dziwnego, że taki model podróżowania stał się w ostatnich miesiącach bardzo modny.

Wyszukiwarki hoteli i pensjonatów

Najlepiej rozwinięta jest branża serwisów pośredniczących w wyszukiwaniu i rezerwacji miejsc noclegowych w hotelach i pensjonatach. Duże sieci, do których należą hotele zlokalizowane w wielu krajach, takie jak Accor (www.accorhotels.com) czy Hilton (www.hilton.com), prowadzą własne serwisy z rezerwacjami online. Te oferty, połączone z bazą noclegową mniejszych hoteli, znajdziesz także za pomocą wyspecjalizowanych wyszukiwarek cen.

Działają one podobnie jak wyszukiwarki ofert wakacyjnych lub porównywarki biletów lotniczych. Wystarczy wpisać kraj i miasto (niektóre serwisy obsługują również wyszukiwanie według dzielnic, co jest pomocne w przypadku dużych metropolii), datę pobytu oraz liczbę osób do zakwaterowania. Istnieje opcja zawężenia wyników np. poprzez określenie klasy szukanego hotelu (np. hotel ekonomiczny lub mający konkretną liczbę gwiazdek itd.), a niekiedy także jego profilu (np. hotel ze SPA).

Wyszukane oferty można następnie sortować według ceny, dokładnej lokalizacji (np. bliżej lub dalej centrum albo lotniska) lub oceny gości (o ile takie zostały dodane przez użytkowników serwisu). Osoby o bardziej sprecyzowanych wymaganiach mogą zawęzić wyszukiwanie tylko do hoteli dysponujących parkingiem (nie zawsze jest to norma), mających basen lub udostępniających w pokojach sejfy hotelowe - pełna lista atrybutów do odhaczenia w takim serwisie jak HRS (www.hrs.com) zawiera kilkadziesiąt pozycji. Regułą jest podawanie na tym etapie wyszukiwania widełek cenowych dotyczących kosztów noclegu, ponieważ na końcowy koszt wpływają obowiązujące promocje, rodzaje dostępnych pokoi (np. pokoje standardowe lub apartamenty), opłata za śniadanie, a także indywidualne dla każdego hotelu dodatki, takie jak opłata za parking czy łącze internetowe.

Airbnb (www.airbnb.com) to serwis umożliwiający wynajęcie na kilka lub kilkanaście dni pokoju, mieszkania lub domu od innej osoby. Jego charakterystyczną cechą jest wysoka jakość publikowanych ofert

Airbnb (www.airbnb.com) to serwis umożliwiający wynajęcie na kilka lub kilkanaście dni pokoju, mieszkania lub domu od innej osoby. Jego charakterystyczną cechą jest wysoka jakość publikowanych ofert

To właśnie możliwość lawirowania pomiędzy tymi kryteriami decyduje o sile internetowych wyszukiwarek hoteli. Nie należą do wyjątków sytuacje, gdy rezerwując pokój w promocji w luksusowym hotelu wcześniej, ale np. bez możliwości anulowania rezerwacji, można uzyskać cenę niższą niż za gorszy pokój w hotelu klasy ekonomicznej. Warto także polować na promocje z zawartymi w cenie kosztami parkingu, śniadania oraz dostępu do sieci (bezpłatne łącze internetowe dla gości hotelowych nie jest jeszcze standardem nawet w bogatych krajach Europy Zachodniej), gdyż te dodatkowe koszty płacone osobno mogą podwyższyć o połowę ostateczną cenę za pokój.

Serwisy pośredniczące w wyszukiwaniu ofert hoteli umożliwiają również opłacenie rezerwacji od razu przez internet, dzięki czemu ma się pewność, że miejsce w hotelu będzie zatrzymane nawet w razie dużego spóźnienia. Przedpłata z góry to także często wymóg skorzystania z najbardziej atrakcyjnych promocji. Standardowo obsługiwane są płatności z użyciem karty kredytowej, a w przypadku polskich serwisów również e-przelewy.

Największe wyszukiwarki hoteli oferują pośrednictwo w rezerwacji i wynajmie samochodów w miejscu pobytu, jak również możliwość wykupienia ubezpieczenia podróżnego (tak jest np. w hotele.pl). Obsługiwane są także firmy organizujące podróże służbowe oraz wyjazdy grupowe.

Wyszukiwarki kempingów

Oddzielną kategorię serwisów pośredniczących w rezerwacjach noclegów stanowią witryny zawierające bazy informacji na temat kempingów. Wyspecjalizowane serwisy, takie jak e-camping.net czy camping.info, zawierają informacje o dziesiątkach tysięcy pól namiotowych (chociaż taka nazwa może być myląca, bo w praktyce ich główni goście to właściciele samochodów turystycznych) z całej Europy, i nie tylko.

Podobnie jak w przypadku hoteli, możesz wyszukiwać kempingi według lokalizacji, opinii bądź warunków (np. możliwość wprowadzania zwierząt, obecność pralni lub sklepu spożywczego na miejscu, dostępność łącza internetowego). Wyjątkową dla tego typu miejsc jest opcja wyszukiwania kempingów całorocznych.

Własne wyszukiwarki ofert mają także największe sieci hotelarskie, do których należą hotele różnych marek na całym świecie, takie jak Hilton czy Accor

Własne wyszukiwarki ofert mają także największe sieci hotelarskie, do których należą hotele różnych marek na całym świecie, takie jak Hilton czy Accor

W przypadku największych kempingów istnieje możliwość zarezerwowania miejsca online. Można to wykonać za pośrednictwem wyszukiwarki ofert lub po przekierowaniu do formularza widniejącego na stronie internetowej kempingu.

Serwisy z opiniami podróżnych

Opinie innych internautów zamieszczane na temat hoteli, pól namiotowych lub pensjonatów znaleźć można w zasadzie w każdej większej porównywarce ofert. Mimo to z powodzeniem funkcjonują witryny, które służą przede wszystkim jako baza recenzji. Największym serwisem jest TripAdvisor (www.tripadvisor.com). Obsługuje nie tylko hotele, ale także restauracje, wynajem domów, muzea czy lokalne biura podróży, oferujące np. wynajem rowerów.

Wyszukiwanie w serwisie odbywa się poprzez wybranie lokalizacji, przedziału cenowego, klasy hotelu i oferowanych przez niego udogodnień. Najpopularniejsze hotele mają tysiące recenzji, dlatego możliwe jest sortowanie wyników z miejscami noclegowymi według średniej oceny. TripAdvisor nie pośredniczy bezpośrednio w dokonaniu rezerwacji, zamiast tego odsyła internautów chcących zapłacić za nocleg do wyszukiwarek hoteli. Jest to kolejne udogodnienie, ponieważ można dzięki temu upolować okazję w postaci ekskluzywnej oferty, dostępnej tylko u jednego z dużych pośredników.

Wynajem mieszkań i pokoi

W ostatnich latach modne stało się wynajmowanie mieszkań lub pokoi zamiast tradycyjnego dokonywania rezerwacji w hotelu. Mowa o krótkich wizytach, trwających nie dłużej niż kilka lub kilkanaście dni. Wynajmując taki nocleg, można lepiej poznać lokalną kulturę, trafić na bardziej dogodną lokalizację (w przeciwieństwie do mieszkań pod wynajem, dużo tanich hoteli zlokalizowanych jest na obrzeżach miast przy autostradach lub lotniskach, co utrudnia zwiedzanie okolicy), a dodatkowo zaoszczędzić, ponieważ takie oferty bywają konkurencyjne cenowo.

Zaletą polskich wyszukiwarek ofert hoteli, takich jak hotele.pl, jest dostęp do obszernej bazy noclegów z naszego kraju oraz obsługa innych form płatności niż karta kredytowa lub PayPal, co może mieć znaczenie dla wielu rodzimych użytkowników

Zaletą polskich wyszukiwarek ofert hoteli, takich jak hotele.pl, jest dostęp do obszernej bazy noclegów z naszego kraju oraz obsługa innych form płatności niż karta kredytowa lub PayPal, co może mieć znaczenie dla wielu rodzimych użytkowników

Serwisem, któremu przypisuje się największy sukces w dziedzinie pośrednictwa krótkoterminowego wynajmu mieszkań, jest założony niecałe cztery lata temu amerykański Airbnb (www.airbnb.com). Obecnie na jego stronie znaleźć można dziesiątki tysięcy ofert wynajmu domów, mieszkań lub pokoi z blisko dwustu krajów na całym świecie.

W przeciwieństwie do tradycyjnych ofert wynajmu, apartamenty udostępniane za pośrednictwem Airbnb to często perełki designu. Zamiast więc po raz kolejny meldować się w identycznym pokoju hotelowym, warto skusić się na stylowe mieszkanie na poddaszu z tarasem, w podobnej, co hotel, cenie. Czasem zdarzają się także niespodzianki, jak niedawna oferta wynajmu studia telewizyjnego dodana przez popularnego w Ameryce prezentera telewizyjnego Conana O’Briena - trzy wybrane osoby naprawdę spędziły potem kilka nocy w studiu, zabawiane przez ekipę programu.

O powodzeniu pomysłu na Airbnb przesądziła także dobrze rozwiązana kwestia bezpieczeństwa. Przy dokonywaniu rezerwacji wymagana jest płatność z góry. Pieniądze nie trafiają jednak od razu do gospodarza, a są przetrzymywane przez Airbnb. Serwis przelewa zapłatę do właściciela mieszkania dopiero po pewnym czasie, gdy podróżni nie zgłosili żadnych problemów.

Airbnb bierze na siebie nawet obsługę kaucji (o ich wprowadzeniu decyduje osoba publikująca ofertę wynajmu). Zamiast wręczać pieniądze właścicielowi mieszkania, wystarczy zaakceptować blokadę na karcie kredytowej nałożoną przez Airbnb. Blokada jest aktywowana na 24 godziny przed zameldowaniem i trwa jeszcze przez dwie doby po wymeldowaniu z mieszkania, o ile nie zgłoszono żadnych problemów. To daje podróżującym pewność, że na miejscu nigdy nie okaże się, że potrzebne są dodatkowe opłaty. O wiarygodności ofert decyduje także system komentarzy i ocen wystawianych przez użytkowników.

Poza Airbnb w internecie działają od dawna wyspecjalizowane serwisy pośredniczące w wynajmie domów lub mieszkań, takie jak Interhome (www.interhome.pl). W przeciwieństwie do bardziej wszechstronnego Airbnb, ich oferta jest jednak nastawiona głównie na klientów sezonowych, szukających atrakcyjnych noclegów w górskich lub nadmorskich kurortach.

Niekomercyjnym odpowiednikiem Airbnb jest natomiast niezwykle popularny serwis CouchSurfing (www.couchsurfing.org). Za jego pośrednictwem każdy może zaoferować bezpłatne zakwaterowanie w swoim mieszkaniu lub pokoju. Dla milionów użytkowników serwisu z ponad 200 krajów jest to nie tylko sposób na tanie podróżowanie, ale też pomysł na poznawanie nowych ludzi i miejsc.

Rezerwowanie noclegu przez internet daje wiele możliwości. Osoby, które cenią sobie komfort i przewidywalność hoteli, mogą tutaj upolować spore okazje, natomiast jeżeli ktoś szuka sposobu na nietypowy wypoczynek, może wynająć dla siebie mieszkanie lub dom, a w sezonie rozważyć pobyt na polu kempingowym.

Możliwość zarezerwowania noclegu online to także pewność i spokój, że w awaryjnej sytuacji zawsze można w obcym mieście w kilka chwil znaleźć inny nocleg w przystępnej cenie. Dzięki rozbudowanym wersjom mobilnym omawianych serwisów wystarczy do tego celu smartfon z dostępem do internetu.

Trudno zatem o lepszy sposób na bardziej oszczędne i dokładne zaplanowanie podróży. Wystarczy raz spróbować, aby się o tym przekonać.

Znajdź nocleg w Mapach Google

Jeżeli nie wiesz, jaki hotel, pensjonat lub pole kempingowe wybrać, skorzystaj z Map Google (mapy.google.pl). Działa tutaj wyszukiwanie ofert noclegów w określonej okolicy (wystarczy wpisać słowo kluczowe "hotel" i podać miejsce). Do każdego znalezionego hotelu wyświetlane są opinie internautów pobrane z archiwów porównywarek hoteli. Dodatkową zaletą takiego sposobu na szukanie hotelu jest łatwość, z jaką można sprawdzić jego rzeczywistą lokalizację - jak blisko innych atrakcji turystycznych się znajduje, czy nie jest oddalony od tras kursowania komunikacji miejskiej (wystarczy włączyć odpowiednią warstwę mapy, np. z widokiem sieci metra w danym mieście, w ustawieniach Map Google).